Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk turizminde fuarlar: HORECA İzmir

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizm sektörünü bir araya getiren Ege Uluslararası Otel Ekipmanları Ağırlama Teknolojileri Fuarı ve Ev Dışı Tüketim Fuarı, (HORECA) Fuar İzmir'de kapılarını açtı.

Fuara ilgi yoğundu, açılışta güzel bir kalabalık vardı. Zira fuara katılan 400’den fazla firma sektördeki son yenilikleri sergileme fırsatı buldu, tanıtımlarını yaptı. Fuara katılımcılar arasında ben biraz da heyecan hissettim. Gerek fuarı düzenleyenleri ve gerekse iştirakçileri bir heyecanlı bir koşuşturmanın içinde gördüm. Bu hem sektördeki değişimi hem de teknolojik gelişimi görmenin tatlı telaşıydı.

Güzel bir organizasyona imza atılmış.

Fuarın açılışına önemli isimler katıldı. İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra sektörün duayenleri de hazır bulundu. HORECA, sektörü İzmir’de toplayan bir organizasyon oldu. katılımcılardan biri olan Hüseyin Baradan’ın bu organizasyonun içinde yer almasını ben çok önemsedim. Yine Dünya Turizm Örgütü Başkan Yardımcısı Günter Ihlau’nun fuarda ağırlanması, dünyaya verilen bir mesaj olarak algılıyorum. Zaten Başkan Ihlau da konuşmasında, “Hiçbir ülke turizmde, son 20 yılda Türkiye gibi gelişmedi. Ülkeniz sahip olduğu tüm turizm değerleriyle, eşi benzeri olmayan bir muhteşemlik barındırıyor. Alman turizm sanayisi olarak İzmir ve çevresini büyük bir geleceği olduğuna inanıyoruz” ifadesinde yer verdi.

Herkeste bir heyecan vardı. Keza ETİK Başkanı dostum Mehmet İşler, bir an yerinde duramayarak mükemmel bir organizasyon için adeta kendisini de aşan tempoda bir çalışma içindeydi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır’ın yanı sıra, Gastronominin İzmir’de yaşayanları ve misafir olarak gelen şefleri etkili kıyafetleriyle çok güzel bir tablo oluşturdular.

Açılışta, Sayın İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, İzmir turizmiyle ilgili düşünce ve çalışmalarından bahsettiler. İzmir’de, 11 farklı destinasyon için envanter çalışmalarının yapıldığını, turizm alanlarının merkez ve ilçelerde tespit edilerek, bu merkezlerinin kültür ve arkeoloji gibi bütün destinasyon belgelerinde tasnif ederek değerlendirileceğini, İzmir’in “Marka” şehir olmasında asıl gelişim odakları olarak ortaya çıkarılacağını ifade ettiler.

 

Stantlara gelince…

Katılımcı firmalar stantlarını oldukça profesyonelce dizayn etmişler, güzel çalışmalar yapılmış. Türkiye’yi turizmde daha da ileriye götürecek bu fuarda, firmalar adeta bir yarışma içerisinde olduklarını gösterdiler.

İzmir’i kongreler, fuarlar ve festivaller şehri yapmak istiyorsak öncelikle alt yapıyı geliştirmemiz gerekmektedir.

Kültürpark’ın bir an önce İzmir’in ihtiyaçları doğrultusunda bir planlama ve strateji doğrultusunda yeni fonksiyonuna kavuşturulması gerekmektedir.

Bunun yanında İzmir süratle bir “Kongre Merkezine” sahip olmalıdır.

Ayrıca, İnciraltı bölgesinin de bir termal merkezi haline getirilmesi, bunun için de Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Valiliği’nin ortak hareketi şarttır.

Burada mevcut olan ve İzmir Valiliği’ne ait olan iki otelin birleştirilmesi ve bir “Termal Merkez” haline getirilmesi, yatak kapasitesinin an az iki bine çıkartılmasıyla ortaya çıkacak tesis İzmir turizmini ihya etmekte büyük rol oynayacağını düşünüyorum. Şu an bu iki tesis, İzmir için kayıptan başka bir şey değildir.

Gelelim turizmin 2020 sezonuna… Sektörü memnun edecek bir sezon bekleniyor. Ancak, Türkiye’nin etrafındaki gerginlik ve ekonomide yaşanan olumsuzluklar nedeniyle bir tedirginlik hakim. Bunun yanında Türkiye’ye turist gönderen ülkelerin ekonomilerinin sarsıntılar geçirmesi, Çin’de çıkan ve dünyaya yayılma etkisi gösteren, Koronavirüs salgını nedeniyle gelecekten endişe duymamak imkansız.

Ben turizmcilerimize 2020’de iç turizm ağırlıklı çalışma yürütmelerini isabetli görüyorum ve öneriyorum.

Dilerim görünen ve bilinen bu sıkıntılar azalır ve biter.

Türkiye turizm gelirlerine muhtaçtır. Türk turizminde 2020 sezonu için “Hava açık” değildir. Sisli ve az bulutludur, Dikkatli olalım derim.

Başarılı bir “HORACE Fuarı dileklerimle…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Eylül 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 23 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 22 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test