Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünya Kadınlar Günü

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

1909 yıllarının Amerika’sında, tekstil Avrupa’da da olduğu gibi sanayinin lokomatif sektörü idi ve Triagle Shirtwaist de bugünün Adidas ve Nike’ı gibi en çok tanınan konfeksiyon markası idi. Bu markanın fabrikasında çoğu 11-12 yaşında çocuk ve kadın olmak üzere yüzlerce işçi, neredeyse karın tokluğuna çalışmakta, aldıkları 5-6 dolarlık ücret karşılığında, günde 18 saate yakın emeklerini ortaya koymakta idiler. Gerek düşük ücretler gerekse çok olumsuz çalışma koşulları nedeni ile tüm konfeksiyon işçileri genel greve gittiler.

O zamanlar uzun süren grev, tekstil sektörünü ve işçilerin durumunu kamuoyunun gündemine taşımış ve genel olarak sektörün zorlukları konusunda her kesimden vatandaşın bilgi sahibi olmasını sağlamıştır. Ne yazık ki, grev devam ederken, New York’taki bu fabrika’da bilinmeyen bir nedenle yangın çıkmış ve fabrikada bulunan 500 kadar işçinin çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 200 kadarı yanarak can vermiştir. Tarih 25 Mart 1911’dir.

Esasında Amerikan Endüstri tarihinde bu dramatik olayın bir benzeri 1857 yılında da yaşanmıştır. Yine New York kentinde,8 Mart 1857 tarihinde, binlerce dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları isteği ile greve başlamış, gelişen olaylar ve polisin saldırısı sonrası Fabrika binasına sığınan işçilerin kilitli kalmaları ve ardından başlayan yangın sonrası kaçamayan yüzün üzerinde kadın işçi yanarak can vermiştir. Bu olay, Amerikan ve dünya kamuoyunda infial yaratmış ve yanan kadın işçilerin cenaze törenine, tüm ülkelerden on binlerce kişi katılmıştır.

Danimarka’nın Kopenhag kentinde,26-27 Ağustos 1910 tarihinde yapılan Uluslararası Kadın Konferansında, Almanya Delegesinden Clara Zetkin, Amerika’da yaşanan bu olaya ve vefat eden kadınlara izafeten, Dünya Kadınlar Günü olarak bir anma günü önerisini dile getirdi. Ancak, bu günün 8 Mart’ta anılması,1921 yılında Moskova’da düzenlenen 3. Enternasyonel Kadın Konferansında kararlaştırıldı.  16 Aralık 1977’de ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul etti ve İnsan hakları temelinde kadınların siyasi bilincinin geliştirilmesi, ekonomipolitik ve sosyal başarılarının kutlanması için imkan yaratan bir gün olarak kurgulandı.

Ülkemizde de ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı ancak 1975 yılından sonra kitlesel bir kutlama özelliği elde etti.

Günümüzde, en önemli problem, total istihdamda kadının yerinin düşüklüğü. Maalesef, istihdam edilenlerin içinde kadın çalışanların oranı %28.9. Üstelik bu oranın bir kısmı da kayıtsız çalışmakta. Kadın İstihdam oranı Avrupa’da bizim oranımızın iki katı yani %58.Ülkemizdeki istihdam oranının düşüklüğünde asıl sorun yasal değil ekonomik ve sosyal dinamiklerle ilgili görünmektedir. Çünkü ülkemizde fırsat eşitliği ve siyasi haklar, ülkemizin kurucusu Atatürk’ten bu yana tüm iktidarlar tarafından yasal altyapı bağlamında sağlanılmıştır. Ancak, bu hakların kullanımı için eğitimli kalifiye işgücüne yönelik kadınlar için politikaların üretilmesinde sorun yaşanmaktadır. 

Ülkemizin refah ve kalkınma düzeyinin istenilen seviyelere ulaşması ve sürdürülebilirliği, kadınların, etkin ve en az demografik ağırlığı perspektifinde yani %50 oranında işgücüne katılması ile mümkün olabilecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in Türkiye’nin gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, “ekonomide ve hukukta reform” açıklamaları,...

Yazarlar
Website Security Test