Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Bir Çin senaryosu ve ülke insanım''

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya bir panik halinde ve maalesef hiç kimsenin bu salgının geleceği hakkında hazırlığı olmadığı ortada. Peki, Çin bu işe nasıl yakalandı acaba? Zira şu anda dünyanın iki dev ekonomisi olan Çin ve Amerika, aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bu arada bir senaryo da ortalıkta dolaşıyor. Amerika, Çin ile rekabetindeki liderliği 2023 yılında kaybedeceğini bildiği için Çin’de bu salgını başlattı diyenler var. Doğrudur veya değildir, ancak Amerika’nın gözü biraz fazla karadır. Para ve zenginlik düşkünü lideri için her şeyin önünde Amerikan Doları ve hakimiyeti olduğu için insan, ister istemez “Acaba?” demeden edemiyor.

Zira dikkat ediyorum, Trump ve Amerika’nın salgın ile savaşan kurum ve kuruluşları, son günlere kadar sessizliği tercih eden bir tutum içinde oldular. Günümüz dünyasında ülkelerin temel konusu ve hedefi, ekonomik olarak dünyaya hakim olmaktan başka bir şey değil.

Ancak, Rusya’nın parçalanmasından sonra liderlik tek başına Amerika’ya kalınca iyice palazlanan bu ülkenin alıştığı refah ve küresel hakimiyet ile tarihsel ve dinsel egolarını kaybetmemek için sınırları dahi değiştirmek dahil yapamayacağı hiçbir şey olamaz diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Tabi bu düşünce ve yaklaşımların bana verdiği bir duygu ile yapılan tahminler bunlar. Ancak doğru olabileceği ihtimali her daim dimağlarımızda duruyor.

Geçen sene İzmir’de düzenlenen bir konferansta Çinli bir bilim insanının istatistikler eşliğinde Çin ile Amerika arasındaki ekonomi ve teknoloji yarışında gelişen şartları, bu sürecin devamı halinde 2025’te Çin ile Amerika’nın rekabet güçlerinin eşitleneceğini anlattığında gerçekten etkilenmiştim.

 

Şu an durum ne? 

Salgın devam ederken geldiğimiz noktada iş büyümektedir. Zira rahata ve refaha alışık ülkelerin “sağlık ve salgınlar” konusunda pek de ön tedbirli olmadıkları ortadadır. Salgın, ilerlemektedir.

Ancak eğitim, bilimsel görgü ve çalışmalarına karşın bu ülkelerin insanlarının alınması gereken tedbirlere uyum sağlamaması, eğitim eksikliği olan milletlerin fertlerine nazaran çok etkili bir zarar tablosunun ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Vaka ve ölüm oranları, bunu açıkça ifade etmektedir.

Çin ise aldığı çok etkin önlemleri katı ve tavizsiz bir biçimde uygulayarak virüsü etkisiz kılma yolunda ilerliyor. Tahmin ediyorum ve umuyorum ki Çin, aşı veya ilacı bulup dünyaya dağıtarak gelişen ekonomik seyriyle kayıplarını gideren bir gücü teknolojik ve bilimsel anlamda ortaya koyacaktır.

Son olarak, yayımlanan bir raporda yer alan yorumdan bahsetmek istiyorum.

Almanya güya üç ila beş sene önceden bu salgının yaşanacağını öngörerek gereken tedbirleri almış ve bu konuda çalışma yapmış. İddia bu yönde.

Ancak ortadaki tabloya bakıldığında Almanya da salgından etkilenen bir ülke olarak görülmektedir. Bununla birlikte hazırlıklı olabilecek bir tecrübeye sahip olduğu da göz önüne alınmalıdır.

Sonuç; dünya bir belanın içinde düşmüş, çırpınmaktadır. Nüfus olarak daha kalabalık olan ülkeler, muhtemelen en çok zarar görenler olacaklardır.

Bunun yanında eğitimi, disiplini, teknolojisi ile önlemlerini alan ve bunları kesin, tavizsiz ve net biçimde uygulayabilen ülkeler ise etkiyi en aza indiren ve zararı minimize eden ülkeler olarak tabloda yer alacaklardır.

Türkiye’ye gelince; maalesef yetkili merciler tedbirleri öncelikli olarak düşünmüş ve almış olmasına rağmen, halkımızın ciddi bir bölümü işi hafife almaktadır. Yine sosyal çevrelerin cehalet ve eğitimsizliği öne çıkmakta gecikmemiştir.

Umarım milletimizin fertleri işi daha fazla hafife almazlar. Bununla birlikte Hükümetin ve Sağlık Bakanlığı ile yetkili kuruluşların iyi niyetle almış oldukları tedbirlerin çok etkin bir biçimde uygulanması ve asla en ufak bir taviz dahi verilmemesi, esas başarı olacaktır.

Bu salgın elbet bir gün bitecek, fakat ekonomiye etkisi ve can kayıplarımız şu an düşünülemeyecek boyuta ulaşmış düzeyde.

Bu yazıda da mevcut durum ile birlikte dünyada dönüp duran senaryolara değindik. Milletimizin bütün fertlerine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Dilerim öyle olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test