Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye'nin İdlib açmazı

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye baştan ber politikasıi, IŞİD militanlarını temizleme ve Türkiye’nin sınır güvenliğini koruma amaçlarını taşıyordu. Türkiye PKK/YPG güçlerini sınırdan uzaklaştırmış ve onların ABD himayesinde güneye, petrol bölgesine yöneltilmesini sağlamıştır. Bu arada Türkiye Astana sürecinde verdiği sözleri yerine getiremediği için Rusya tarafından sağlanan anlayış azalmıştır. Nitekim Rusya'nın verdiği destekle Suriye güçleri Türk askerine saldırmış ve 8 askerimiz şehit olmuştur.

Türkiye'ye” İdlib'de başarısız olduğu suçlamasını” yönelten Rusya'ya İdlib'e yönelik saldırılarda Rusya'nın sağladığı açık destek hatırlatılmıştır. Suriye yönetimi iç savaşın sonuna gelirken İdlib’i ele geçirerek başarı mesajı vermek istemektedir. Astana ve Soçi süreçlerinin tehlikeye düşmesi tabiatıyla ABD'yi memnun etmiş ve Türkiye'ye destek açıklaması yapmış ve şehitler için taziyede bulunmuştur. Türk askerlerinin şehit olduğu gün Ukrayna'ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı Kırım'ın Rusya tarafından ilhakının tanınmadığı açıklaması ile Ukrayna'ya 200 milyon TL hibe açıklamasının Putin'in canını sıktığı muhakkaktır. Ancak Putin henüz tepkisini dışa vurmamıştır. Başta Erdoğan sert açıklamalarda bulunmuşsa da, günler geçtikçe, Türkiye ılımlı açıklamalarda bulunmuş, Astana ve Soçi sürecine bağlılığını devam ettiğini söylemiştir.

Son gelişmeler ışığında Türkiye'nin alacağı tavır önümüzdeki dönemde belli olacaktır. ABD, Türkiye'yi yanına çekmek isteyecektir, ancak Türkiye Putin ile uzun bir süreçte ve çeşitli güçlüklerden geçmiş olan dostluk sürecini feda etmeyeceği işaretini vermiş, İdlib'in temizlenmesi için de Esad Rejimine Şubat ortasına kadar süre tanımıştır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Geçtiğimiz hafta ibadete açılan ve ilk Cuma namazı kılınan Ayasofya'da halıya uzanıp selfie çeken adam sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 31 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test