Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Virüs ve kaos

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İnsanoğlunun binyıllardır kurmaya çalıştığı, düzeni gözün görmediği bir virüsün yerle bir ettiği bir dönem yaşıyoruz. Tüm dünya borsaları hızla değer kaybederken, güvenli liman olarak görülen altın sert yükseliş yaptı. ABD tahvilleri değer kazanırken Çin ekonomisinin zarar göreceği beklentisi petrolü 70 dolarlardan 55 doların altına çekti.

Dünyada devler liginde yer alacağı, süper güç unvanını ABD’nin elinden alacağı söylenen Çin, kapı dışarı çıkamaz oldu. ABD kaynaklı propagandanın da etkisiyle siparişleri durdu, ihracatı azaldı uçak ve gemi seferleri iptal edildi, milyarlarca dolar kayba uğradı.

Yıllarca çift haneli büyüme performansı göstermiş bir dev, virüs denilen gözle görünmeyen bir yaratığa yenilmiş oldu.

Yeni yıl sebebiyle dokuz gün kapalı kalan Çin borsası yüzde 9 gibi tarihi bir kayıpla işlemlere başladı. Çin hükümetinin tüm likidite ve destek açıklamaları dahi düşüşe engel olamadı.

ABD ve Çin arasında ticaret savaşları, görüşmeleri ve anlaşmaları dönemine denk gelen bu olaylar akıllara bunun küresel rekabetin, savaş aracı olarak ortaya sürülüp sürülmediğini getiriyor.

Çin ABD ile olan rekabetinde oldukça büyük irtifa kaybetmiş, rekabet gücünü yitirmiş, yapılacak anlaşmalarda zaten düşük olan pazarlık şansını daha da yitirmiştir.

Vekâlet savaşları diye ifade edilen güç savaşlarında, kendi askerlerini ortaya sürmeden, savaşmaya gönüllü lejyonerlerle amaçlarını gerçekleştirmeye çalışanlar, belkide gözle görülmeyen savaşçıları sahaya sürmüş olmaları akla aykırı gelmiyor.

2020 yılına başlamadan oldukça pozitif ve iyimser beklentiler konuşulurken her şey bir anda terse döndü, ABD’nin İranlı generali vurması ,Avustralya yangını , İran’ın Ukrayna uçağını vurması ,seller, yanardağ patlamaları ,Elazığ ve Malatya depremi derken en çok da Koronavirüs yüzlerce insanın canını aldı, binlerce insanı yatağa mahkum etti.

Ekonomik faaliyetleri durdurdu borsaları çökertti, Çin’in neden süper güç olamayacağını bir kez daha bütün dünyaya gösterdi.

Çok şükür şimdilik bizim ülkemizde bir virüs olayı görülmedi. Bizim sorunlarımız daha çok ekonomik temelli ve toparlanmaya dair.

Merkez Bankası Ocak toplantısında politika faizimizi 0,75 düşürerek 11,25 çekti, 2 yıllık aktif tahvil faizimiz ise bu sıralar 10,30 civarında işlem görüyor. Bankaların verdiği faiz oranı ise yüzde 6-8 net seviyesine kadar düşmüş durumda .

Ocak ayı enflasyonu aylık 1,35 olurken yıllık enflasyon 12,15 olarak gerçekleşti. Bu neye işaret ediyor ülkemizde hali hazırda reel faiz vermiyoruz. Faiz oranlarımızda önden yüklemeli olarak, hızlı bir indirime gitmişken enflasyonumuz aynı hızda geri gelmiyor. Bonolarımızdan yabancı çıkışı ve kurdaki yüksek duruş bu şekilde anlamlı hale geliyor.

Uzun zamandır borsada yerli yatırımcıların, küçük ölçekli hisselerdeki şovlarını izliyor, 50 kuruş defter değerine sahip hisselerin nasıl 12 TL olduğunu şaşkınlıkla izliyorduk. Çok uç örnek olsa da 1 liralık hisselerin 5 lira 7 lira olması alışıldık bir durum haline geldi.

Yabancının dahil olmadığı yada kısmen dahil olduğu bu gösterinin final sahnesini herkesle birlikte açıkçası bende çok merak ediyordum. Birden final sahnesinin işaretleri gelmeye başladı.

Ardı ardına 1 liradan 5 lira 10 liraya çıkmış hisselerden yüzde yüze varan oranlarda bedelli sermaye artırımları açıklanmaya başladı. Bende aniden bir aydınlanma oldu, piyasalar çok coşkulu bu coşkunun reel sektöre yansımasına en az altı ay bir sene var. Şirketler ise geçtiğimiz iki yıl içerisinde çok zorlandılar yıprandılar. Oyun basit 1 liralık hisseyi 5 lira yap yüzde 100 bedelli sermaye artırımı açıkla vatandaştan parayı topla şirketi güçlendir. Sonra hisse 1 liraya düşer ve perde kapanır.

Bu senaryolarda sonuç hep aynı esas oğlan esas kızı öper, oğlan mutlu kız düşünceli..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test