Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bodrum’u merak etmeyin

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Herkes Bodrum’u merak ediyor. Şehir çok kalabalıkmış, kontrolsüz gelenlerin sayısı 150 bini aşmış. Hastanelerde yer kalmamış. Corona ‘yı şehre dışarıdan gelenler bulaştırmış. Yazlığına gelenler kentte yaşamı iyice zorlaştırmışlar.

Sanırsınız ki sorumsuz İstanbullular gelmese, corona Bodrum’u pas geçecekti sanki. Corona bu, dünyayı sallayan virüs bizi görmezden mi gelecek? Londra, Paris, Milano, Madrid, Newyork bile müthiş etkilendi. Çok şükür bizleri korkutacak bir tabloyla henüz karşı karşıya değiliz. İnşallah olmaz da..

Paniğe gerek yok. Bodrum’da da öyle anlatılanlar gibi bir kara tablo mevcut değil. Belki inanmayacaksınız ama Türkiye’den daha şeffaf yönetiliyor Bodrum. Kaymakam ve Belediye Başkanı halkın içinde, polis-jandarma-zabıta üçlüsü harikalar yaratıyor. Kamu görevlileri herkesin ihtiyaçlarını gece-gündüz karşılamak için yarışıyorlar. Hele hastaneler, başhekimlerimiz, doktorlarımız, hemşire ve yardımcı sağlık personelimiz müthiş özverili ve fedakar bir mücadele verip, halkın sağlığı için çırpınıyorlar. Öyle ki, bağlı olduğum sağlık ocağı telefonla beni bile yakalayıp halimi hatırımı, ateşimin olup olmadığını, herhangi bir şikayetimin bulunup bulunmadığını sordu. Sadece beni değil,65 yaşını geçen herkesi tarıyorlar. Pes doğrusu..

Aslında dışardan gelenlerin yaratabileceği tehlikeyi ilk olarak Bodrum Belediye Başkanı gösterdi. Onu zamanında dinleseler, kentte kayıtlı olmayanların girişini baştan engelleselerdi, belki de korkutan ve ürküten tehlikenin adresi olarak başka yerleri ararlardı. Bir ilçe düşünün, Kaymakamı kent girişlerinde araçların kontrollerine katılıyor, genel asayişi cadde ve sokaklarda izliyor, gelişmelere göre pratik önlemleri Ankara’yı rahatsız etmeyecek şekilde devreye sokuyor. Keza Belediye Başkanına atom karınca mı desem, çalışkanlığını arıya mı benzetsem, gece gündüz sahadaydı. Hele basınla kol kola çalışması, devamlı basın toplantıları yaparak halkı aydınlatması, esnafı teselli etmesi, pazarları ve fiyatları denetlemesi, kentin her yanına dağılan belediye hoparlörlerini çok iyi kullanması genel bir takdir gördü.

Eksiği aksağı olmadı mı Bodrum’un? Olmaması mümkün mü? ama bunları halka hissettirmemek için ne mümkünse yaptılar. Kamu görevlilerinin çok ciddi ve alkışlanması gereken hizmet ve gayretlerine, acaba biz Bodrum’da yaşayanlar yardımcı ve destek olduk mu? Ne gezer, evimizde oturmamız için döktükleri dillere bile aldırmayıp, çoğumuz kendimizi caddelere ve sahillere attık. Neyse ki, demiri kesen emir Ankara’dan gelince kuzuya döndü millet. Hafta sonunda kediler, köpekler ve kaplumbağalardan başka sahillerde pek kimseleri göremedik.

Peki, evden çıkmadan nasıl yaptık bu gözlemleri, merak ediyor olmalısınız. Onu da bir avuç genç gazeteci meslektaşlarımıza borçluyuz. Hele Bodrum Gündem diye bir internet  sitesi var ki, kentte ne oluyorsa anında canlı yayın olarak izliyorsunuz. Ayrıca Kent TV’de, kesintisiz yayınıyla Bodrumluları habersiz bırakmıyor, gelişmeleri anında naklediyor halka. Diğerlerinin de hakkını yemeyelim, yerel basın yaşadığımız bu zorlu günlerde iyi imtihan veriyor doğrusu. Basın İlan Kurumu nefesini kesmeye çalışsa da, hepsini iflasa zorlasa da, iyi dayanıyor yerel basınımız.

Ankara’daki koordinasyon noksanlarını, peş peşe yapılan büyük yanlışları, geçtiğimiz şu zorlu süreci hala oya tahvil etme heveslerini ve geçim sıkıntısı çekenlere karşı ağır ve yavaş davranışları gördükçe, imkansızlıklarla boğuşan yerel yönetimlerin başarılarını, gözümüzde ister istemez daha büyütüyoruz. İçişleri Bakanlığının inanılmaz yasaklaması gelmese, halkın yapacağı yardımlarla Bodrum Belediyesinin çalmayacağı kapı, desteklemeyeceği dar gelirli ve yoksul kalmayacaktı. Ama ne dedik, emir demiri kesiyor, hatta eritiyor bile.

Türkiye Bodrum’u merak etmesin. Burada partizanlık yok, adam kayırma yok. Şundan bundan ayırımı yok. Eldeki imkanlar en iyi şekilde kullanılıyor. Hatta Ankara gölge etmese, neredeyse başka ihsan istemeyecek Bodrumlular. Ankara dedim de aklıma geldi. Ne oldu yarım kalan Bodrum Hastanesi? Yazları nüfusu 1,5 milyonu aşan kentin hastane ihtiyacına böyle duyarsız kalınır mı? AKP Milletvekili Yavuz Demir arkadaşımız yırtınıyor, Ankara’da çalmadık kapı bırakmıyor, bitireceğiz diyor ama değişen bir şey yok. Yavuz’un milletvekilliği bitecek ama bizim hastane bitecek gibi görünmüyor.

Peki, 3 yıldır yarım duran Yalıkavak yolu niye bitmiyor acaba? Cumhurbaşkanlığına giden Okluk yoluna harcanan paranın beşte biri bu işe ayrılsaydı, iki yıl önce tamamlanırdı bu yol. Görevden alınan Ulaştırma Bakanı Cahit Turan, Karayolları Genel Müdürü iken ihalesi yapılan Ortakent-Yalıkavak yolu müteahhidin işi tasfiye etmesi üzerine öylece yarım kalmış. Bugünkü Karayolları Genel Müdürü ihale yapılırken Bodrum’dan sorumlu 3.Bölge Müdürüydü. Konuyu en iyi o biliyor ama çözümü için kolunu bile kıpırdatmıyor. Attı mı mangalda kül bırakmayan Muğla Milletvekilleri de duyarsız olunca, iş sürüncemede kalmaya devam ediyor. Hoş Ankara ne yapsın, yolu değil yarım kalan barajları bitirecek parası bile yok. Bu durumda devamlı kaza olan ve sürücülerin kelle koltukta gittikleri Yalıkavak yolunun bitimi bir başka bahara kalacak gibi…

Bodrum’dan haberler bunlar. Turizmden niye bahsetmiyorsun dediğinizi duyar gibiyim. İnşallah şu corona işi çabuk hallolur da turizmden fazla zarar görmeyiz. Eğer uzarsa, sektörden ekmek yiyenlerin ve yatırımcıların Allah yardımcısı olsun. Dilerim uzamaz ve dilerim tüm endişeleri ve tehlikeleri geride bırakır, devletçe ve milletçe aydınlığa çıkarız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 14 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Levent

14.04.2020 - 18:57
Yazıklar olsun Baska bırsey demiyorum birde bana bodrumu yazarken nede guzel bahsetmiş emin olun yok oyle bir yer varsada ben gormedım kusura bakmayın cesaretli bir gazeteci bir yazar aranıyor gerceklerı yazacak biri

Levent

14.04.2020 - 18:54
Bakın bırakın yazmayı yoruma cevap bile veremiyorlar denırya bana masal anlatma gerceklerı anlat hıcbır icraat yok dedımya bırak sahil kenarlarını mandalina bahçeleri kalmadı simdi zeytınlıkler de gidiyor bakalım ada bıttıgınde ne olacak insanın zoruna gidiyor adam devlet hazinesine ev yapıyor buna belediye goz yumuyor birde İmar verecek bende ozaman her hangi bir yere ev yapayım bosuna arsa parası vermeyım ne guzel hayat yıkmaya gelincede burası benim deyim yok oyle bir dunya evet bodrum kaleme alıp yazıp cızenler neredesiniz gerceklerı yazacak yokmu bir yazar
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test