Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gelecek hakkında düşünceler

10.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD’de Trump, İngiltere’de Johnson, Meksika’da Obrador gibi liderler Coronavirüs salgınını küçümsemiş olsalar da Almanya Başbakanı Merkel, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri Almanya’nın birlikte olmasını gerektirecek bu kadar büyük bir olayla karşılaşılmadığını düşünüyor. Durum ciddi!

Evlerimize kapandığımız bu günlerde, bir yandan zamanımızı nasıl geçireceğimizi planlarken bir yandan da geleceğe dönük düşünceler geliştiriyoruz.           

Bu ortamda geleceğe ilişkin birçok öngörü ileri sürüyor ‘fütürolog’, yani ‘gelecek bilici’ olarak geçinen kişiler. Bunlardan Maria Bothwell, “kriz sonrasında ‘yeni bir normal’ ile karşılaşacağız… insanlar farklılıklara hazırlıklı olmalı” diyor.

Geleceğe hazırlık

Farklılıklara hazırlanmayıbir çeşit ‘aşılama’ olarak değerlendiriyorum. Çünkü bu virüs belasından kurtulunca - ki kurtulunacaktır mutlaka – yeni bir topluma doğru ilerlemenin aşılanması olarak görüyorum, evlerde geçen dönemi…

İklim değişikliğinin sonucu çoğalan doğal afetleri umursamıyordu Trump gibi Batılı yöneticiler. Su baskınları, tayfunlar, depremler, toprak kaymaları, para kazanmaktan, borsada hisse değerlerinin yükselmesinden başka bir şey görmeyen insanlar için bir şey ifade etmiyordu. Yeter ki bir avuç multi-milyarderin gelirlerine dokunan olmasın. İnsanların bir bölümü de kapitalizmin ‘üretme tüket’ anlayışından mutlu olmaya ikna edilmişti, ne yazık ki.

Ama bu virüs tüm oyunu bozuyor sanki. Uyarıcı oluyor. Çünkü insanoğlu gelecekte, iklim değişikliğinin yol açacağı afetlerle artan sayıda karşılaşabilir. Tek tek ülkelerin altından kalkabileceği cinsten olmayabilir bu afetler. Bunları engellemek, bunlara karşı mücadele etmek için devletlerin ortak kararı zorunlu olabilir. Bunu en fazla kâr etmek için doğayı da insanları da sömürmekten kaçınmayan bir sistemle gerçekleştirmek olanaksız. Farklı bir dünya kapıyı tıklıyor.

Kapitalizm sorgulanacak

İzmir CHP milletvekillerinden Oğuz Oyan, SOL sitesindeki 31 Mart tarihli yazısında şunu vurguluyor:

 “Bu sistemin "kârları ençoklaştırma" mantığından, emek güçlerini ve tüm doğal kaynakları hoyratça sömürme "serbestliğinden", gerçek ihtiyaçları yansıtmayan tüketimlere meyletmekten kurtulmadıkça, pandemik krizler ve çözümsüzlük semptomları birbirini izleyecektir. Bunlar da kapitalist üretim tarzının aşılmasını gerektirmektedir.”

Metis ve Otonom yayınlarından çıkan eserleri bulunan tanınmış İtalyan düşünürlerinden Franco Berardifarklı şeyler söylemiyor, salgından kıvranan İtalya’dan:

“Kapitalist soyut değerleme süreci tarafından epeydir unutulmuş ve inkâr edilmiş olan fayda, artık âlemin kralı. Fabrikaların kapalı, yolların otomobilsiz olduğu bu karantina günlerinde gökyüzü berrak, atmosfer kirletici partiküllerden azade. Toprağın altından doğal madde çıkarmaya dayalı ekonomiye, kirlilik üreten ekonomiye geri mi döneceğiz? Sermaye birikiminin yıkım cinneti normaline geri mi döneceğiz? Değişim değeri uğruna faydasız hızın normaline geri mi döneceğiz? Hayır, fayda üretimine dayalı bir toplum yaratmaya doğru ilerlemeliyiz… Ve uzun vadede, gıdaya ihtiyacımız var, muhabbete ve hazza ihtiyacımız var. Ve yeni bir duyarlılık, dayanışma ve tutumluluk kültürüne. Kapitalist iktidar, artık elinde ne kadar güç kaldıysa onunla, topluma tekno-totaliter bir denetleme sistemi empoze etmeye uğraşacak –bu aşikâr. Ama alternatif de şimdi, burada: birikim ve ekonomik büyüme baskısından azade bir toplum.”

Olur mu? Neden olmasın?  Özellikle genç kuşak neo-liberalizm diye kendisine pazarlanan sistemi sorgulayacak gelişmelere kendilerini iyi hazırlamalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Twitter'da ''#SosyalMedyamaDOKUNMA'' etiketi Türk...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni ay Temmuz'da burçları n aşk hayatını neler bekliyor?

Instagram'da @tavşanız kullanıcı isimli bir hesap, Android cihazlardan söz konusu hesabın profiline tıkladığınızda uygulamanın hata vermesine neden oluyor. Instagram k...

Oyuncu Michele Morrone'nin Instagram hesabından yaptığı canlı yayını izleyen şarkıcı İrem Derici'nin yorumu sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Haziran 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test