Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güvenilmesi zor bir ateşkes

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup birliklere 27 Şubat 2020 gecesi yapılan saldırı sonrasında 36 askerimizin şehit olması Türkiye'yi yasa boğmuştur. İdlib'den hemen her gün şehit ve yaralı haberleri gelmeye devam etmektedir.

Bu koşullar altında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Moskova ziyareti ilgi ile beklenmekteydi. Yapılan görüşmelerden sonra varılan mutabakat uyarınca gece yarısı itibarıyla ateşkes sağlanmıştır. Sağlanan ateşkes ile Türkiye ile Rusya arasında çatışma riski ortadan kalkmıştır.

2018 Soçi mutabakatına göre Suriye ordusunun gözlem noktaları gerisine çekilmesi gerekmekteydi. Bu gerçekleşmemiştir. Esasen gözlem noktalarının yerlerinin iyi belirlenmediği anlaşılmıştır. Gözlem noktalarının bundan sonraki geleceğinin askeri heyetler tarafından müzakere edileceği bildirilmiştir. Ancak Şam yönetiminin kontrol altında tuttukları bölgede yer alan bu noktalarda fonksiyon sürdürülmesi zordur.
Türkiye Soçi mutabakatı uyarınca İdolib çevresini DAEŞ, HTŞ ve El Kaide uzantısı terör örgütlerini Fırat Kalkanı harekatı ile bölgeden uzaklaştırmıştı. Buna rağmen Türkiye, bu yükümlülüğü gerektiği gibi yerine getirmemekle suçlanmıştır.

Öte yandan Fırat'ın doğusunda ABD petrol kaynaklarının başına getirdiği YPG/PKK unsurlarına desteğini sürdürmekte ve devlet oluşturma yolunda adımlara devam etmektedir.

ABD ve Rusya PKK'yı terör örgütü olarak görmemektedir. Rusya'nın Suriye ile birlikte Türk birliklerine saldırmış olduğu gerçeği karşısında Türkiye artık Rusya ve ABD'ye bağımlılığını azaltacak ve bölge ülkeleriyle işbirliğini arttıracak bir politika izlemek zorundadır. Zira sağlanan ateşkes kırılgan özellikte bir geçici düzenleme niteliğindedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test