Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronaya odaklanıp İdlib’i unutmayalım

3.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Emekli Albay Soner Aydın, İdlib’de çatışmanın riskine dikkat çekerek, bölgedeki gelişmeleri Gözlem için yazdı…

Son üç aydır insanlık için en büyük tehdit haline gelen coronavirüs salgını ile ilgili haberler doğal olarak gündemimizde baş sıraya oturdu. Gazete ve televizyonlar neredeyse bu salgından başka haber vermez oldular. Fırsat bulup bu haberlerden başımızı kaldırdığımızda çevremizde birtakım çarkların kurulduğu gibi işletildiğini, tarafların amaçlarından vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyeceklerini görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de Suriye’de işletilmekte olan çarktır.

Yoğun gündem içinde Suriye’ye odaklanabilen gözlemciler İdlib’de çatışmaların artması riskine dikkat çekmektedirler. Son gelişmeler; Suriye’nin ABD ve Rusya arasında paylaşım mücadelesine sahne olduğunu, Türkiye’nin de bu mücadelenin figüranı yapılmaya çalışıldığını çok açık bir şekilde teyit etmektedir. ABD, İdlib’de yaşananları; “masum sivillerin, Esad rejimi tarafından Rusya destekli saldırılarla katledilmesi” olarak göstermeye çalışırken, Rusya; İdlib’in “radikal İslamcı teröristlerden temizlenmesi gereken bir bölge” olduğu fikrini savunmaktadır. ABD destekli radikal İslamcı teröristler bölgeyi savunmaya kararlı olduklarını her fırsatta göstermekten çekinmemekte, ağır silahlarla Türk askerini de hedef alan saldırılar düzenlemektedirler. Türkiye; 5 Mart Moskova Mutabakatında bölgedeki terör örgütleriyle mücadeleyi taahhüt etmiştir, ancak bugüne kadar neler yapıldığıyla ilgili bir bilgi paylaşılmamıştır. Bilinen; radikallerin yerlerinde durduğu, M-4 karayolunun bir bölümüne hakim olduğu ve Türk-Rus devriyesine izin vermediği, sivilleri kalkan olarak kullandığı, Türk ve Suriye askeri birliklerine saldırarak provokasyon yaratmaya çalıştığıdır.

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hutchison, 1 Nisan’da basına verdiği demecinde; “Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sisteminin Türkiye’den çıkarılması halinde ABD’nin İdlib için destek vereceğini” ifade etmiş, bu desteği “Türkiye’nin, idlib’de köşeye sıkışan masum (!) sivillere saldıran Suriye ile savaşması” şartına da bağlamıştır. ABD’nin Türkiye-Rusya yakınlaşmasına tepkisi ve bölgedeki radikal grupların ABD’nin güdümünde ve koruması altında olduğu böylece bir kez daha açığa çıkmıştır. Rusya’nın ABD’nin isteklerine seyirci kalması mümkün değildir. Nitekim radikallerin her eyleminden sonra Türkiye’yi taahhütlerine uymamakla suçlamakta, sorunu Suriye ile birlikte kendi askeri tedbirleriyle çözmekten kaçınmayacağını açıkça deklare etmekte, askeri tedbirlerini uygulamaya koymaktan da çekinmemektedir. Bu tablo içinde ABD ile birlikte eğitip donattığımız ve halen bölgede kullanmaya çalıştığımız ÖSO’yu da düşündüğümüzde nasıl bir çıkmazda olduğumuz daha da anlaşılır hale gelmektedir. Türkiye, bölgedeki terör örgütleriyle mücadelede Rusya’ya taahhüt ettiği desteği veremediği taktirde ateşkesin bozulması, 5 Mart öncesine dönülmesi, Rusya ve Suriye’nin hava saldırılarının kaldığı yerden devam etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Çünkü İdlib’de yuvalanan ABD destekli radikal İslamcı terör örgütleri Suriye için en büyük tehdittir.

Bu koşullarda ülkemizi oldukça zor günlerin beklediği endişesini taşımaktayım. Halen ne kadar süreceği bilinmeyen korona tehdidiyle uğraşırken, Rusya’ya taahhüt ettiğimiz İdlib’de terör örgütleriyle mücadeleyi ABD’ye rağmen gerçekleştirebilecek miyiz? Yoksa Rusya’dan satın aldığımız S-400’leri ABD’nin istediği gibi ülkemizin dışına çıkarıp, Rusya’ya rağmen Suriye rejimiyle savaşacak mıyız? Bu durumda Rusya ve Suriye’nin saldırılarından kaçanları sınırımızda nasıl durduracağız? Korona tehdidine rağmen sığınmacı kabul edebilecek miyiz? Böyle bakınca; Suriye politikamızın sürdürülebilir olmaktan çıktığını, ABD ve Rusya arasında sıkışıp kaldığımızı, ABD’nin bizi Suriye’yle, Rusya’nın da radikal İslamcı terör örgütleriyle savaşa zorladığını görüyoruz. Bu durumda yeni bir yol bulunması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu yol da bütün yayılmacı projelere karşı bölgesel işbirliğinden geçmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test