Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs belası İdlib'den kurtulmamıza vesile olabilir mi?

27.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyanın ve ülkemizin korona virüsü salgınıyla bunaldığı şu günlerde, İdlib'deki gelişmeler dikkatlerden kaçmaktadır. Ancak bölgedeki durum Türkiye için tehlike oluşturmaya devam etmektedir.

Soçi'de imzalanan mutabakat ile Türkiye'nin üstlendiği İdlib'te terörist unsurların temizlenmesi ve kontrol altına alınması sorumluluğu insani amaçlarla kabul edilmiş bir görevdi. Hedef, sivil halkın Suriye ve Rusya saldırıları sonucu hayatlarını kaybetmemesi ve Türkiye sınırına yeni bir yığılmanın önüne geçilmesiydi. Kurulan 12 gözlem noktası bu amaç doğrultusunda teşkil edilmişti. Ancak bu noktalardan altısı Suriye ve Rusya güçlerinin hakimiyet sağladığı bölgede kalmıştır.

Türkiye'nin 5 Mart 2020 tarihinde Moskova'da mutabakatın imzalanması sırasında Suriye Arap Cumhuriyeti isminin telaffuz etmesi dikkat çekici olmuştur. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Esad'ın bilgisi var mı?" sorusu da manidar bulunmuştur. Bu hususlar Türkiye'nin Suriye ile diyalog sürecine yaklaşabileceğinin işaretleri olarak kabul edilebilir.

M-5 karayolu Suriye birlikleri tarafından ele geçirilmiştir. M-4 otoyolunun açılması sorumluluğunu Rusya Türkiye'ye bırakmamış, kendisinin alacağını duyurmuştur. Bu durumda artık Türk gözlem noktalarının işlevi ortadan kalkmaktadır. Korona virüs salgını nedeniyle BM tarafından tüm taraflara yapılan ateşkes çağrısı da dikkate alınırsa Türk askerlerinin sınırlarımız gerisine çekilmesi isabetli olacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test