Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni Dünya (CoVit19) düzeni!

3.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birçok ünlü stratejist, 2020’li yıllar için ne çok öngörüler ortaya koymuştu, hatta Nostradamos’un deprem ve ekonomik krizlere kadar giden kehanetleri hatırlarınızdadır. IMF ve OECD Economic Outlook raporları da, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarına dem vurarak, ya bu savaş devam edip bütün sistemi tahrip edecek ya da ABD ve Çin anlaşıp, sağlıklı bir ekonomi inşa edilerek küresel %2-5 büyüme düşüncelerini ifade ediyorlardı. Doğru, bir savaş ortaya çıktı ama ticaret ile değil bir virüs ile! Tüm bu öngörüler,125 nm’lik  Coronavirüse çarpıldı!

Artık, CoVit19’un RNA genetik dizilimince, dünyadaki tüm kurallar yeniden kaleme alınıyor. Ezber bozuldu, pandemi paniği ekonomiyi tersyüz edecek, henüz hastalıkla baş edemesek dahi, yakın ve orta vadede, postcorona günlerini bekleyen küresel bir derin ekonomik resesyon.BM Genel Sekreteri Guterres,İkinci Dünya Savaşından beri en büyük kriz tanımlaması yapıyor. Hem ekonomik kriz hem de şu anki salgın ile mücadele için uluslararası işlevsel bir koordinasyon zaruri. Ama öncelikle hastalığın tedavisine odaklanmalıyız.

Hastalıkla baş etmek noktasında elimizde neler var, bir bakalım:

Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesinden (Çin) Prof. Dr. TingoLang ve ekibi, bir rehber kitap kaleme aldı. Çinli uzmanlar, artık, salgın ile uğraşmıyorlar, salgın deneyimlerini dünya ile paylaşıyorlar! Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, ABD'deki vaka sayısının 200.000’leri geçti ve artık Amerika, dünyadaki yeni salgın merkez üssü! Yine de Çin’in, 81.285 hasta ve 3292 ölümlü vakadan oluşan deneyimlerini, Lung ve ekibi, kitaplaştırdı. 83 sayfalık kitapta, CoVit 19 için spesifik bir tedavisi olduğunu maalesef belirtilemiyor. Destek tedavileri ile antibiyotik, antiviral ve sıtma gibi hastalıklarda kullanılan kinin türevlerinden bahsediyor ki zaten Dünyadaki birçok hastane bunları uyguluyor. Ayrıca, Favipravir gibi yeni ilaçlar da söz konusu. Ama asıl olan maksimum izolasyon. Sokağa çıkma yasağı, şehrin giriş ve çıkışlarının dondurulması yani karantina sürecinin gerekliliği. Ülkemizde de, bu tedbirler zaman geçirmeden tatbik edilmeli.

Halihazırda, birçok ülkeyi etkisine alan virüs, 950 bini aşkın kişiyi infekte etti ve 200 binden fazlası sağlığına kavuşmuş durumda. Bir iyileşme oranı vermek gerekirse yüzde 96 gibi yüksek rakamlar ortaya çıkıyor. Bu oldukça umut verici bir yüzde çünkü dünyada toplam can kayıbının 50 bine yaklaşması, insanı dehşete düşürüyor!

ABD’de 200 binleri geçen vaka sayılarını, az farklarla İtalya, İspanya ve Almanya gibi kıta Avrupa’sının başat ülkeleri takip ediyor ki, Avrupa’da toplam sayı 400 binleri geçti. Ölüm rakamları da 30 bine doğru tırmanmakta. Şimdilik Almanya, 50 bin vaka içinde 285 gibi oldukça düşük ölüm sayısı ile çok başarılı bir mücadele örneği olarak takip edilmekte.

195 ülkede salgın etkisini her geçen gün arttırarak gösterirken ve Küresel vurgu olarak Dünya Sağlık Örgütü Pandemi tanımlaması yapmışken, her ülke başının çaresine bakar bir halde ortaya inisiyatif koymaktan aciz bir tablo içinde. Dünya liderliği söylemine en fazla sarılan ABD, olası kayıplarını yüz binli rakamlarda tutmak için eyaletlerinde karantina çalışmalarını arttırdı. Çin ise bir tür kamuoyu PR’ı sayılabilecek sembolik yardımlar göndermekle meşgul. Avrupa ve Rusya gibi ülkeler ise kendi dertlerine düşmüş durumda, esameleri bile okunmuyor. Brexit sonrası sallanan AB için Corona son dağılma darbesi gibi.BM dahil birçok kurum da yönetimsel krizin içinde olacak.Ama Dünya yeniden bir liderliği yapılandırma sürecine de girmiş durumda. Çünkü, küresel sorunların çözümü küresel liderliği gerektirir. Tüm Dünyada birçok ülke kaynaklarını ilaçlar ve aşı için harcamakta, çözüm için enerji ve potansiyel dağılmakta. Ülkeler sıkı bir işbirliği içinde çalışmalarını entegre ettiklerinde daha hızlı sonuçların alınacağı açık bir gerçek. Üstelik küresel liderlik ve işbirliği sadece hastalığın tedavisi ve aşı çalışmalarını değil, postcorana zamanlarında beklenen global ekonomik kriz ve resesyon için de zorunlu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test