Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Okullar 2 – 3 hafta tatil edilmeli!..

6.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İtalya ülkedeki bütün okulları ve üniversiteleri 2 hafta tatil etti. İran parlamenterleri arasında yüzde sekiz gibi olağanüstü yüksek bir oranda virüs bulundu. Yani “taşıyıcı” oldukları anlaşıldı. İran’da hükümet yeni bir işarete kadar Cuma namazlarının toplu kılınmasını durdurdu.

Virüs için gümrük sınırları bir şey ifade etmez. BiZDE de çok sayıda taşıyıcının bulunduğu kesin.

Türkiye’de de “havalar ısınana kadar okulları iki ya da üç hafta tatil etmekte” ve eğitimi kısmen yaz aylarına sarkıtmakta fayda var. Sıcak havada “virüsün etkisinin anlamlı olarak azalacağını” umarak.

VE… CORONA VİRÜS EPİDEMİSİ (ZART II)

Geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi, Corona epidemisi geldi, geliyor ve başımıza gelmesi kaçınılmaz. Biraz bilgide fayda var. Belki sağlık ile ilgilenenlere de yardımcı olur. Hastalığa “Zart virüsü” diye isim takınca alınanlar oldu. Biraz detay bilgi vereyim.

Virüsü belirlemek önemli; “Bunu yapacak yeterli laboratuvarımız var mı?” Böyle bir şüphe olunca hemen hemen her ateşli hastalıkta bu virüse bakmak gerek. Anlamlı bir laboratuvar altyapısı ve test kiti hazırlığı demek.

Bir çok Corona zart virüsü hastalığı hafif geçiyor ve muhtemelen antikor geliştiriyor ve bu hastalığa karşı hasta muhtemelen “immun” oluyor. / (Bağışıklık oluşturuyor)

Hayvanlardan insanlara geçen yeni virüslerde – ki, bu da böyle bir virüs, anlaşılan immünolojimiz (Bağışıklık sistemimiz) sert bir reaksiyon veriyor. Yani bu virüste ağır vakalarda bilhassa akciğer fonksiyonuna birkaç gün destek / yani suni teneffüs, yaşam kurtarabilir.

Normal gripte hastalanan bin kişide bir kişi ölürken bu virüste yüz kişiden biri ölüyor.

Normal – ameliyat maskeleri veya eczanelerde satılanlar koruma açısından bir işe yaramıyor.  Maske üreticilerine yarıyor ve hasta iseniz belki bir oranda ÇEVRENİZİ KORUYOR.

Kendinizi korumak için virüs filtresi olan özel maske (Bulmak zor) takmamız, öpüşme alışkanlığından, hatta el sıkma alışkanlığından da vazgeçmemiz gerek. Dokunmadan başımızla selam vermemiz benimsenirse çok daha iyi bir yöntem. Bu öpüşmeme ve hatta el sıkmamayı yaygınlaştırmaya çalışalım el birliği ile.

Koruyucu maskelerin olduğu TV’lerde gördüğünüz uzay istasyonu gibi olan eğitimli personelin çalıştığı merkezler oluşturmak gerek. Neden? Çünkü hastalık kısa sürede yakalanırsa yani SIFIR nolu hastaya ulaşılırsa hastalığı kapatmak, yani izole edip diğerlerine yayılmasını önlemek mümkün. Bizdeki durum nasıl?

Kordon saniter yani “önleyici çember” çekerek hastalığı önlemeye çalışmak ise biraz abeste iştigal. Neden? Çünkü Wuhan’da 11 milyon insan tecrit edildiğinde 5 milyon kadar insan bölgeden çıkmış. İtalya’da da yapılan birkaç on bin insanın izolasyonu çabası maalesef bir işe yaramayacak. Çünkü:

1- Bu tecrit sadece 2 haftalık değil, son dairenin içinde kalanın da hastalanıp iyileşmesi için gereken süre kadar.

2- Sizde hafif bir öksürük olsa, bu kadar süre bir tecrit atmosferinde mi yaşamak istersiniz yoksa çemberin dışında mı? Yüzde ellisi bu virüsü taşıdığını hissetmiyor bile!

Eğer on, yirmi veya elli hasta var iken eğitimli bir ekiple çalışırsanız sıfır numaralı hastayı bulup hastalığı izole edebilirsiniz. Ama 300 – 400 kişide bile bu tecrit günümüzde imkansız.

Tabii esas “sıfır hasta” dediğimiz ilk hayvandan insana geçtiği kişi. Bu virüste bu bilgi sadece teorik bir değere sahip. Bu yıl içinde veya bir iki yıl içinde bu virüse karşı da bir aşı geliştirileceğini umalım.

Hijiyen ve Mikrobioloji Enstitüsünde ayrıca milattan önce bile olsa “deneysel” doktora yapmış bir hekim olarak ve rahmetli hocam Edgar Thofern’e bir vefa borcu olarak bu satırları da yazayım dedim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test