Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi ekonomik tedbirleri açıklayacak?

17.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, günlerdir konuşmadı. Erdoğan'ın yarın Koronavirüs (Kovid-19) tehdidi kapsamında alınacak ekonomik tedbirler hakkında bir açıklama yapacak. Yazarımız eski Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın neler açıklaması gerektiğini değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

Koronavirüs salgını dolayısıyla yazarımız eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın (18 Mart 2020 Çarşamba) yapacağı açıklamayı değerlendirdi.

“Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak eşgüdüm toplantısında koronavirüs olayının her yönüyle, bütün boyutlarıyla değerlendirilmesi ve gerekli kararların alınması beklenmektedir. Bu kararlar Türkiye için yaşamsal önem taşımaktadır. Çünkü bütün vatandaşlarımız ve Türkiye’de yaşayan bütün insanlar için bir ‘hayat memat’ (ölüm kalım) sorunu söz konusudur.”

“Türkiye ve dünya gündeminin ilk sıradaki konusu koronavirüs, tıbbî kısaltma ile Covid-19. Geçen hafta Çin’de başlayan koronavirüs, çok kısa zamanda Kutuplar dışında beş kıtada bütün ülkeleri etkileyen bir küresel salgın hâline geldi. Salgın, bir geometrik dizi şeklinde katlanarak yayılıyor. Şu anda koronavirüs nedeniyle dünyada 7.000 insanın hayatını kaybettiği, virüsün 180.000 kişiye bulaştığı tahmin ediliyor. Türkiye’de henüz can kaybı olmamakla birlikte; 47 kişiye koronavirüs tanısı konduğu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. İçişleri Bakanlığı, insanların buluştuğu, bir araya geldiği bütün iş ve toplanma yerlerinin kapatılmasını öngören bir dizi karar aldı. Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında bir eşgüdüm toplantısı yapılacağı ve alınan kararların Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağı duyuruldu.
Karşı karşıya bulunduğumuz durum, tarihte yaşanmış büyük veba ve kolera olaylarından sonra ülke ve dünya genelinde en tehlikeli salgın. ABD Başkanı Trump, bu salgının Temmuz-Ağustos aylarına kadar devam edebileceğini söyledi. Henüz doğrudan koranavirüse karşı geliştirilmiş bir ilâç yok. Hastalığın yayılmasını önlemek için tavsiye edilen tedbirler, özellikle evden çıkmamaya, diğer insanlarla temastan, bir araya gelmekten kaçınmaya yönelik, temel hak ve özgürlükleri sınırlandırıcı nitelikte.

Toplum ve birey olarak uzun soluklu bir mücadeleye hazır olmak zorundayız. Bu mücadele, paniğe kapılmadan bütün vatan sathında verilerek kazanılabilir. Yetkili makamlarca alınan önlemlere herkesin uyması gerekir. Bu önlemlerin ekonomik ve sosyal yaşam üzerinde derin etkilerinin olması, özellikle zaten sıkıntılı olan ekonomide yeni bir resesyon (durgunluk) dönemine girilmesi kaçınılmazdır.

Koronavirüsle etkili mücadele için ABD’de ‘national emergency’ (ulusal acil durum), bazı ülkelerde olağanüstü hâl ilân edildi. Anayasa’mızın 119. maddesinde Cumhurbaşkanınca ‘tehlikeli salgın hastalık’ hâlinde ‘yurdun tamamında veya bir bölgesinde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hâl ilân’ edilebileceği, kararın aynı gün Resmî Gazete’de yayımlanacağı ve TBMM’nin onayına sunulacağı öngörülmüştür. Aynı madde uyarınca ‘15 inci maddedeki ilkeler doğrultusunda temel hak ve hürriyetlerin nasıl sınırlandırılacağı veya geçici olarak durdurulacağı, hangi hükümlerin uygulanacağı ve işlemlerin nasıl yürütüleceği kanunla düzenlenir.’ Olağanüstü Hâl Kanunu’nun 5-9. maddelerinde ‘Tabiî Afet ve Tehlikeli Salgın Hastalıklarda Yükümlülükler ve Alınacak Tedbirler’ düzenlenmiştir. Bu tedbirlerin çoğu, olağanüstü hâl ilân edilmeden İçişleri Bakanlığı’nın kararında yer almaktadır. Ancak onların hukukî temeli, söz konusu Anayasa ve Kanun hükümleridir. Bu yönüyle şimdiki durum, ilân edilmemiş bir olağanüstü hâldir.

Olayın ortaya çıkış tarihine göre ve ABD’de Başkan Trump’ın, Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’un, Almanya’da Şansölye Merkel’in olaya el koymalarıyla karşılaştırıldığında gecikmiş de olsa; Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak eşgüdüm toplantısında koronavirüs olayının her yönüyle, bütün boyutlarıyla değerlendirilmesi ve gerekli kararların alınması beklenmektedir. Bu kararlar Türkiye için yaşamsal önem taşımaktadır. Çünkü bütün vatandaşlarımız ve Türkiye’de yaşayan bütün insanlar için bir ‘hayat memat’ (ölüm kalım) sorunu söz konusudur.’

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Osman

19.03.2020 - 10:25
Açıklanan 21 maddenin içinde virüsün etkilerinin azaltılmasına yönelik bir önlem var da biz mi göremiyoruz. Bkz. Kore tedbirleri.

korea thai delisi stay - harling. bl fanı

18.03.2020 - 15:59
neredeyse hiç bir şey anlamadım ama sokağa çıkma yasağı ile ilgili bir şey yazılmamış.umarım sokağa çıkma yasağı gelmez,insan 4 duvar arasında ne yapsın.ben bunalırım ve sıkılırım.ayrıca sokağa çıkma yasağı gelmesini isteyen insanlar,eğer evde kalmak istiyorsanız kalın ama siz evde kalıyorsunuz diye herkes evde kalmak zorunda değil.yasak gelince ne olacak mutlu olacak mısınız.cidden sinir oldum ya şu yasak isteyen insanlara.EĞER VİRÜSTEN KORKUP EVDE KALMAK İSTİYORSANIZ YASAK İSTEYİP ÖZGÜR İNSANLARA KARIŞMAYIN,ÇOK SİNİRSİNİZ YA...
Yazarlar
Website Security Test