Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Corona vaka açıklamaları bağlamında, pandemi yayılım algoritması ve halkın sosyal izolasyona tam uyum göstermemesi göz önüne alındığında, sokağa çıkma yasağının uygulanması gerekliliği görülmekte. Önümüzdeki 10 gün çok sıkı uygulanacak bir ülkesel düzeydeki karantina, önümüzdeki aylara yansıyacak uzun tıbbı, sosyal ve ekonomik krizin, kontrollü aşılmasında büyük etki yapacaktır. Gerek kitlesel sirkülasyonun bloke edilmesi gerekse hızlı tanı kitleri ile hedef kitlelerde yüz binleri bulabilecek taramalar, enfeksiyonu makul düzeylerde sınırlayabileceği gibi tanısı konulan vakaların hızla izolasyona tabii tutulması ile Güney Kore ve Almanya örneklerinde olduğu gibi başarılı bir mücadelenin yapı taşları oluşturulacaktır.

Elbette ülkelerin ve tüm dünya insanlarının, bu günler için farklı gündemleri söz konusu idi. Ama Dünya Savaşlarında bile hiçbir konu, örnek olarak iklim ya da mülteci krizleri ve hatta terör bile, gezegende yaşayan herkesi, Corona kadar birebir etkilememişti. Şurası gerçek ki, en fazla 250 nm’lik virüs, yerküredeki herkese dokunacak! Dün Merkel karantinaya alınırken Trump G7 zirvesini iptal ediyordu. Avrupa Parlamentosu mini toplantı ya da uzaktan oylama sistemine geçerken, hafta başından itibaren de ülkemiz neredeyse bir ülke nüfusu kadar olan öğrenci sayımızla televizyon ve bilgisayar üzerinden yerinden eğitime başlıyor.

Ülkesinde Pandemi yönetimi ile ilgili olarak başarılı olmayan bir örnek oluşturan İran Lideri Ruhani, corona için ‘tahrip edici davetsiz bir misafir’ tanımlaması yaptı! Brezilya Devlet Başkanı Jair Bollsonaro, hasta olmadığını kanıtlamak için üçüncü kez test yaptırmakta, ABD’de Loeffler, Burr gibi senatörler de, Senato Sağlık Komitesinin Coronavirüs konulu toplantısı sonrası aldıkları bilgi dahilinde ellerindeki hisseleri satmaları nedeni ile etik dışı davranışları için eleştirilmekte. Yani, Corona, devlet adamlığı için de bir tür turnosol kağıdı işlevi görmekte!

Artık, corona tüm insanlara dokunmakta. Irk, din, dil, siyasi görüş ya da sosyal statü farklılığı yok olmuş durumda. Herkes corona kapsamı alanında!

Apartmanlarda yaşayan ve AVM’lerde sosyalleşen çağımız insanı, iklim değişikliklerini ivmelendiren mega küreselleşmesi, mikro nanometrik virüslere çarparak paramparça olunca, derin bir şokun içine girdi. Geçenlerde, bir TV programında, bir milletvekili corona nedeni ile ailesi ve çocukları ile daha fazla birlikte zaman geçirmesi nedeni ile mutluluğunu dile getirirken, söylediklerini nanizokorik içeriğine dair bir algı taşımıyordu: Siyasetçiler, çocukları ile hiç birlikte olamadan onların geleceğini şekillendirecek kararlar almaktan hiç beis duymuyorlarmış demek ki!

Açık bir gerçek ki, corona sonrası dünya, farklı bir dünya olacak. Postcoronasendromu, psikiatrlarınposttravma sendromundan çok daha derin radikal değişikliklere yol açacak. İnsan ve üretim ilişki ekonomisinden, global iklim değişikliğine, refah düzeyi farklılığından Dünya sağlık alt yapı düzenlemelerine kadar yeniden yapılanma yaşanacak. Zaten bu gerçekleşmezse, Covit 19… 40 gibi dalgaların telaffuz edileceği salgın periyotları ile yaşadığımız gezegenin ve insanlığın karanlık bir yüzyıla girmesi işten bile değil. Bu, ülkelerin tüm kapasite ve potansiyellerinin en rantable şekilde kullanmasını gerektiren ve ancak bu şekilde ortak irade ile Pandeminin baş edilebileciği bir küresel afet. Bu yapıldığında, pandeminin çıktığı yer olan Vuhan’ın bahçelerinde temiz hava eşliğinde kuş seslerini duyup, Ege’nin enfes kıyılarında kulaç atabileceğiz.

Şimdi, hastanelerimizin kapasitelerini aşmayacak planlamalar yapma zamanı. Ülkemizde bulunan 26.466 yoğun bakım ve 99.797 hasta yatağı ile 300 bini aşkın sağlık çalışanı, bu pandemiyi geride bırakacak motivasyon ve fizik altyapıya sahiptir. Ancak, kontrollü izolasyon, karantina ve sokağa çıkma kararları alınmadığı takdirde, sağlık sistemimiz üzerine büyük bir baskı oluşacaktır. Yapılan modelleme çalışmaları ve diğer ülkelerin vaka analizleri, enfekte her 5 kişiden birinin hastaneye yattığını ve bunların da 10’undan birinin yoğun bakım tedavisine alındığını gösteriyor. Tüm ülkelerin Covit-19 stratejileri, vaka yayılımını mümkün olduğunca kontrollü bir şekilde zamana yayarak, sağlık sistemleri kapasitelerinin kapsamında pandeminin ateşini söndürebilmek konusuna odaklanmış durumda.

Corona, tüm insanlarda derin bir korku yarattı ve insanlık tarihini radikal olarak değiştirecek bir potansiyel taşımakta. Nihayetinde, Coronanın genetik dizilimi deşifre edilip piyasaya çıkarılacak aşı ile tüm insanların bağışıklığının sağlanacağı ve çiçek gibi bu pandemi ile de mücadelenin başarıya ulaşacağı günler uzak değil. Pasteur Enstitüsünden Jeffrey Shaman’ın da belirttiği gibi semptomsuz çok sayıda taşıyıcının sokakta, toplu taşıma araçlarında virüsü yaydığını ve bazı ülkelerin de bilgisizlik ve ulusal gurur nedeni ile gerçek sayıları sakladığından hareketle, hızlı tarama ve birkaç haftalık küresel izolasyonun ile tüm dünya ülkelerinin uygulayacağı bu stratejilerin hayata geçmesi, Corona ile savaşta ilk başarı öyküsünü yaratacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

S.Polat

13.06.2020 - 16:45
Kaleminize sağlık hocam.
Yazarlar
Website Security Test