Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Demet Sabancı Çetindoğan Türk Mutfağı’nı dünyaya açıyor

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demet Sabancı Çetindoğan Türk Mutfağı'nı dünyanın en etkili çevrelerinde görücüye çıkardı

Bu sıkıntılı günlerde size Türkiye adına çok başarılı işler yapan bir ismi anlatmak isterim. Anlatacağım isim Demet Sabancı Çetindoğan… Türkiye’nin kültürel mirasını, tarihi ve doğal zenginliklerini ve ortak değerlerini uluslararası platformlarda tanıtmak için yola çıkmış bir isim… Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği başkanı olarak bu çalışmaları yürütüyor.

Yönetim Kurulu Başkanlığını Demet Sabancı Çetindoğan’ın yaptığı T-ONE Derneği’nin Onursal Başkanı Çiğdem Simavi, Başkan Yardımcısı Sevda Elgiz, Danışma Kurulu Üyeleri arasında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Arkeolog Nezih Başgelen, Emekli Büyükelçi Mithat Rende, Ruken Mızraklı, Harika Güral, Kıvılcım Kocabıyık, Özlem Gençoğlu ve Avi Alkaş gibi önemli isimler yer alıyor.

Derneğin ve Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın en son projesi Türk Gastronomisi’nin yani Türk Mutfağı’nın dünyaya tanıtılması ile ilgiliydi.

Türkiye'nin geleneksel tatları Monaco’da Monte-Carlo Bay Hotel de lezzet gösterisi yaptı. Dünya jet sosyetesinin merkezinde yöresel ürünlerimizi kullanarak yapılan özel menü çok beğenildi.

Özel menüde Antep Kuru Patlıcan Dolması, Kayseri’nin geleneksel Mantısı, Adana İçli Köftesi, Milli yemeğimiz olan Pastırmalı Kuru Fasulye ve daha birçok Türk yemeği ile muhteşem Türk Tatlıları servis edildi.

Ayrıca jet sosyete sabah kahvaltısında Türk Şefleri tarafından hazırlanan Menemen, Gözleme, Sucuk -Ekmek, Simit - Peynir, Petek Bal ve Kaymak ikram edildi.

Aynı zamanda DEMSA Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Demet Sabancı Çetindoğan konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

. Türkiye için herkesin bir şeyler yapması gerekiyor. Biz de Türk mutfak kültürünü tanıtmak için yola çıktık.

. Bunun için çeşitli komiteler kurarak Türk Mutfak Kültürünü yurt dışında tanıtmak için faaliyetlerde bulunuyoruz. 2 yıl çaba gösterdik ve Oscar Gala Yemeği’nin menülerine bile girdik.

. Akademik çalışmalar yaparak 2000 yıl öncesine kadar neler yenmiş? Bunları araştırdık. Bir ürünü pazarlamanın en önemli noktası hikayesi olması.

. Bu konuda çok zengin bir ülkede yaşıyoruz. Biz de hikaye çok. Hikayesiz bilinirlik olmaz. Bunları iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

. Yurt dışı tanıtımlarında UNESCO Büyükelçilikleri ile beraber çalışmalar yaptık. Çok fazla ürünümüz var. Bazı noktaları seçip bunlara odaklanmalıyız.

. Hikayesi olan ürünleri bilgilendirme notları ile servis etmeliyiz. Maraş, Antep ve Antakya’yı yurt dışında tanıtıyoruz.

Evet bu sıkıntılı günlerde Demet Sabancı Çetindoğan ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmayı gündeme getirdi. Umarız bu günler geride kalır ve Demet Sabancı Çetindoğan’ın yaktığı ışık önümüzü aydınlatır.

 

 

Virüsten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak

 

Herkesin eleman çıkardığı bugünlerde Migros tam 1000 kişiyi işe almak için yola çıktı. Bu da gösteriyor ki virüs ile birlikte şirketler açısında yeni bir dönem başlayacak 

Bizim kuşağımızın belki de yaşayan bütün kuşakların gördüğü en büyük krizle karşı karşıyayız. Maddi ve manevi olarak bir virüsün milat olduğu günleri yaşıyoruz.

Ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ülkelerin birbirlerine yolladığı yardım kolilerinin üzerinde yasan bir iki cümleyi aktaralım:

. Bizler aynı denizin dalgaları, aynı ağacın yaprakları, aynı bahçenin çiçekleriyiz.

. Farklı dağlara, nehirlere sahip olsak da aynı güneşi, ayı ve gökyüzünü paylaşıyoruz.

Evet hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını gösteren iki önemli mesaj… Biz de buna Nazım’dan iki diziyi ekleyip bazı değişimleri aktaralım sizleri… Önce Nazım…

. Yok öyle… Umutları yitirip, karanlıklara savrulmak.

. Unutma..! Aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak.

Şimdi gelelim iş hayatindaki değişime… Bir kere evden çalışma yöntemleri ortaya çıkmaya başlamıştı şimdi daha da üst noktaya taşınacak.

Sonra e-alışveriş belki de yeni dönemin gözdesi olacak. Migros’un bu konudaki son hamlesi olayı doğruluyor.

Coronavirüse karşı tüm tedbirlerini artıran Migros, Türkiye’nin lider online gıda platformu Sanal Market’te oluşan yoğun talebi karşılayabilmek adına 2 haftada 1000 yeni işe alım yapacak.

Market raflarını evlere taşıyan Sanal Market’ten alışveriş yapan 60 yaş ve üstü kişilerin verdiği siparişlere de ücretsiz olarak evlere teslim ettiğini hatırlatalım ve konuyla ilgili olarak Migros’un verdiği bilgileri paylaşalım:

. Migros siparişleri online platformuyla Türkiye’nin 61 noktasına ulaştırıyor. İçinde bulunduğumuz bu zor günlerde, biz gıda perakendesi çalışanları, yalnızca müşterilerimizin günlük hayatlarını devam ettirebilmesi için temel ihtiyaç malzemelerini temin etmekle kalmıyor, hayatlarına dokunuyor ve her zamanki gibi ülkemize iyi geliyoruz.

. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlık ve güvenliği, birinci önceliğimiz... Bu süreçte gelişmeleri ve Sağlık Bakanlığı’nın kılavuz ve yönlendirmelerini sürekli takip ederek koruyucu uygulamalara odaklanıyoruz. Üniversitelerin tatil edildiği ve pek çok işletmenin hizmete kapandığı bu geçici dönemde, iş ihtiyacı olan vatandaşlarımıza çağrı yapıyor, bu önemli görevde bizimle birlikte yer alacak çalışma arkadaşları arıyoruz.

Migros bir örnek… Yeni dönemde bu tür örneklerin çoğalacağını herkes biliyor ve buna göre tavır almaya çalışıyor. Başarınlar kalacak. Gidenler başarısızlar olacak.

 

 

İşte yeni nesil bir şirketin büyük başarısı

Yeni nesil bir şirketin temellerini atan Barış Özistek yeni dönemde zirvede oacak isimler arasında yer alıyor

Yeni dönemin öne çıkacak şirketlerinden biri de Netmarble olacak. Yeni nesil bir şirket… Şirketi ilk olarak Yeni Medya Eğitimi sırasında tanımıştım. Yaptıkların işlerin eğitimini sosyal sorumluluk çerçevesinde daha fazla insana öğretiyorlardı. Bilginin paylaştıkça büyüyen bir olgu olduğunu savunuyordu Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek…

Netmarble oyun konusunda dünyanın zirvesinde yer alıyor. Ayrıca sosyal medya ve yeni nesil işler konusunda uzman… Şirketin temelleri atan ekibin başında Barış Özistek yer alıyor.

Sonra 2000 yılında Kore'de kurulan Netmarble ile birleşiyor. Ve en hızlı büyüyen mobil oyun şirketlerinden biri haline geliyor.

Geliştirdiği oyunlar dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılıyor.

Netmarble’ın İstanbul merkezli ofisi Netmarble Turkey; Paramanya, Wolfteam, MARVEL Future Fight ve Seven Knights gibi başarılı oyunlar için pazarlama, yerelleştirme, halkla ilişkiler, QA ve IT hizmetleri sunuyor.

Ve bu şirket Netmarble, App Annie’nin “2020’nin En İyi 52 Yayıncısı” listesinde 6’ncı sırada yer aldı geçtiğimiz günlerde.

Netmarble, App Store ve Google Play gelir sıralaması temel alınarak App Annie tarafından hazırlanan “2020 Global Mobil Oyun Yayıncı” listesinde 6’ncı olarak listelendi. Netmarble, 2015’ten beri beş yıl boyunca ilk 10 içinde yer alma başarısını gösterdi.

Netmarble, App Annie’nin “2020’nin En İyi 52 Yayıncısı” listesinde 6’ncı sırada yer aldığını duyurdu. Adaylar 2019 yılında global mobil oyun pazarında satışlarına göre seçildi.

Mobil uygulama pazarı analiz sitesi App Annie’nin yayınladığı veriye göre, Tencent, NetEase, Activision Blizzard, Supercell ve Bandai Namco’yu takip eden Netmarble, geçen yıl App Store ve Google Play’deki oyun satışları ile 6’ncı sıraya yerleşti.

Evet tek bir arabası olmayan şirketlerin ulaşımda lider, plazası olmayan şirketlerin milyonlarca insanı oyunları ile bağladığı ve market zinciri olmayan şirketlerin en büyük perakendeci olmaya başladığı günler bizi bekliyor.

Ve en önemlisi trafik çilesine karşı evden çalışmanın alternatif olarak gündeme geleceği günlerin de yakın olduğunu hatırlatalım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test