Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Halkın güvenini kazanmak için; CHP’lilerin birbirine güvenmeleri lazım

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’in yerel iktidarı Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İzmir İl Örgütü, kongresini gerçekleştirdi. Kongreden mevcut il başkanı Deniz Yücel’le devam kararı çıktı. İl yönetimi ve kurultay delegeleri yenilendi.

Kongreden önce yazdığımız ve okurlarımızca ilgiyle karşılanan ‘CHP, İzmir’i taçlandırmalı’ başlıklı yazımızda; iktidara yürüme iddiasındaki ana muhalefet partisinin, en güçlü olduğu kentte, en nitelikli ve donanımlı örgütlerini oluşturması gerektiğini vurgulamıştık. Bunun ne ölçüde gerçekleşebildiğinin değerlendirmesini, İzmir’in siyasal kamuoyunun en iyi şekilde yapacağını düşünüyoruz,

 

Güven sorunu

Bizce, CHP’nin iktidara yürümesinin yolu, halkın güvenini kazanmasından geçiyor. Ancak halkın güveninin kazanılabilmesi için, öncelikle CHP’lilerin birbirine güvenmesi ve parti içinde güven ortamının sağlanması gerekiyor. Son İzmir il kongresinde yaşananlar, bu sorunun henüz daha tam anlamıyla çözülemediğini bir kez daha gösterdi.

Kongre’nin en çarpıcı yönü, 540 imzayla tek aday olan Deniz Yücel’in, kullanılan 611 oydan ancak 258’ini alarak il başkanı seçilmesiydi. Bu sonuç, uzun süre konuşulacak ve tartışılacak bir görüntü oluşturdu.

Burada temel mesele güven sorunuydu. O yüzden de liste tartışmaları saatlerce sürdü. Farklı anahtar listeler çıktı. Uzlaşı ve birliktelik, bir bakıma zorlamayla oldu ve görüntüde kaldı.

 

Blok - çarşaf tartışması

Bir başka önemli tartışma konusu blok-çarşaf liste çekişmesiydi. Parti dışından olanların ve seçmenlerin anlamakta zorlandıkları bu mesele, her daim CHP kongrelerinde tartışma konusu yapılır. Bir bakıma, CHP kongrelerinin ritüelidir ve adeta olmazsa olmazıdır.

Burada temel yaklaşım, ilkesel olmaktan çok, grupların hangi yöntemle nasıl kazançlı çıkarız hesabıdır. Böyle olunca da, adaylığa soyunanlar - gruplar, sürekli birbirleriyle, örgütle ve hatta kendileriyle çelişirler.

Örneğin ‘değişim’ adına yola çıkanların, örgütün ve tabanın nabzını yeterince değerlendiremeyip, blok liste savunuculuğuna soyunması, bizce önemli bir siyasi hataydı ve savunanları yıprattı. Tıpkı ilçelerde blokla seçilip, ilde hızlı çarşaf listeci olanlar gibi…

 

Parti - yerel yönetim ilişkileri

CHP, uzunca bir süredir, başta büyükşehir belediyesi olmak üzere İzmir’deki yerel yönetimlerin önemli bir bölümünü elinde tutuyor. Bu durum, bir yandan CHP’nin İzmir’deki konumunu güçlendirirken, diğer yandan örgütüne ağır bir sorumluluk yüklemektedir. Bu nedenle, parti - yerel yönetim ilişkileri, önümüzdeki süreçte daha da önemli hale gelmektedir.

Merkezi yönetim İzmir’e şaşı bakmaktadır. Her fırsatta bunu belli etmekte, başta büyükşehir belediyesi olmak üzere CHP’li belediyelerin önüne engeller çıkarmaktadır. İzmir’in önünde ağır sorunlar ve tartışmalı konular vardır. Bu konularda, yerel yönetimlerle birlikte ortak bir duruş sergilenmeli ve ortak bir söylem geliştirilmelidir.

Bunun için de, bu konulara yönelik ortak çalışma güçlendirilmelidir. Siyasal iktidarın baskılarına ve yerel yönetimlerin baypas edilmesine, ortaklaşa karşı durulmalıdır. İktidarın yanlışlıkları her fırsatta sergilenmelidir.

 

Seçmen, üye ve örgütsel yapı profili

Sıkça dile getiriyoruz; CHP’nin seçmen profili ile örgütsel yapısı arasında uyumsuzluk vardır. Eğitim ve bilinç düzeyinin yüksek olduğu ilçelerde ve seçim bölgelerinde bu durum daha da çarpıcıdır. Öyle ki eğer gerekli önlemleri almaz ve kendilerini yenileyemezlerse, CHP örgütleri seçmenin gerisine düşeceklerdir. Oysa CHP’nin, örgütlerini ve parti yapısını hızla yenileyerek, siyasal katılımı güçlendirerek, halkın siyasal mücadelesine öncülük etmesi gerekiyor.

İzmir’de oldukça nitelikli bir seçmen kitlesi var. Son dönemlerde alınan entelektüel düzeyi yüksek göç, bu kitleyi daha da artırmaktadır. Siyasete ve CHP’ye önemli kazanımlar getirebilecek bu kesim, aktif siyasete ve partiye kazanılmalıdır.

Bu bağlamda, yeni dönemde, İzmir’i ekonomik - sosyolojik ve siyasal yönden çözümleyen bir ‘İzmir Seçmen Profili Araştırması’ ile ‘CHP İzmir Örgütü Üye ve Yönetici Profili Araştırması’ gerçekleştirilmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Ortaya çıkacak verilerden hareketle, il ve ilçe örgütlerinin yeni dönem çalışma programları ve yol haritaları oluşturulmalıdır.

Önümüzdeki süreçte, CHP örgütlerini oldukça zorlu bir mücadele ve çalışma dönemi beklemektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Bucali partili hakan

16.02.2020 - 12:16
Biz bunu en iyi bucada yaşadık Cv ler havada üşüştü liyakat yok ve dikta adaylarla seçime gidildi neden delege çıktım anlamadım zaten dikta esecektiniz delegeye gerek yoktu yazınızı destekliyorum doğru buluyorum liyakat olmayan yerde başarı olmaz saygılarımla adım HAKAN tanismaknisterim şakır bey 0554 785 24 75
Yazarlar
Website Security Test