Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

'Atatürk' Havalimanı gitti 'Yeşilköy' Havalimanı geldi

24.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

“Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi’nin adının değiştirilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adını, verildiği her yerden silme projesinin bir örneği olarak Atatürk Havalimanı yerine İstanbul Havalimanı’nın açılışıyla başlatılan uygulamanın devamıdır.

Eğer bu değişiklik, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonra bu ibarenin oradaki Serbest Bölge için kullanılmasının bir anlamı kalmadığı düşüncesiyle yapılmışsa; Atatürk adının yaklaşık 21 ay önce açılan, ama hâlâ bulunduğu ilin adıyla anılan İstanbul Havalimanı’na ve orada kurulacak Serbest Bölgeye verilmesi gerekir.”

Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi’nin adının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün (20 Şubat 2020) yayımlanan bir kararıyla değiştirilmesi hakkında eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki yazılı değerlendirmeyi yaptı:

Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi’nin adı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19 Şubat 2020 tarih ve 2117 sayılı Kararıyla değiştirilmiştir. 20 Şubat 2020 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Karar şöyledir:
“İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesinin adının ‘İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi’ olarak değiştirilmesine, 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanununun 2 nci maddesi gereğince karar verilmiştir.”
Karar’da yasal dayanak olarak gösterilen 6.6.1985 tarih ve 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanunu’nun 2. maddesinde şu düzenleme yer almaktadır:

“Türkiye’de serbest bölgelerin yer ve sınırlarını belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Serbest bölgelerin, kamu kurum ve kuruluşlarınca, yerli veya yabancı gerçek veya tüzelkişilerce kurulmasına, işletilmesine Bakanlar Kurulunca izin verilir.”

Bu madde uyarınca 1 Temmuz 1996 tarihinden bu yana Bakanlar Kurulunca verilen izinle yap-işlet-devret modeli çerçevesinde özel bir şirket tarafından işletilen Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi’nin adının değiştirilmesi için anılan maddede nasıl bir yasal dayanak bulunduğu belli değildir. Gerçekte yapılan isim değişikliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adını, verildiği her yerden silme projesinin bir örneği olarak Atatürk Havalimanı yerine İstanbul Havalimanı’nın açılışıyla başlatılan uygulamanın devamıdır. Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonra Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi’nin adından “Atatürk Havalimanı” ibaresi çıkarılmak, onun yerine “İstanbul İhtisas” ibaresi konmak suretiyle “İstanbul İhtisas Serbest Bölgesi” adı oluşturulmuştur.

Eğer bu değişiklik, Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından sonra bu ibarenin oradaki Serbest Bölge için kullanılmasının bir anlamı kalmadığı düşüncesiyle yapılmışsa; Atatürk adının yaklaşık 21 ay önce açılan, ama hâlâ bulunduğu ilin adıyla anılan İstanbul Havalimanı’na ve orada kurulacak Serbest Bölgeye verilmesi gerekir. AKP iktidarı, yapılan değişiklikte art niyetli olmadığını ancak bu şekilde ispat edebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Esra

25.02.2020 - 15:21
Havalimani bitisik yazilir
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Ekim 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

MHP'nin başlattığı askıda ekmek uygulaması sonrasında Twitter'da #Askıdaİktidar etiketi Türkiye gündeminin üst sıralarına oturdu.

Sosyal medyada patlak veren numara komşusu akımı iyice yayıldı ve sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar numara komşusu akımı için uyarılarda bulunuyor. Numara ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Ekim 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Ekim 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Ekim 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test