Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Milli ve iyi olan yeni dünyada öne çıkacak

3.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Virüs sonrasında nasıl bir dünya kurulacak. Yanıtı aranan bu soru... Vehbi Koç anlayışının yeni dünyada öne çıkması milli ve iyi olanın lider olması bekleniyor.

Virüs iş yapış biçimlerini, dünyaya bakış şeklini değiştirdi… Birileri hala anlamasa da yeni döneme iyi ve milli olan damgasını vuracak.

İyi olan diyoruz çünkü dünyaya yapılan kötülükler bir şekilde virüs olarak ya da başka bir şekilde bize geri dönüyor.

Artık kendimiz için iyi olmanın tam zamanı. Dengeyi bozmaktan vazgeçmeliyiz. Büyük deprem sonrasında İzmit Körfezi’ndeki bir kente destek için gitmiştik.

Belediye başkanı depremde bütün doldurulan alanların yok olduğunu söylemiş ve “benim çocukluğumdaki sınırlara geri döndük” demişti.

Bu bize ders olmadı. Bu dünyaya ders olmadı ve bütün ülkeler şimdi corona kabusu yaşıyor.

Yeni dönemde iyi olmak olmazsa olmazımız olacak. Bir de milli olmak gerekiyor.

Çünkü görüldüğü gibi bütün ülkeler önce kendi başlarının çaresine bakıyor, bakmak durumunda.

Önce kendi yurttaşlarını gözetiyor. Türkiye dünyanın dört bir yanındaki yurttaşları ülkeye getirdi, bunun için hiçbir özveriden kaçınmadı.

Yani milli olmak zorundayız. Bu iki felsefenin öne çıkacağı günlerin işaretlerini alıyoruz. Bazı kurumların yaptıkları yarınlardan umutlu olmamıza neden oluyor.

Türkiye’nin zora düştüğü her noktada kurucusu Vehbi Koç’un ‘Ülkem varsa ben de varım’ sözü doğrultusunda davranan Koç Holding’in yaptıkları bu sıkıntılı günlerde bir ışık olarak geleceğimizi aydınlatıyor.

Vehbi Koç’un torunu rahmetli Mustafa Koç tıpkı dedesi gibi davranmış ve meslek liselerinin sorunlarının çözümünü bir memleket meselesi olarak görmüştü.

Virüs krizinin canımızı yaktığı bu günlerde ilk dayanışma adımları Koç Holding’ten geldi. Holding’in otomobil şirketi Ford Otosan, sağlık çalışanlarına yüz maskesi üretmek için hazırlıklarını tamamladı ve düğmeye bastı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün bütün ilgililerle temas kurup ihtiyaç tespiti yaptı.

Sonra ikinci adımı Arçelik attı. Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik Global CEO’su Hakan Bulgurlu gece gündüz çalışıp ilk yerli ve milli solunum cihazının üretim merkezi oldu.

Arçelik de bu işe bütün mühendislik gücünü kattı. Baykar ve Aselsan’ın da bu projeye çok önemli katkıları oldu.

Üçüncü önemli adım Koç Holding Divan Otelleri’nden geldi. Divan İstanbul ve Divan İstanbul City otellerini coronavirüs salgınına karşı mücadele eden sağlık çalışanlarına açtı.

Sonra Ali Koç Fenerbahçe gibi geniş kitlesel bir yapıyı da katarak ilk yardım kampanyasını başlattı.

Ardından başka şirketlerden den benzer açıklamalar geldi. Bunların içinde en çarpıcı olanı Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt kimseyi işten çıkarmadan maaşlarını ödemeye devam edeceklerini açıklamasıydı.

Kamuoyunun ve tavırlara gösterdiği aksiyon yeni dönemde lider olacak duruşu da ortaya koydu.

İyilikleri sahip çıktı herkes… Milli duruşa selam durdu herkes… Yine dönem iyiliklerin ve milli duruşun dönemi olacak. Virüsü yendiğimiz de böyle bir gelecek bekliyor bizi..

 

 

Davut Doğan Haziran’da Çin’de yapılacak fuara hazırlanıyor

 

Yeni dönemde elemanlarını terk etmeyen kuruluşlardan biri Doğtaş ve Kelebek... Her iki markanın yönetim kurulu başkanı Davut Doğan Haziran'da yapılacak Çin fuarına hazırlanıyor. 

Coronavirüsün küresel ekonomiye ilk olumsuz etkilerini dünyanın önde gelen fuarlarının bir bir ertelenmesi ile hissettik.

Barselona’daki dünyanın en büyük teknoloji fuarının ardından, Cannes’teki MIPIM fuarının iptal edilmesi ile herkes “Ne oluyoruz?” sorusunu sormaya başladı.

Çünkü bu etkinlikler aylarca önce hazırlıkları bitirilmiş, katılmak için kurumların aylarca hayal kurdukları çok önemli organizasyonlardı.

Ve virüsün ekonomiye vurduğunu veya vuracağının işaretini bütün dünya böyle anladı.

Benzer gelişmeler Türkiye’de de oldu. TETSİAD’ın ev tekstili ile ilgili fuarı iptal etmesine önce itirazlar geldi. Ama sonuçta görüldü ki artık fuarları yapmanın şartları kalmamıştı.

Dünyanın en büyük fuarcılık şirketlerinden biri olan Hyve Group’un Bölge Direktörü Kemal Ülgen ekonomide virüsün etkisinin kırıldığının göstergesinin de fuarların çıkışı ile olacağını vurguluyor ve şu ayrıntıyı veriyor:

- Fuarcılık sektörü maalesef krizden etkilenen sektörlerin başında geliyor. Ancak unutmamalıyız ki ticari fuarlar, dünya ticaretinin can damarı ve lokomotifidir. Pandeminin kontrol altına alınmasıyla birlikte, fuarların öncülüğüne ve yaratacağı sinerjiye duyulan ihtiyaç artacak. Dünya ekonomisinin tekrar canlanmasında, üreticiler ve alım gruplarını bir araya getiren, yeni ekonomik durumun değerlendirildiği düşünce platformları oluşturan, yeni iş yapış biçimleri ve ticari açılımların tartışıldığı ortamlar hazırlayan fuarların misyonu büyük olacak.

Bu görüşü Davut Doğan küçük bir sosyal medya paylaşımı doğruladı. Doğan bu mesajı geçmişti:

- Sevindirici haber.  Çin, 18-21 Haziran’da CİFF fuarını yapıyor. Demek ki, sıkıntıları aşmışlar.

Krizle ilk karşılaşan Çin Haziran’da bu işin biteceğini hesaplıyor. Dünyanın en büyük mobilya fuarına ev sahipliğini yapmaya hazırlanıyor.

Çin’in hesabi böyle… Davut Doğan bu hesaba inanıyor. Tek bir eleman çıkarmadan, herkesin ücretini ödeyerek bu fuara hazırlanıyor. Hemen hatırlatalım Doğtaş yani Davut Doğan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu marka bu fuara her katılışında yüklü miktarda siparişle döndü.

Sektörlerin bunu dikkate almasında yarar yok mu sizce?

 

 

Konut satış ofisleri gitti yerine dijital satış geldi

 

Mars Investment’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak konutta online satış için adımı attı. Ardından sektörün en köklü firması Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt düğmeye bastı ve bu konuda bir ilke imza attı.

“Virüs iş yapış şeklimizi değiştirdi ve değiştirmeye devam edecek demiştik” geçen haftaki yazılarımızda…

Buna son iki örnek inşaat sektöründen geldi. Ve konut satışları da dijitale taşındı.

Satış ofislerindeki satın alma işlemi, yerini online kanallara bıraktı.

Bu konuda bilgiyi Mars Investment’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak şu sözlerle aktarıyor:

- Yerli yatırımcı açısından, “İstikrar Kalkanı Paketi” ile getirilen konut alımlarında kredi kullanım oranının yükseltilmesi, konutta yeni bir fırsat dönemi başlattı. Bu dönemde satış ofislerimizi dijital ortama taşıdık. Yabancı yatırımcılarla aramızdaki binlerce kilometrelik uzaklığı ortadan kaldırdık. Satışlar, hem yerli hem de yabancı yatırımcı açısından dijital ortamda sürüyor. Online satışta, yatırımcılarımız ile görüntülü kurumsal onlinebir toplantı düzenleyerek işe başlıyoruz. Avukat, satış personeli ve şirket yetkilileriyle görüşüyoruz. Online ortamda proje sunumlarımızı yapıyoruz. Yatırımcılarımız bu sunumlar aracılığıyla yatırım yapmak istediği üniteyi detaylı olarak inceleyerek karar veriyor. Sonraki aşamada, resmi online sözleşmemizi bir sanal pos linkiyle gönderiyoruz.

Tam bu haberle ilgili çalışmaları yürütürken Türkiye’nin konut alanında en önemli markalarından biri olan Özyurtlar Holding’ten çok çarpıcı bir açıklama geldi.

Şirket tüm projelerinde online satışa geçtiğini açıkladı.

Sektörün 30 yıllık firması Özyurtlar coronavirüse etkisiyle 30 yıllık geleneğini değiştirmişti.

Geçici bir süreliğine satış ofislerinin faaliyetlerini sonlandıran şirket, satış ofislerini dijital ortama taşımıştı.

Online satış dönemini Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt şu sözlerle anlatıyor:

- Dünya ülkelerini etkisi altına alan ve Türkiye’ye de bulaşan coronavirüs karşısında, yatırımcılarımızdan gelen talep hiç hız kesmedi. Ancak yerli yatırımcılarımız, salgın nedeniyle evde kalmak zorunda oldukları, yabancı yatırımcılarımız da ülkelerini terk edemedikleri için talebi satışa dönüştüremiyorduk. Teknolojideki gelişim sayesinde sınırların ortadan kalktığından yola çıkarak satışlarımızı sınır tanımayan bir ortam olan dijitale taşıdık. Yatırımcılarımız satış ofisinde görevli arkadaşlarımızla görüntülü toplantı yaparak projelerimiz hakkında detaylı bilgi edinebiliyorlar. Kameralar aracılığıyla da istedikleri projemizin şantiyesini online olarak gezebiliyorlar.

Çok yakında bütün konut satışlarının dijitale kayacağını söylemek bu gelişmelerden sonra kahinlik olmasa gerek. Evet yılların geleneklerinden biri daha yıkıldı virüsle birlikte. Artık konut satışları yeni bir aşamaya girdi. Şirketler bunu şimdilik geçici yapıyor. Ama iş bir de tutarsa satış ofisleri bir daha açılmayabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test