Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Güvenilir için çok şey yapacaklar

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Alanında değerli birçok insanın bir araya geldiği "Güvenilir Ürün Platformu" toplantıları, bu kadar değerli kişinin güvenlikli ürün amacı için kararlar alarak çalışmalar yapması içimizde büyük umut oluyor.

Yıllar önce kuş gribi salgını ile tüketici ve üretici bilincini arttırmak amacıyla Sağlıklı Gıda Platformu adıyla kurulan platform; son dönemde ‘tüm ürünlerde güvenlik’ mottosuyla ismini değiştirdi ve Güvenilir Ürün Platformu olarak yoluna devam etti.

Gazeteciler, sanayiciler, STK’lar, akademisyenler ve meslek odaları gibi birçok sosyal sorumluluk bilinci yüksek kişi ve kuruluşun desteği ile çalışmalarına hız kesmeden devam eden platform, 2020 planlarını değerlendirmek üzere genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdi.

Platformun danışma kurulu üyesi Beta Çay İstanbul Bölge Müdürü Hatice Uğur’un ev sahipliğinde tarihi Eminönü Beta Yeni Han’da gerçekleştirilen toplantıda yeni etkinlikleri detayları masaya yatırıldı.

Platformun kurucularından İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ahmet Özer, Nisan ayında gerçekleştirilecek Güvenilir Ürün Zirvesi’ne değindi. Bu zirvenin her kesimin bilincini arttırması yolunda Türkiye’de atılacak çok önemli bir adım olacağını vurgulayan Özer, devletin kurumlarında ürün güvenliği konusunda çok önemli çalışmalar yapıldığını anlattı ve şu noktalara değindi:

“Farkındalık yaratabilmek sürecin en zahmetli işi ve biz amacı farkındalık yaratmak olan bir STK olarak etkinliklerimize arttırarak daha fazla kişiye ulaşmalıyız. 

. 3 Şubat tarihinde Haliç Üniversitesi’nde düzenleyeceğimiz panelde her kurumun ürün güvenliği çalışmalarını konuşulacak.

. Ticaret Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Belediyeler, Akademisyenler ve daha birçok kurum ve kişi kendi çalışmalarını anlatacak.

. Nisan sonunda gerçekleştirilmesi planlanan Güvenilir Ürün Zirvesi için her ürünün güvenli olması gerektiğini belirten TÜGİS Genel Başkanı Necdet Buzbaş, “Gıda başta olmak üzere tekstil, oyuncak gibi sektörel bazda ele alınması gerekecek kadar riskli ve önemli. Bu nedenle Nisan ayında yapılacak zirvenin sadece gıda güvenliğini içermesini teklif ediyorum. Diğer sektörler için ayrı zirve ya da etkinlik planlamalıyız’ dedi.”

Yapılan oylamanın ardından Nisan ayındaki zirve için turizm ve restaurant sektörünün dahil edilmesi ile gıda sektörünü içeren bir zirvenin yapılmasına karar verildi.

Et sektöründeki gelişmelere ilişkin bilgi veren Ahmet Yücesan, ‘Hemen her gün ette yapılan hileler ile karşılaşıyoruz, mutlaka sektörün kendi sorunları da var ancak halk sağlığı her şeyin üzerinde biz sektörleri regüle eden kişiler olarak tüketici ve üreticinin bilinçlenmesi için her şeyi yapmaya hazırız. Çok kısa bir zaman önce döner çalıştayı yaptık çok ses getirdi, bu tür bilinçlendirme çalışmalarının savaşçısı olmaya devam edeceğiz’ görüşünü dile getirdi.

Toplantının ardından platform üyeleri için dünya çayları ile workshop düzenlendi. Hem çayları hem de Beta Han’ı anlatan Beta Çay İstanbul Bölge Müdürü Hatice Uğur, ‘Bizim beta çay olarak, yan tarafta da dükkanımız var yaklaşık 30 yıldır bizim. Sonra bu han ihaleye girince ihaleye girdik ve aldık. Buranın 400 seneye kadar uzanan bir tarihi var. Muhtemelen daha da fazla ama bizim ulaşabildiğimiz bu. Burayı restore ettik ve satılan tüm ürünlerin bizim kalite kontrolümüzde olmasını istedik. Bu nedenle tüm dükkanları birebir biz açıyoruz. 17 adet dükkân var henüz 8 tanesini açtık, hepsi gıda üzerine, bir iki tanesini hediyelik eşya gibi düşünüyoruz. Birincisi Tea House, burada tüm dünya çaylarını bulabiliyorsunuz. Zaten Beta Çay 32 senedir çay işinde ve tüm dünya çayları ürü gamımızda mevcut. İkinci dükkânı kahve yaptık, tüm dünya kahvelerini bulabiliyorsunuz. Sonrasında sadece Türk kahvesinin olduğu bir dükkanımız var. Bunun dışında bir tane baharat dükkanımız var, bir tane kuruyemiş, bir tane lokum, bir tane çikolata, bir tane de tatlı ve börek evimiz var. Bu şekilde 8 dükkânı tamamladık. İki hafta sonra bir tane Burger House açıyor olacağız. Sonra bir adana kebap görüyor olacaksınız. Bunun gibi devam ediyoruz’ diye konuştu.

 

Toplantıya kimler katıldı

. Ahmet Özer - İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi

. Derya Kılıç - Adres Patent Pazarlama Müdürü

. Necdet Buzbaş - TÜGİS Genel Başkanı

. Ahmet Yücesan - ETBİR Başkanı

. Hatice Uğur - Beta Çay İstanbul Bölge Müdürü

. Dr.Emel Damarlı - Balparmak Arge Müdürü

. Mehmet Mercan - Reis Döner Kurucu Başkanı

. Mustafa Haliloğlu - Mahmut Grup Kurumsal İletişim Müdürü

. Ufuk Güngör - Gurme Magazin Genel Yayın Yönetmeni

. Duygu Yalçın - Mucit Panda Kurucu Ortağı

. Gökçe Güner – Mucit Panda Kurucu Ortağı

. Nurten Sırma - Tüketici Başvuru Merkezi, Gıda Mühendisi

. Koraltan Saygın - Gastronomi Turizmi Derneği Genel Sekreteri

. Nülifer Yücedağ – gazeteekonomi yazarı

. Elif Attepe - Güvenilir Ürün Platformu Genel Sekreteri

. Talip Bayram - Gastronomi Yazarı

 

Hediyede bahaneyi ortadan kaldırdılar

 

Kolay ve ekonomik yoldan çiçek göndermekle işe başlayan çiçeksepeti.com online çiçek ve hediye sektöründe lider e-ticaret sitesi haline geldi.

Bir gün çiçek işiyle ilgilenen bir kuruluşun 14 yılda Türkiye’de anlayışları değiştireceğini söyleselerdi inanmazdınız.

Oysa kolay ve ekonomik yoldan çiçek göndermekle işe başlayan çiçeksepeti.com iki bine yaklaşan bayi sistemi ile online çiçek ve hediye sektöründe lider e-ticaret sitesi haline geldi.

Kısa sürede yabancı ortak buldu. Bu işte ARGE sistemini kurarak çok önemli bir buluşa imza attı. Kurabiye ve çikolatayı çiçek olarak göndermeye başladı ve bunu 'BonnyFood' markasıyla yaptı.

Ve artık sevdiğine farklı hediye göndermek isteyenlerin önü açıldı.

Peki, hem e-ticareti hem de Çiçek Sepeti’nin kuruluşunun en önemli ismi Ceyhun Turan’dan dinlemeye ne dersiniz?

 

İşte onun anlattıkları:

“. Bu yıl içinde baktığımızda e-ticaretin toplam içindeki payı yüzde 5’lerde. Gelişmiş ülkelerde bu pay yüzde 10’lara ulaşmış durumda. Bu gösteriyor ki Türkiye’de bu iş kısa sürede ikiye katlanacak. Hatta bazı Avrupa ve ABD’de e-ticaretin toplam içindeki payı yüzde 20’lere doğru çıkıyor. Bu ne demek Türkiye’nin üç beş belki de 10 yıl içinde mevcut potansiyelini üç hatta dörde katlayacak.

. Geçen yıl internetten alışveriş yapanların sayısı 40 milyona ulaştı. Ama Türkiye’de 50 hatta 55 milyon internet kullanıcısı var. Bu durumda daha alınacak çok mesafe olduğu görülüyor. Genç nüfus, birtakım ödeme sistemlerinin oturması internetten alışverişi daha da önemli hale getirecek.

. Biz 14 yıllık bir şirketiz. Son 3 yılımıza baktığınızda biz e-ticaretin de büyümesinden daha etkili büyüyoruz. Peki, bu nasıl oluyor? Oluyor çünkü biz kendimizi teknoloji şirketi olarak konumlandırdık. Her gün “Bu işi daha iyi nasıl yaparız” diye düşünüyoruz. Tüketiciler için yeni imkanlar oluşturmaya özen gösteriyoruz.

. Şu anda 81 ilin 79’unda 90 dakika içinde teslimat yapabiliyoruz. Herkes çok yoğun.  Gidip çiçeği almak biraz zor bir süreç. Biz onun adına bunu yapıyoruz. Her şey sistemli. Seçiyorsun fiyatı belli bir sürprizle karşılaşmıyorsunuz. Saatine kadar her şeyini belirliyorsunuz. Bu büyük kolaylık.

. Ancak işin bu noktaya gelmesi beklentileri de artırıyor. Artık bahane yok.  İşten geç çıktım. Çiçekçi kapalıydı. İstediğim gibi bir şey bulamadım. Bu tür bahaneler yok. Artık herkes bizi biliyor ve işin kolay olduğunun farkında.

. Biz hediyede çiçek dışına çıkıp farklı bir kulvara da girdik. Artık yenilebilir hediyeler dönemi başlattık. Meyve sepeti, kekler, kurabiyeler bizimle başladı. Şuanda 300 binin üzerinde ürün var ve her geçen gün buradaki ürün satıcı sayısı bayi sayısı artıyor.

 

. Artık bizde her şey var. “var var” yeni sloganımız. Ayakkabıdan kolyeye, gitardan gıdaya aklınıza gelebilecek her şeyi aslında satıyoruz. Mesela zaman zaman şu soruluyor. Çiçek Sepeti’nde neden parfüm, ayakkabı, saat var gibi sorular oluyor. Türkiye’de çiçek hediye amaçlı alınan bir ürün yani Avrupa’dan biraz daha farklı bu noktada. Kendine alma alışkanlığı aranje edilen bir çiçekte öyle bir durum yok.

.  Dolayısıyla biz de bu noktadan, tespitten yola çıkarak dedik ki çiçek dışında neler alıyoruz günlük hayatta hediye olarak. Madem bizim aylık 15 milyon civarında bir ziyaretçimiz var, bu kadar kişi bu siteye giriyor, biz o kişilerin ihtiyaçlarını neden karşılamıyoruz, bu fikirden yola çıkarak her geçen gün ürün çeşidini artırıyoruz.”

 

Gülü sordular Meksika'ya kadar gittiler

Ceyhun Turan en çok ne satılıyor sorusuna da şu ilginç yanıtı verdi:

. "En çok kesme çiçek dediğimiz gül, papatya, son zamanlarda orkide oldukça önde gidiyor. Yeni yeni çıkan kutuda çiçekler de ilgi görüyor.

. Bu arada 2016’dan dünyaya açıldık. Orada farklı bir konumda yer alıyoruz. Meksika’da şuan oldukça iyi gidiyoruz. Oldukça uzak bir pazar ama çok iyi sonuçlar verdi. Ve de iyi sonuçlar aldıkça da biz oraya yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca İspanya’da; Rusya’da ve Ukrayna’da varız.”

 

 

Dik durdu sektörü savundu

yeniden başkan seçildi

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yavuz Eroğlu ile devam kararı aldı.

Çalışan, sektör için bir şeyler yapan karşılığı alıyor. Son olarak Yavuz Eroğlu’nun çalışmaları karşılık buldu ve sektör kendisini yeniden başkan seçti.

Üstelik tek adayla gidilen seçimlerde rekor katılım oldu ve PAGEV Yavuz Eroğlu ile devam kararı aldı.

Plastik sektörünün büyük saldırılara uğradığı son dönemde PAGEV ayakta kaldı, dik durdu. Saldırılara bilimsel yaklaşımlarla yanıt verdi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) bu duruşunun başında Yavuz Eroğlu vardı.

Bu yüzden seçimlere tek listeyle gidildi ve Yavuz Eroğlu, yeniden Başkanlığa seçildi.

Bir süre önce Yavuz Eroğlu ile bir söyleşi yapmıştık. Onu yeniden başkanlığa götüren duruşunu ortaya koydu ve şunları söyledi:

“. Markette vatandaştan alınan plastik poşet parası 25 kuruş olarak belirlendi. Devlet bu yıl 18 kuruşunu alma kararı aldı. Geri kalan markete kalıyor. Kalmamalı. Bu para sivil toplum kuruluşlarına gitmeli. Sektör için harcanmalı.

. Plastik, içtiğimiz pet şişeden, alışveriş poşetinden ibaret değil. Plastik dediğimiz şey birçok sektörde ara malzemeyi oluşturuyor.

. Bir şeyin çevreci olup olmadığını çevre mühendisliği dalı ilgileniyor. Bunların kendi içerisinde yaptığı önemli çalışmalar var.

. Bunlardan en önemlisi de karbon emisyonu yani küresel ısınmaya etkisi çok önemli. Bilimsel algıları küresel ısınma çerçevesinde karbon emisyonu ile yapılıyor.

. Bu kıyas yapıldığı zaman diğer malzemelere göre plastiği üstünlüğü gayet açık ortaya çıkıyor.

. Plastik atığa karşı hep birlikte mücadele etmemiz lazım. Ne yapmalıyız? Gerekmedikçe hiçbir malzemeyi kullanmayın, kullanıyorsanız da doğaya bırakmayın.

. Bu arada plastik, saydıklarımız içerisinde en kolay dönüşen malzeme. Bunun ekonomik boyutu da var.

. Türkiye, dünyada 6.büyük plastik mamul üreticisi. Avrupa’da da Almanya’dan sonra 3.büyük üreticiyiz. Baktığınızda 37 milyar dolara yakın ciro üretiyor, 9 buçuk milyona yakın ürün üretiyor.”

 

İşte PAGEV’in yönetim kurulu:

Yavuz Eroğlu – Sem Plastik San. ve Tic. A.Ş. (Başkan)

Ahmet Meriç – Former Makine A.Ş. (1. Başkan Yardımcısı)

Abdullah Karatepe – Öznar Plastik LTD. ŞTİ. (Yönetim Kurulu Asil Üyesi)

İsmail Eren Ünlü – Akümsan Plastik Ürrünleri San. Tic. A.Ş. (Yönetim Kurulu Asil Üyesi)

Yavuz Biçer – SPS Senur Plastik Sistemleri San. Ve Tic. A.Ş. (Yönetim Kurulu Asil Üyesi)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test