Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kim demiş TÜSİAD’ın Genel Kurulu sönük geçti diye

14.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) geçtiğimiz günlerde gerçekleşen genel kurulu kimilerine göre sönük geçti.

Son olarak adındaki işadamları ibaresini iş insanları olarak değiştirerek Türkiye’deki bütün sivil toplum örgütlerine önderlik yapan TÜSİAD bize göre sönük değil çok etkili bir genel kurul yaptı.

Dünyanın ve dolayısıyla Türkiye’nin en yakıcı sorununu gündeme aldı. İklim değişikliğini genel kurulun gündemine taşıdı.

Hem Başkan Simone Kaslowski hem de Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan konuşmasında iklim değişikliği meselesine değindi.

Genel kurulun divan başkanlığını yapan Bülent Eczacıbaşı da bu konu ile ilgili önemli tespitler yaptı.

Yani TÜSİAD’ın üç önemli ismi iklim değişikliği gibi şu anda dünyanın en yakıcı sorununa gönderme yaptı. TÜSİAD gibi Türkiye ekonomisinde büyük ağırlığı olan bir kurumun üç önemli isminin bu konuya dikkat çekmesi bu genel kurulun tam da gündeme ilişkin yıldızlı pekiyi almasına yol açtı bize göre.

İklim değişikliği ya da daha anlaşılır ifadesiyle iklim krizi sadece üç önemli ismin söylemlerinde yer almadı TÜSİAD’ın genel kurulunda.

Genel kurulda başkanların konuşmalarının ardından iklim krizi çok önemli isimlerin konuşmacı olduğu bir oturumda yer aldı.

Bu TÜSİAD genel kurullarında alışık olmadığımız bir düzenlemeydi. İklim krizi TÜSİAD’ın genel kurulunda tam da gündeme oturmuştu. Sönük geçti diyenlere iklim krizinin alevleri konusunda bilgi veren konuşmacıların söylemleri bir cevap gibiydi.

Aslında iklim değişikliğine TÜSİAD uzun süredir kayıtsız kalmıyor. Ümit Boyner’in başkanlığı döneminde başlatılan çalışmalar bugün çok farklı boyutlara ulaştı.

Genel kuruldaki iklim değişikliğini iş dünyası perspektifinden ele alan “İklim Değişikliği ve Ekonomi” başlıklı bir panel de bu anlamda önemliydi.

Panelin moderatörlüğünü TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Nurşen Numanoğlu yaptı. Başarılıydı. Süre biraz uzayınca soru olmadı ama yine de başarılı bir yönetim gösterdi. Önümüzdeki süreçte Dr. Nurşen Numanoğlu yönetiminde soruların da alındığı bir tartışmanın planlanması, iklim değişikliğinin masaya yatırılması ortak bir beklenti olarak dile getirildi. Çünkü genel kurula katılanların büyük çoğunluğu iklim tartışmasını sonuna kadar ilgi ile takip ettiler.

Panelde bütün konuşmacılar önemli gelişmeleri paylaştı.

Ancak Türkiye’de iklim değişikliği konusunu en iyi bilen isimlerden biri olan ve TÜSİAD Çevre ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yapan Fatih Özkadı’nın konuşmasını herkes nefesini tutarak dinledi. Yeni bilgiler yeni gelişmeler vardı Fatih Özkadı’nın konuşmasında.

Ana gündemini iklim değişikliği gibi yakıcı bir meseleye ayıran TÜSİAD’ın genel kuruluna sönük demek büyük haksızlık olur. İklim değişikliği dünyayı yakarken bu kayıtsız kalmayan, genel kurulunda ana gündem yapan TÜSİAD’ı takdir etmek, geleceğimize sahip çıkmak anlamına gelecek.

 

 

Soldan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Nur Ger, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, Batı Karadeniz Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (BAKZİFED) Genel Başkanı İsmail Külah, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan.

Genel kuruldan notlar…

. TÜSİAD Genel Kurulu’na benim gibi trafik yüzünden erken gelenler vardı. TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan bu isimlerden biriydi.

. TÜRKONFED’in Anadolu’da yaptığı çalışmaları anlattı Orhan Turan. Çok etkileyici bilgiler verdi. Mesela Mardin toplantısının salona sığmadığını aktardı.

. Orhan Turan’ın verdiği bilgiler TÜRKONFED mayasının Anadolu tuttuğunu gösteriyordu. Birkaç yıl önce Diyarbakır ve Denizli toplantılarını izlemiştim. Bu işin tutacağının işaretlerini almıştım.

. Orhan Başkan ile sohbetimizi noktalıyorduk ki önceki başkanlardan Süleyman Onatça ile selamlaştık. Aklımıza gelmişken otomobil satışlarının nasıl gittiğini sorduk.

. Onatça, “Biz geçen yıl bu yıl otomobil satarız diye sipariş vermedik. Çünkü beklentimiz yoktu. Fabrikalar otomobil üretmedi. Bu yüzden satacak otomobil bulamıyoruz. Bu yüzden ikinci elde fiyatlar uçtu. Önümüzdeki günlerde piyasa dengelenecek” bilgisini verdi.

. Tam bu sırada iş dünyasının en başarılı kadınlarından birini Nur Ger’e rastladık. Yine projeler peşindeydi. Kadınların iş dünyasında önünü açmak için her zaman en önde yürüyordu. Sabahın erken saatlerinde herkesin moralini bir tık yukarı çekti.

. Sonra Ali Kibar ile sohbet ettik. Susurluk’taki yatırımlarını konuştuk. Tarım konusunda en etkili ve yetkili isimlerden biri Ali Kibar. Belki etkili ve yetkili isimler onu daha fazla dinlemeli.

. Sanayinin tabanını oluşturan BEYSAD Başkanı Burak Özaydemir ve ARMATÜR Derneği Başkanı Gökhan Turhan en dipten bilgiler verdiler.

. Saat ilerledikçe herkes gelmeye başladı. Önceki TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik çok etkili bir başkanlık yapmış olacak ki salona girdiğinde herkesin ilgisini çekti.

 

Adı TÜSİAD ile birlikte anılır hale gelen Bahadır Kaleağası Genel Sekreterlik görevine veda etti. Veda öncesi kendisine Başkan Simone Kaslowski ile YİK Başkanı Tuncay Özilhan emekleri dolayısıyla teşekkür plaketi verdi. 

Her vedada yeni bir başlangıç vardır

TÜSİAD genel kurulunun en heyecan verici sahnesi genel sekreter Bahadır Kaleağası’nın vedasıydı. 1995-2009 yılları arasında Brüksel Daimi Temsilciliği, 2009-2017 yılları arasında TÜSİAD Uluslararası Koordinatörlüğü ve 2017 yılından bu yana TÜSİAD Genel Sekreterliği görevini üstlenmiş olan Dr. Bahadır Kaleağası Genel Sekreterlik görevinden ayrılmıştı. Duygusal anlar yaşandı. Adı TÜSİAD ile anılır hale gelmiş olan Kaleağası’nın bir gün TÜSİAD’dan ayrılacağı hiç düşünülmemişti.

Bahadır Kaleağası’nın babası Şükrü Kaleağası Türkiye’nin yetiştirdiği önemli hukuk adamlarından biri… Şükrü Kaleağası ile birlikte kurduğumuz Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nin (YAPDER) yıllar önceki konuğu Bahadır Kaleağası idi. Bize AB ve gümrük birliği meselesini bütün ayrıntıları ile anlatmıştı o günlerde.

Belki de bu yüzden onun ayrılmasının ardından Yılmaz Argüden Avrupa’yı çok iyi bilen, uzun vadeli düşünen bir yönetici değerlendirmesi yapmıştı Bahadır Kaleağası’nın ardından. Bahadır Kaleağası’nın vedası aslında çok önemli yeni başlangıçların işareti. Birlikte bekleyip göreceğiz.

Bu arada TÜSİAD Genel Sekreterliği görevine vekaleten Genel Sekreter Yardımcısı Ebru Dicle'nin atanacağını da hatırlatalım.

 

Kısa bir süre önce göreve başlayan Sri Lanka Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen Türkiye ile ticaretin gelişmesi için düğmeye bastı. İki ülke arasındaki yatırımların da artması Büyükelçi'nin hedefleri arasında yer alıyor.

 

Sri Lanka Türk işadamlarını bekliyor

Hint Okyanusunun incisi Sri Lanka yeni yatırımlar için Türk girişimcileri bekliyor. Özellikle turizm alanında yatırımlara aç olan masallarımızın Serendip adası Sri Lanka, gastronomi alanında baharatlarına güveniyor.

Son olarak Sri Lanka Bağımsızlık Günü kutlamalarında biraz önce bahsettiğimiz Türk işadamlarına davet bizzat Sri Lanka Büyükelçisi Mohamed Rizvi Hassen’den geldi.

Kısa bir süre önce Ankara’ya atanan Büyükelçi Mohamed Rizvi Hassen halen iki ülke arasındaki ticaret hacminin 200 milyon dolar civarında olduğunu hatırlatarak şu noktaların altını çizdi:

. İki ülke ekonomi, kültür gibi alanlarda birlikte çalışmalı ve ticaret hacmini kısa sürede 500 milyon dolara çıkarmalı.

.Türkiye ile Sri Lanka arasındaki en önemli ortak nokta çay üretimi ve tüketimi. Çay üretimde Sri Lanka dünyada 4'üncü, Türkiye ise 5'inci sırada yer alıyor.

. Çay konusunda ortak projeler yapmalıyız. Ayrıca Türk inşaat firmalarının Sri Lanka’daki yatırımlarına daha da hız vermeleri için çalışmalıyız.

. Sri Lanka son yıllarda turizme büyük önem veriyor. Ada olduğu için Sri Lanka mutfağında farklı izler var. Türk mutfağının da etkisi olduğunu düşünüyoruz.

. Biz bir baharat adasıyız. Mutfak kültürümüz öne çıkacak. Bunu anlatacağız. Turizmde de işbirliği önemli. Aslında iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişi var.

. Sri Lanka'nın bağımsızlığını kazanmasından ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan çok önce, Osmanlı Sultan II. Abdülhamit döneminde 1864'te başkent Kolombo'da bir fahri konsolosluk vardı.

. Sultan II. Abdülhamit tarafından Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Firkateyni, o zamanki adıyla Seylan’ın batısında bulunan başkentimiz Kolombo’yu ziyaret etmişti. Beş gün süreyle Kolombo limanında demirleyen Ertuğrul’da bulunan mürettebat yerli halkla iyi ilişkiler geliştirmiş, Ertuğrul Firkateynini Kolombo’da bulunduğu sırada 200 binden fazla insan ziyaret etmişti.

Yaklaşık 21 milyon nüfusa sahip Sri Lanka son yıllarda istikrarlı büyüyen ekonomisi ile dikkat çekiyor. Sri Lanka'nın, Hindistan ve Pakistan ile serbest ticaret anlaşmaları bulunuyor. Çin, Singapur ve Güney Asya ülkeleriyle ticaret anlaşmaları planlayan ülkenin Türk firmaları için önemli fırsatlar ve avantajlar oluşturduğu belirtiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test