Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir, Caz Ve Kukla festivalleri ile markalaşıyor

13.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sanat etkinliklerini düzenlemek çok çaba isteyen bir iştir. Bu gerçeği, bu hafta yayın kurulumuza konuk olan Sayın Filiz Eczacıbaşı Sarper de alçakgönüllülükle dile getirdi. Bu sayımızın sütunlarında okuyabilirsiniz.

Günümüzde sanat etkinlikleri daha da büyük riskler taşıyan bir girişim haline geldi. Bölgemizdeki karışıklıkların yarattığı olumsuzlukların yanısıra koronavirüs tehdidi de söz konusu artık.

Bahar aylarına İzmir’e renk katan 2 festival ile başlıyorduk ki, ilk önce İdlib’deki şehitlerimizin acısı, sonra da korona virüs tehdidi festival düzenleyicilerini güç durumda bıraktı.

İzmir Kültür ve Eğitim Vakfı (İKSEV), yurtdışında da kendini kanıtlamış 34 yıllık İzmir Festivalinden sonra, bu yıl 27cisi düzenlenen İzmir Avrupa Caz Festivaline planlandığı gibi 3 Mart akşamı başlayamadı. Çünkü Türk milletinin acısı derindi. Bu durumda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrası’nın klarinetçi Hüsnü Şenlendirici’nin solist olarak katılacağı konserde çalması beklenemezdi.

Başka bir açıdan irdelendiğinde, bu gibi sanat olaylarının halkımızın moralini yükselteceğini de düşünmek mümkün. Sovyetler Birliği, Almanya, İngiltere, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinde, 2. Dünya Savaşı sırasında ve ertesindeki yıkım ortamında halkın sanat etkinliklerine sarıldığını biliyoruz. Bosna savaşındaki kırım sürerken, Saraybosna’lıların konser salonlarını doldurduğu yakın geçmişte yaşanan bir gerçek.

Macar yönetmen Istvan Szabo’nun yönettiği ‘Taking Sides’ (Taraf Tutmak) filminde, Nazi sempatizanı olmakla suçlanan ünlü şef Wilhelm Furtwangler’in bir yandan sorgulanırken bir yandan da Berlinliler ile birlikte yağmur altında konser izlemesi, unutulmaz ekran anlarından biri olarak belleğime kazınmıştır…

Renkli bir program

Avrupa Caz festivalinin bu yılki bu programı yine çok değişik renkler içeriyor. Fransa, Avusturya, Polonya, Almanya ve Romanya’dan cazın değişik tınılarını taşıyan gruplar seçilmiş… (İtalyan ‘Grand Tour Trio’ seyahat kısıtlaması nedeniyle gelemedi)           Festivalin yan etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ve Ümit Tunçağ’ın yönlendirip vokalist Ayşegül Yeşilnil, basçı NezihYeşilnil, piyanist Zafer Çebi’nin seslendirdiği ‘Bas’ın Cazdaki Önemi’ söyleşisinin adeta bir konser havasında geçtiğini vurgulamalıyım.

Festival kapsamında düzenlenen Caz Afişleri sergisi de her zamanki gibi yaratıcı tasarımlar içeriyor. Özel olarak görülmeli.

  1. Kukla Günleri

Kukla Günleri, Aylin ve Selçuk Dinçer çiftinin varlarını yoklarını ortaya koyarak tüm dünyada İzmir’in adını duyurduğu, giderek İzmirlilere kukla sanatını sevdirdiği bir etkinlik. Almanya, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İsrail, Macaristan ve Türkiye’den onlarca sanatçının yüzlerce gösterisi İzmirliler için bir sahne şöleni.

Kukla büyük bir zeka, enerji ve ustalık isteyen bir sahne sanatı. Hep söylüyorum: Kendi adıma kukla sanatının önemini Dinçer’lerin başlattığı Kukla Günleri sayesinde daha iyi kavradım. Bu nedenle ben de, tiyatro sanatçımız Gürol Tonbul’un açılıştaki konuşmasında belirttiği gibi 9 Eylül Üniversitesi sahne sanatları bölümünde ‘kukla’ eğitimi verilmesini ve sürekli gösteri yapan bir topluluğun kurulmasını umuyor ve bekliyorum. 2 milyonluk Slovenya’nın başkenti Lubliyana’da çok sayıda kukla sahnesi varken, karagöz - hacivat’ın öz vatanında bir tek öğrenim merkezinin bulunmaması utanılacak bir durum.

Kukla günlerinde açık alanlara dek yayılan gösterilerin yanı sıra Kültürpark’taki salonlarda önemli sergiler var: Selvinaz Aydoğan Çetiner’in ‘Kuklaların İzinde’ fotoğraf sergisi izleyenleri 13 yıllık kukla günlerinin içine çekiyor. Dengeli ve şaşırtıcı güzellikte görüntüler var. Tayvan’daki dünyaca ünlü gölge oyunu koleksiyonundan seçkiler karşısında da ender bir deneyim yakalıyor insan.

Son olarak yaşayan en önemli Karagözcümüz olan Suat Veral’in‘Karagöz Tasvirleri’ de gölge sanatlarımızın günümüzdeki düzeyini göstermesi bakımından kaçırılmamalı…

NOT: Yazıyı tam baskıya gönderecek iken, tüm kapalı ortam gösterilerinin yetkililerce yasaklandığını ya da ertelendiğini öğrendim. İKSEV, Kukla Günleri ve diğer sanat etkinliklerini düzenleyen dostlarımıza ve sanatseverlere üzüntülerimi iletmekten başka elimden birşey gelmiyor. Umarım bu felaketi fazla zarar görmeden atlatırız. Geçmiş olsun.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test