Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

NATO Türkiye’ye yardım etmeli mi?

13.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye ordusu kuşkusuz savaş devam ettikçe taktiklerini geliştiriyor. Savaş boyunca çok yol kat etmiş olsalarda Esad’ın güçleri bir anda NATO’nun ikinci en güçlü ordusuyla karşı karşıya kaldı. Çatışma 27 Şubat’ta Türk askerlerine yapılan saldırı sonucu 37 askerin şehit düşmesiyle alevlendi. Türkiye’ye son 20 yılda yapılan en ölümcül saldırıydı bu. Saldırıyı Suriye’nin mi yoksa Rusya’nın mı gerçekleştirdiği ise hala belirsiz. Arkasında kim olursa olsun, Türkiye saldırıya cevabını Suriye’ye art arda onlarca insansız hava uçağı ve top saldırıları ile verdi. Bu saldırılar, Türkiye’yi Esad’ın en büyük destekçisi Rusya’yla karşı karşıya getirdi.

Türkiye’nin son teknoloji hava saldırıları Suriye’nin zaten güçlü olmayan hava savunmasını çaresiz bıraktı. Suriye Türkiye’nin bir İHA’sını düşürürken, Türkiye F-16’ları iki Suriye uçağını düşürüyordu.

Türklerin bunu rahatlıkla yapabilmesinin en büyük sebeplerinden biri Rusya’nın bunca zaman daha çok kenarda durmasıydı. 29 Şubat’ta Erdoğan Putin’e açıkça “İdlib’de yolumuzdan çekilin” demişti. Rusya bir süreliğine sessizliğini korudu. Havada Rus jetleri uçmadı ve Rus savunma araçları kenarda bekledi. Bunun en mantıklı açıklamalarından biri elbet Putin’in Türkiye ile ekonomik ve siyasi ilişkilerine Suriye’den daha çok önem vermesiydi. Economist’e göre Putin’in amaçlarının arasında Türkiye’yi hem NATO hem Avrupa Birliği’nden ayırmak yatıyor.

Her ne kadar Türkiye Suriye’den önde gelse de, Esad’ın düşmesine Rusya göz yumamazdı. İdlib’de son yaşananlardan önce Esad rejimi topraklarını geri kazanmada işi daha kolaydı. İdlib’de yaşananlardan sonra, dünyanın en güçlü devlet dışı aktörü olarak bilinen Hezbollah ve İran, Suriye ordusuna acilen destek gönderme durumunda kaldı. Türkiye’nin Suriye ordusunu yok etmesi, Rusya’nın güvenilenirliğini sarsacak ve Kremlin’in Esad’ı korumak için daha fazla Rus askerini Suriye’ye gönderme zorunluluğunda bırakacaktı.

2 Mart’ta Rus Savunma Bakanı Rusya’nın İdlib’in doğusunda bulunan Serakib şehrinde asker bulunduracağını açıkladı. Rusya’nın Serakib üstünden bile bölgede varlığını sürdürmesi, Türkiye’nin hareketini -eğer Rusya’yla doğrudan karşı karşıya gelmek istemiyorsa- engelleyecekti. Türkiye ile Rusya’nın karşı karşıya gelme olasılığı ise, elbette NATO üyesi ülkeler tarafından da istenmeyeceği için, çok az. Ne Amerika ne de Avrupa Orta Doğu’ya girmek ve Rusya’yla karşı karşıya gelmek istemiyor.

Türkiye, Suriye rejimine zarar verebildiyse de, Suriye politikası Erdoğan’ın popülaritesini sarsıyor. Erdoğan, sevenleri tarafından bile Suriye konusunda destek bulamadı. Hemen hemen her Türk, ülkede yaşayan 3.6 milyon Suriyelinin evlerine dönmesini istiyor. Eğer İdlib’in düşmesine engel olamazsa, Erdoğan, Türk askerlerini bölgede çaresizce bıraktığı için daha sert eleştirilerle karşı karşıya kalacak.

Günün sonunda, Erdoğan da, Putin de benzer sorunlarla karşı karşıya, her ikisi de sorunu çevrelemek, İdlib’i Türkiye ve Suriye arasında bir tampon bölge olarak kalmasını sağlamayı hedefliyor. Rus dışişleri uzmanı, bu durumu doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesine benzetiyor. Esad her ne kadar güçte kalmak için son kez çırpınsa da, Rusya ve Türkiye onu şimdilik geride tutacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Emekli Albay Soner Aydın, İdlib’de çatışmanın riskine dikkat çekerek, bölgedeki gelişmeleri Gözlem için yazdı…

Yazarlar
Website Security Test