Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronanın ve pandeminin önlenemeyen yükselişi!..

3.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyayı kasıp kavuran coronavirüs pandemisi (salgını), günlerdir gündemimizin başat konusu. Bırakın başatlığı neredeyse gündemin tek maddesi. Artık coronasız ve pandemisiz neredeyse bir saatimiz geçmiyor.

Bu arada birçoğumuz tıbbi söylemlerin, sağlıkla ilgili gelişmelerin adeta uzmanı olduk. Hemen herkes bu konudaki haberleri, gelişmeleri yakından takip ediyor.

 

Korona ve pandemi günleri

Geçtiğimiz yılın son günlerinde Çin’de başlayan bu salgın, öyle habersizce değil tam tersine haber vererek geldi. Yönetim sorumluluğu taşıyanların ifadelerine göre, ülkemiz bu duruma sözde hazırlıklıydı. Ama aslında durumun hiç de öyle olmadığı, hayatın içinde görüldü ve pratikte sınandı.

Korona ve pandemi günlerinin bizce en önemli kırılma noktası, Umre ziyareti ve ziyaretçileri oldu. Bu durum bilindiği halde, insanların gidişine izin verildi. Dönüşte de hepsini kapsayacak düzenli bir denetim ve karantina uygulanamadı. Umrecilerle birlikte, salgın Anadolu’nun dörtbir yanına, en ücra köşelerine kadar dağıldı.

Bir başka önemli gecikme de, toplu ibadet ile toplu bir araya gelinen sosyal buluşmaların sınırlanmasında yapıldı. O kritik günlerde ekranlara yansıyan asker uğurlamaları doğrusu çok çarpıcıydı. Spor karşılaşmalarının hemen durdurulmaması da önemli bir hata oldu.

 

Önlemlerin yetersizliği

Korona pandemisi karşısında alınacak önlemlerde de geç kalındı. Oysa önlemlerin etkili olması ve çözüm getirmesi için, doğru zamanda doğru kararlar alınması gerekiyordu. Bilim Kurulu oluşturulması doğruydu, ama o kurulun önerileri hızla ve kararlılıkla hayata geçirilmeliydi.

Önlemlerin ve karantina uygulamalarının taksit taksit gündeme getirilmesi, bu konuda ikircikli davranılması, uygulamada zaaflar yarattı. Bir başka önemli konu, doğru kriz yönetimi ile etkili kriz iletişimiydi. Saydamlığın ve inanırlığın sağlanması, bu konunun adeta olmazsa olmazıydı. Bu alanlarda da maalesef yetersiz kalındı.

Böylesi kriz dönemlerinin dili ve söylemi de çok önemlidir. Ayrımcı olmamak, herkesi kucaklamak ve birleştirici olmak gerekir. İktidarın izlediği ayrımcı tutum bu konuda da kendini gösterdi. Türk Tabipler Birliği ve Eczacılar Odası gibi konuyla doğrudan ilgili meslek kuruluşlarının toplantılara çağrılmaması, muhalefetin uyarılarına kulak verilmemesi, çözümün sağlanması konusunda işleri zorlaştırdı.

 

Yönetenlerin yönetimsizliği

Son dönemlerde özellikle ekonomi, dış ve iç politika alanlarında uyguladığı yanlış - yetersiz politikalarla yıpranmış olan siyasal iktidar, bütün bunların üstüne böylesi büyük bir krizle karşılaşınca, hepten zorlandı. Ülkedeki yeni yönetsel sistemin zaafları da buna eklenince, durum iyice zorlaştı. İktidarda bulunan siyasal anlayışın ve kadroların, ülkeyi yönetemez hale geldikleri bir kez daha görüldü.

Bu sürecin en çarpıcı görüntüleri; ülke ölçeğinde toplu ibadete sınırlama getirilmişken, Beştepe’de Diyanet İşleri Başkanı’nın VİP cuma namazı kıldırması ile insanlar can derdindeyken tartışmalı Kanal İstanbul konusunda yapılan ilk ihalenin görüntüleriydi. İktidarı daha da yıpratan bu görüntüler, unutulmazcasına insanlarımızın belleğine kazındı.

Son olarak, CHP’li başkanlarca yönetilen muhalif büyükşehir belediyelerinin bağış ve dayanışma kampanyalarının engellenmesi de, bütün bunların üstüne adeta tüy dikti!..

 

Pandeminin pandomimi 

Böylesi dönemlerde mizahi yaratıcılıklar da ortaya çıkar. Bu dönemde de özellikle sosyal medyada ilginç örneklerle karşılaştık. İnsanımızın ince zekâsına ve zengin mizah anlayışına bir kez daha şapka çıkardık.

Ama doğrusu olumsuz ve üzücü örnekler de vardı. Sokağa çıkma yasağı konusunda bir türlü kararlı davranılamaması, sınırlamanın 65 yaş üstü insanlara ihale edilmesi, bu konuda yanlış algılara yol açtı. Toplumun en değerlileri 65 yaş üstü insanlarımız, birçok olumsuz durumla karşılaştı. Sokaklarda bir süre adeta ‘yaşlı avı’ yaşandı. Bu durum, yaş almış insanlarımızı rencide etti.

Bir başka olumsuz çarpıcı örnek, İstanbul’daki bir dans partisinin görüntüleriydi. Bunca acının yaşandığı bir ortamda, sağlıkçı kıyafetleri ile eğlenenlerin yaptığı tam bir saygısızlıktı. Önümüzdeki günlerde, daha kötü durumlarla ve olumsuz görüntülerle karşılaşmamayı içtenlikle diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nurten Doğruyol

08.04.2020 - 13:00
Değerli kardeşim Mehmet Şakir Örs öncelikle eline koluna kalemine sağlık diyorum. Başta biz okuyucular olmak üzere ihtiyacımız olan bana göre en önemli paylaşımların ve yorumların için teşekkürlerimi bir borç biliyorum. Sen yazmaya biz okumaya devam diyoruz Saygılarımızı sunuyoruz. İzin verirsen paylaşmak istiyorum.
Diğer Yazarlar

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in Türkiye’nin gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, “ekonomide ve hukukta reform” açıklamaları,...

Yazarlar
Website Security Test