Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Takke düştü kel göründü

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkeler birer birer sınavdan geçiyor. Siyasetçilerin sınavı ayrı, sağlık çalışanlarının ayrı, yerel yönetimlerin ayrı, sade vatandaşın ayrı. Kimileri kahramanlığını ilan ediyor kimileri acizliğini... Herkes ama herkes “aynı gemide” olduğumuzu anlamaya başladı başlamasına da yaşananlar esnasında prim yapan tek şey “gerçekçilik” oluyor çünkü  takkeler düşüyor, keller ortaya çıkıyor.

Tüm dünya ülkeleri birbirinin peşi sıra “türbülansa” girmiş vaziyette. Kaptan pilot ne kadar yetenekli ve tecrübeli olursa olsun türbülanstan kurtulamıyoruz. Elbette ki kaptanın birinci görevi yolcuları sağ salim yere indirmek ancak bitmeyen bir “kontrol dışı” durumla karşı karşıyayız.

Demokrasi beşiği Birleşik Krallık’ta, devlet yönetiminde görevleri olan önemli isimler, İngiliz, İskoç, Galli ve Kuzey İrlandalı siyasiler televizyon ekranlarında NHS’in (Ulusal Sağlık Teşkilatı) “reklam yüzü” olarak rol alıyor ve halka “Stay Home, Save Life, Save NHS” (evde kalın, hayat kurtarın, NHS’i koruyun) diyorlar. Evden sadece dört gerekçeyle çıkabiliyorsunuz. Bu gerekçeler dışında bir nedenle çıkarsanız, sokaklarda vızır vızır dolaşan polis size dışarı çıkma nedeninizi sorup, verdiğiniz bilgi ve varsa belgeniz yeterli ve geçerli değilse 1000 pound ceza biletinizi alıp eve geri dönüyorsunuz. Bu uyarıları yapan siyasilerin de özellikle bu kurallara en iyi uyanlar olması beklenirken,  İskoç Sağlık Bakanının, televizyon ekranlarında NHS’in yüzü olarak canhıraç yaptığı uyarılara kendisinin uymadığı ortaya çıkınca “istifa” etmek zorunda kaldı. İskoç Bakan’ın, şehirdeki evinden 44 mil ötedeki yazlık evine gittiği halk tarafından fotoğraflanıp medyaya yansıtılınca, Bakan çıkıp özür diledi ve konunun medyada “sakız” haline gelmesine izin vermeden, “onurlu” davranarak, istifa etti. Türkiye’de biz neleri gözlerimizle gördük, kulaklarımızla duyduk da hala aynı koltukta oturan bir-iki değil onlarca siyasiye milletçe tanıklık ettik demekten kendimi alamıyorum.

Ülkenin Başbakanı, salgın başladığında “pek çoğumuz sevdiklerimizi kaybedeceğiz, nüfusun yüzde % 80’i bu virüsü kapacak” derken “bu bir doğal seleksiyon”  gibi bir ifadede bulunmadı, kastetmedi de... Aradan geçen haftalar içinde kendisi de virüsükaptı, halka söylediği gibi önce 7 gün, semptomlar hafiflemezse bir 7 gün daha “kendini izole” et. Kendini izole ettiği ikinci 7 günlük dönemde semptomlar hafiflemedi ve hastaneye yatırıldı. İngiltere Başbakanı’nın hastaneye yatırılması elbette haber niteliği taşıyor ancak Türk medyasında sanki Boris Johnson ileri yaştakilerin bu salgında hayatlarını kaybetmelerinin doğal bir seleksiyon olacağını söylemiş de, şimdi kendisi de hastaneye düşünce bu doğal seleksiyonun bir parçası haline gelmiş gibi yansıtılması ne denli çirkin, ne denli kötü ne denli aymaz. Gerçeği saptırmak, eğip bükmek, başka yöne çekmek gibi “olağanüstü kötü yetenekleri” olan insanlar bana her zaman “kişi kendinden bilir işi” dedirtmiştir.

Öyle bir dönem yaşıyoruz ki insanların gerçek yüzleri ortaya çıkıyor, “takkeler düşüyor keller görünüyor”, yepyeni bir çağa giriyoruz belki de. Elimizde imkan varken, yeni bir çağa girmekte olduğumuzu kabul edip, önce kendi kendimize “gerçekçi” ve “onurlu” olmayı öğrenmekle başlamak sonra da diğerlerine yardım etmek gibi bir ev ödevimiz var artık, bunu kabul edelim, bir an evvel..

Hazır evlerimizde kendimizle ve çekirdek ailemizle bir aradayken, bugüne kadar gözden geçirmeyi ihmal ettiğimiz ne varsa birer birer ele alalım, yaşadığımız bu krizi bir bakıma “fırsata” dönüştürmeye çalışalım.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Kasım 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Kasım 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test