Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kıbrıs’ı ve Kıbrıslıları anlamak

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bugünlerde Kıbrıs konusu, ‘Kapalı Maraş’ bölgesinin açılmak istenmesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, İngiliz gazetesi The Guardian’a verdiği demeç nedeniyle yeniden gündemde. Bu tartışmaların arka planında, nisanda KKTC’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi var. Dolayısıyla Kıbrıs’ta sular ısınıyor!..

Biz de tesadüfen, Kıbrıs’ın sıcak gündem maddesi olduğu günlerde Kuzey Kıbrıs’taydık. Uzunca süredir Kıbrıs’a gitmemiştik. Önceki gidişimizin üzerinden neredeyse 30 yıla yakın bir zaman geçmiş. Doğrusu Kıbrıs’ın son halini hep merak ediyorduk. Önceki hafta, eşimin akademik bir görevi nedeniyle, birlikte Kuzey Kıbrıs’a gittik. Gidişimiz tam da iklimin soğuk ama siyasetin sıcak olduğu günlere denk düştü. Biz bu yazımızda, Kuzey Kıbrıs’la ilgili izlenimlerimizi paylaşmak istiyoruz.

 

Kıbrıs, acılı ve sorunlu ada

Kıbrıs, tarihi boyunca, Bizans döneminden günümüze kadar uzanan birçok tarihsel dönemde, pek çok acıyı, çatışmayı ve sorunu yaşamış. Aslında bütün bunların izlerini günümüzde sürmek bile, sorunun derinliğini ve büyüklüğünü ortaya koyuyor.

Lefkoşa’daki Barbarlık Müzesi’nden, Girne Kalesi’nde kelebentliğe mahkûm edilen ittihatçıların kapatıldığı dehlizlere, Mağusa Kalesi’ndeki Namık Kemal zindanından ‘Kapalı Maraş’a kadar pek çok yerde; bütün bu acıların izlerini günümüzde de görebiliyorsunuz.

Başkent Lefkoşa’daki ‘Yeşil Hat’, iki toplumu birbirinden ayıran sınır olmuş. Buradan güneye ancak yerli Kıbrıslılar geçebiliyor. Sonradan gelen göçmenlerle, Türkiye’den gidenler, Güney Kıbrıs’a geçemiyorlar. Güney Kıbrıs’taki Rumların ise Kuzey’e geçiş serbestlikleri var.

 

KKTC seçime hazırlanıyor

KKTC’de nisan ayında cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Şimdiden 5 aday var. Bu seçimin hazırlıkları, KKTC’deki siyasal atmosferi daha da germiş. ‘Kapalı Maraş’ın açılışı girişiminin ve Akıncı’nın tartışmalı çıkışının ardında, biraz da bu seçime yönelik hesaplar var.

Kuzey Kıbrıs, gerçekten kıpır kıpır bir bölge… Gösteri, eylem eksik olmuyor. Örneğin Lefkoşa’da karşılaştığımız müteahhitlerin araçlı eylemi, neredeyse bütün Lefkoşa’da trafiği ve hayatı kilitlemişti. Son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar, sorunlar, protestoları ve eylemleri daha da artırmış.

Eşimle birlikte, Kuzey Kıbrıs’ı bir baştan bir başa dolaştık. Lefkoşa’dan Girne’ye, Mağusa’dan Dip Karpaz’a ve adanın en uç noktasına kadar uzandık. Adadaki sosyal ve kültürel yaşamı tüm yönleriyle anlamaya ve kavramaya çalıştık. Günlük hayatı gözlemleyerek, farklı toplumsal kesimlerden insanlarla görüşerek, Kıbrıs’ın ve Kıbrıslıların nabzını tutmak istedik.

Ancak orada bir kez daha gördük ki, Kıbrıs meselesi, öyle hamasetle kolayca anlaşılıp çözümlenebilecek bir konu değil. Konu çok taraflı, çok yönlü ve oldukça da sıkıntılı bir konu… Üstelik başta 1974’deki enosis yanlısı Sampson darbesi sonucu yaşananlar olmak üzere, pek çok tarihsel dramı ve acıyı da içinde barındırıyor.

 

Aidiyet, gelenek, kültür farklılıkları ve çelişkileri

Öncelikle belirtmek gerekiyor, Kıbrıs’taki mesele, yalnızca Türk ve Rum toplumlarının arasındaki çelişkiden ibaret değil. Orada gözlemlediğimiz o kadar çok sosyal ve kültürel çelişki var ki… Herkes konuya kendi penceresinden bakıyor ve kendinden yana çözüm istiyor.

Kuzey Kıbrıs’ta, Kıbrıs’ın yerli halkıyla 1974 barış harekâtı sonrasında Türkiye’den gelen göçmenler arasında, hatta bunların hepsiyle son yıllarda dışarıdan özellikle de Afrika’dan gelen göçmenler arasında da çelişkiler var.

Kıbrıs’taki üniversitelere okumak amaçlı gelen Afrikalı gençler, çoğunlukla burada kalıp buradan başta İngiltere olmak üzere batı ülkelerinin atlamanın yollarını arıyorlar. Çarşıda, otobüste, hemen her yerde çok sayıda Afrika kökenli siyahi insanla karşılaşıyorsunuz. Bunlar iş hayatına da girmişler. Türkiye gibi ekonomik sıkıntıların had safhada olduğu Kuzey Kıbrıs’ta, Kıbrıslılarla bunlar arasında da çelişkiler oluşmuş.

Gördüğümüz kadarıyla, Kıbrıs meselesi çok karmaşık ve kaotik bir konu. Bulunduğu coğrafya ve özellikle son dönemde Doğu Akdeniz’de yaşananlar, Kıbrıs’ın önemini daha da artırıyor ve sorunu daha da büyütüyor. Öyle görünüyor ki Kıbrıs sorununun çözümü kolay olmayacak bu konu daha uzun süre gündemde kalacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test