Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yalnızlık ile Popülizm Dalgası ve Kayseri!

13.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sadece yaşlılıkta görülen şekli de değil gençken de insanlar yalnız ve yalnızlıktan korkuyorlar. İlk aklıma gelen ise; yalnızlık yaratıcılıktır! Ve toplum olarak yalnızlığın farkına varıyoruz ve bir bakanlık kuruyoruz! Çok önemli bir aşama.

Popülizm veya elitizmin sonu veya pideleşme. Bir büyük dalga ve insanlığın bunu nasıl aşacağı başlı başına bir kitap yazacak kadar önemli. Bu iki güçlü akım birbiri ile dans ederken geleceğimiz nasıl olacak? Bu konuyu yazmak istiyorum önümüzdeki günlerde. Herhalde daha önümüzdeki yıllarda da epeyce yazılıp çizilecek bu konuda.

Ağaçlarda, bitkilerde “soğuklama” denilen bir şey vardır. Eğer hava soğumazsa ağaçlar meyve vermezler. Ben ayni mekanizmanın insanlarda da olduğuna inanıyorum. Her sene birkaç gün kıtır kıtır donmuş kar üzerinde yürümez isem, direncimin düştüğüne, zihnimin net çalışmadığına inanırım. Bu tabii ilerde bilimsel araştırmalara konu olacak bir fikir. İmmunolojik denge üzerine soğuklamanın anlamlı etkisi olduğuna, ben “inanıyorum”.

55 yıl önce Kayseri’ye 14 kez gitmiştim. Babam ve arkadaşları Yassıada’dan sonra Kayseri’de yatmışlardı. Aile de ziyarete giderdi hapishaneye. Yakın bir zaman önce gittiğimde, baktım Kayseri’deki taksi şoförleri arasında bile 1960 darbesini, sanki iki yüz elli yıl önce olmuş gibi, bilmeyenler var. Böylelikle hepimiz kendi yaralarımız ve nedbelerimiz ve deneyimlerimiz çerçevesinde şekilleniyoruz.

Kayseri tertemiz bir büyük şehir olmuş. 11 -12 yaşında çocuk iken aşağıdan hayranlıkla baktığım Erciyes ise muhteşem bir kayak merkezi.

Sonunda bir plan çerçevesinde gelişme olmuş. Erciyes’te çam dışında birkaç yüz adet beyaz gövdeli bir ağaç var. Kuzey iklim ağacı. Çok sevdiğim bir ağaç. İş edindim üç günde kırktan fazla otel resepsiyon sorumlusuna, Jandarma askerine ve komutanına, kayak hocasına ve kayak yapmaya gelen turiste, market işletmecisine sordum “Ne ağacı?” diye. “Bilmiyom” diyen de çıktı, “bir botanikçiye sormak gerek” diyen de. İlaç için bir bilenine rastlamadım. Ve belki de giderek ve kırktan fazla insana, ne ağacı olduğunu söyleyerek bir “bilinçlenme görevi” ifa ettim. “Huş ağacı” deyince duymamış olan vardı ama mobilya sanayi olan yerde İkea deyince, sanıyorum konuştuğum insanların büyük çoğunluğu, artık bu ağacı hatırlar. İkea’yı bilmeyen çıkmadı!

Mastır plana göre Erciyes kayak merkezi planlanmış. 100 km fazla pist var. Yürüyüş yolu ve parkurları bermutat yok! Kayserili hanımlara bir görev düşüyor. Hanımlar birleşin, yürüyüş yolları yapılmasını sağlayın. Kar olmayan mevsimde yürüyüşler yapın, bitkileri tanıtın. Kar olduğu zaman da yürüyüş yoluna dikilecek bayraklar ile yürüyüş yapın, fit kalın. Huş ağacını bilmeyen kalmasın! Ben gondol ile sabah erkenden tepeye çıktım ve yaklaşık yüz metre genişliğindeki iniş parkuru kenarında aşağıya kadar yürüdüm. Muhteşem idi. Yürüyüşlerde sadece bitkileri tanıtmayın aynı zamanda doğaya saygının bir parçasının da bağırarak konuşmak olmadığını anlatın. Sükûnet, huşu, huş ağacından aklınızda kalsın! Grup olarak yürürken birisine bir şey söylemek isteyince olduğunuz yerden bağırmayın. Yanına gidip sakince söyleyin. Bunu kayak hocalarının öğrenmesini ve otellerde de oturdukları yerden bağırarak üç masa ötesindeki insan ile konuşma denemesinin ilkellik, saygısızlık olduğunu anlatın. Cep telefonu ile tribünlere konuşarak söylenenin her kişiyi ilgilendirdiğini sanmak ilkelliğine savaş açın!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test