Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Nadir topraklar

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Nadir topraklar” veya “Nadir toprak elementleri” 1700’lü yılların sonuna doğru fark edilmeye başlanan elementlere verilen isim.  Örnek; Yitrium (Y),Terbiyum (Tb). Ben doğrusu bu tabirin olduğundan bile bihaberdim. Nadir elementler illa nadir değiller ama “bir arada nadiren çıktıkları için” de böyle bir isim verilmiş.

Cahit Helvacı hoca ile bundan 11 yıl önce tanıştım. Dokuz Eylül’de bilim tarihi dersinde, O dünyanın oluşumunu ve jeoloji anlatıyordu Ben de evrim. O zamandan beri dost olduk.

Cahit hoca Artvinli, jeolojiye gönül verdiği için Çin’den Peru’ya, Bolivya’dan Nepal’e, Japonya’ya konferanslar vermek ve çalışmak için gitmiş. Safkan bir akademisyen. Sağolsun bana özel bir jeoloji dersi verdi ve araba ile biraz nadir element aradık, biraz fay hatlarını gördük. Enfes bir gün geçirdik.

Toprak çekiyor anlaşılan artık çiftçilik ve biyoloji yetmedi, şimdi Cahit Helvacı editörlüğünde Nobel Yayınevi tarafından yayınlanan Genel Jeoloji Temel Kavramlar kitabını bitirdim.

Cahit Helvacı kendi hazinesini Doğa müzesine hediye edecekmiş. Dünyanın çeşitli yerlerinden topladığı maden ve mineral karışımı içeren taşları. Ah servetler! Ben de çok nadir böbrek hastalıklarından parçalar içeren biopsi parçalarını ve mikroskopik preparatları Marmara Üniversitesine, nadir safra ve böbrek taşlarını İTÜ maden fakültesine, kitaplarımın çoğunu da gene Marmara Üniversitesine armağan etmiştim Urla’ya göçerken. Cahit Helvacı, “Karşıyaka ve Bostanlının eskiden patlamış bir yanardağın denize aktığı yere kurulduğunu” anlattı bana. “Karşıyaka yerleşim için deprem açısından ne kadar sağlam?” sorusu doğrusu akla takılıyor.

Hep oradan Karşıyaka’dan Bornava’ya kadar sırtların yeşillendirilmesini yazıp durdum. Anlaşılan bir kısmı valilik bir kısmı belediye yetkisinde ve ikisi de anlaşıp bu hizmeti gerçekleştiremiyorlar. Helvacı, Jeolojinin şehir planlaması içine entegre edilmesinin öneminden bahsetti

On yıl önce Cahit Helvacı ve meslektaşları Urla civarında bir deprem haritası ve fay hatları çalışması yapmışlardı. Davet etmiştim, bir akşamüstü Kaymakamlık Kültür merkezinde bir sunum yapmışlardı. Yeterince duyurmuştuk ama ne Urla Belediyesinden ne de Kaymakamlıktan bir yetkili gelip izlemişti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test