Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Milletvekilleri Meclis'te kavga etmek için seçilmediler

5.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için söylediği sözlerin ardından çıkan olayları değerlendirdi.

“Milletvekilleri Meclis’te kavga etmek için değil, ülkemizin iç ve dış sorunlarına çözüm bulmak için seçilmişlerdir. Parlâmento görüşmeleri, hakaret etmeden, kavga etmeden, dövüşmeden yapılan konuşma ve tartışmalardır. Milletvekilleri, herkese örnek olacak davranışlar ortaya koymak zorundadırlar. Siyasî ortamı gerginleştirici davranışlar, halkı kutuplaştırmaktan, iç çatışmalara yol açmaktan başka bir işe yaramaz.”

Dün TBMM Genel Kurulunda iktidar partisi AKP ve ana muhalefet partisi CHP milletvekilleri arasında yumruklaşma ve tekme atmaya varan kavga, öncesi ve sonrasındaki olaylar hakkında 20-21. dönem Trabzon Milletvekili ve eski Devlet, Millî Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı:

“TBMM Genel Kurulunda dün iktidar partisi AKP ve ana muhalefet partisi CHP milletvekilleri arasında yumruklaşma ve tekme atmaya varan kavga, yüce Meclis’in saygınlığına gölge düşüren, son derece üzücü bir olaydır. Kavga öncesinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Partisinin Meclis Grubu toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin Suriye politikasını eleştiren ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ‘haysiyetsiz, şerefsiz, hain ve alçak’ sıfatlarıyla nitelemiş; bu konuşmaya cevap veren CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da, Meclis’te düzenlediği bir basın toplantısında daha önceki bazı olaylarla bağlantı kurarak aynı sıfatları Erdoğan hakkında kullanmıştır.
Daha sonra Genel Kurul toplantısında Özkoç’un CHP’nin Suriye politikasıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergesini açıklamak üzere kürsüye çıkması üzerine, onu engellemek için kürsüye yürüyen AKP milletvekillerinin sayısı artınca, Özkoç’u korumak isteyen CHP milletvekilleri de kürsünün etrafını almıştır. Bu gergin ortamda her iki parti milletvekilleri arasında başlayan yumruklaşma, yere düşen Özkoç’un tekmelenmesiyle devam etti. Oturuma ara verilmesine rağmen Genel Kurul salonunun farklı yerlerinde yumruklu-tekmeli kavga devam etti. Özkoç’u korumak isteyen CHP’li kadın milletvekilleri yerlerde sürüklendi.

Bu olayın arkasından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Özkoç hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesine göre ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası açmak için harekete geçti.

Anayasa’mıza göre yasama yetkisini Türk Milleti adına kullanan TBMM Genel Kurulunda dün yaşanan üzücü olay, 23 Nisan 1920’de ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ temeli üzerinde kurulan Meclis’in yüz yıllık tarihinde bir ilktir. AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu hakkında kullandığı suçlayıcı, ağır hakaret sıfatları, siyasî tartışmalarda asla yeri olmaması gereken sözlerdir. CHP Grup Başkanvekili Özkoç’un cevap vermek için aynı sözleri kullanması bakımından durum farklı değildir.

Demokratik rejimlerde en ağır eleştiriler bile saygılı bir üslûpla yapılabilir. Bizde geçmişte eski CHP ve DSP Genel Başkanı, Başbakan Bülent Ecevit, bunun en güzel örneklerini vermiştir. O, konuşmalarında sözünü ettiği kişilerin adlarının önüne ‘Sayın’ sözcüğünü koymayı hiç ihmal etmezdi. Parlâmentoda konuşma üslûbu bakımından demokratik rejim, bir centilmenler rejimidir. Siyasî ortamın gerginleşmemesi bakımından böyle davranmaya özen göstermeliyiz. Dünyanın en eski parlâmentosu olan İngiliz Parlâmentosunda üyeler birbirlerinden ‘honourable member of the Parliament’ (Parlâmentonun şerefli/onurlu üyesi) olarak söz ederler.

CHP Grup Başkanvekili Özkoç’un konuşmasını Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesine göre ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ davası konusu yapmak isabetli değildir. Çünkü Özkoç’un konuşması, Cumhurbaşkanı olarak değil, AKP Genel Başkanı olarak Erdoğan hakkındadır. Kovuşturma yapılması için izin vermesi gereken Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün bu ayrımı göz önünde tutarak karar vermesi beklenir. 299. madde uygulamasında bu fark göz önünde tutulmazsa, siyasî partiler arasında yapılan tartışmalarda AKP Genel Başkanını eleştirmek olanağı kalmaz.

Dünkü kavganın Meclis’in yüz yıllık tarihinde bir ilk olduğu kadar bir son olması da halkımızın umududur. Milletvekilleri Meclis’te kavga etmek için değil, ülkemizin iç ve dış sorunlarına çözüm bulmak için seçilmişlerdir. Parlâmento görüşmeleri, hakaret etmeden, kavga etmeden, dövüşmeden yapılan konuşma ve tartışmalardır. Milletvekilleri, herkese örnek olacak davranışlar ortaya koymak zorundadırlar. Siyasî ortamı gerginleştirici davranışlar, halkı kutuplaştırmaktan, iç çatışmalara yol açmaktan başka bir işe yaramaz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

A Haber'de yayınlanan bir haberdeki çelişki sosyal medya gündemine oturdu. Haberde su kesintisi yaşandığı bildirilirken arkada çalışan çamaşır makinesi sosyal medyanın...

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test