Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronavirüs turizme bulaşır mı?

31.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çin’de başlayan ve hızla yayılan Coronavirüs salgını, küresel ekonomiye de “bulaşma” emarelerini veriyor. Zira salgının Çin’de hapsedilip, dünyaya yayılmasını önlemek mümkün değildir. Ancak, salgının etkileri gerekli tedbirler alınarak azaltılabilir.

Salgının etkileri konusunda şimdiden bir şey söylemek mümkün değil, ancak 2003 yılındaki SARS virüsünün tahribatı kadar olsa bile etkisinin derin olacağı anlaşılıyor. Coronavirüsten 29 Ocak itibariyle 170 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Salgın ABD-Çin ticaret görüşmelerini bile etkiledi. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ‘ilk faz’ anlaşmasının devreye girmesine paralel gelecek ay planlanan Çin ziyaretini iptal etti. Ayrıca Moody’s, Capital Economics ve Nomura gibi kuruluşlar salgının ekonomik etkilerinin beklenenden ağır olabileceğine işaret etti.

Bunun yanında Çin’de faaliyet gösteren birçok Amerikan ve Avrupa orijinli şirketler buradaki faaliyetlerini durdurma kararı aldı, bazı şirketler üretimlerini durdurdu.

Salgının Çin ekonomisine etkisinin ağır olacağını öngörenler var. Çin hükümeti ekonomisti Zhang Ming, ülkenin 2020 ekonomik büyümesinin Coronavirüs salgını nedeniyle yüzde 5 ve altına düşebileceğini söyledi. Ming’ın açıklaması işin boyutunun nerelere gideceği hususundaki şüpheleri arttırmış bulunmaktadır.

Bu arada Çin’de pek çok perakende mağazası da kapısına kilit vurmuş durumda.

Unutmayalım, bugün Çin ekonomisinin etkisinde olmayan ve ilişkileri bulunmayan dünyada hemen hemen hiç bir ülke bulunmamaktadır. Bu salgının etkilerinin Çin’in etrafındaki ülkelerde de tehlike yaratacağı düşünülürse, işin boyutlarının artması kaçınılmaz olacaktır.

Salgının en fazla etkileyeceği bir başka sektör ise turizmdir. Çeşitli hava yolları gelişmelere paralel olarak Çin’e uçuşlarını askıya almış durumdadır. Gelişmelere paralel ABD hükümeti tüm Çin-ABD uçuşlarını askıya almayı değerlendirmeye aldı. Aralarında British Airways, United Airways, Finnair, Air Canada, Hong Kong merkezli Cathay Pacific Airways, Tayvan merkezli China Airlines, Jetstar Asia ve IndiGo, Güney Kore merkezli Air Seoul ve Endonezya merkezli Lion Air’in bulunduğu birçok havayolu Çin uçuşlarını tamamen veya kısmen askıya aldı. British Airways, Çin’e yaptığı tüm seferlerini ocak ve şubat için durdurdu.

Bütün bu tedbirler elbette ki turizm sektörünü etkileyecektir. Salgın daha fazla yayılırsa ülkeler kendi vatandaşlarına “Tatile yurt dışına gitmeyin” çağrısı yapmaları normaldir. Ülkeler böyle bir çağrı yapması dünya turizmini ciddi oranda etkilenir.

Türkiye ve Çin ilişkileri

Türkiye ile Çin arasında gittikçe gelişen ve bu yıldan itibaren yatırımların arttırılması düşünülen, işbirliklerin askıya alınması ve ticari ilişkilerin yavaşlaması kaçınılmazdır.

Türkiye ayni zamanda Çin turistini hedef alan ve arttırmaya çalışan bir ülkedir. Geçen yıl ülkemize Çin’den takriben 450 bine yakın turist gelmiştir.

2020 yılında bu miktarda bir Çinli turistin dahi ülkemize gelmesi düşünülemez. Gelişmelerin dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Zira bu sene değil gelecek senelerdeki Çin turist beklentimizin de etkilenmemesi için tedbirler alınmalıdır. Virüs yalnızca Çin sınırları içinde tutulabilinirse, Türk turizmine olumsuz etkisi fazla olmayabilir. En büyük endişemi size ifade etmek isterim. Bakanlıktaki görevlerim sırasında üç önemli Avrupa merkezinde görev yaptım. Londra, Kopenhag ve Roma’da Avrupalının psikolojisi ve mantalitesini 12 yıl boyunca çok iyi inceledim.

Bu ülkeler tatil için ağırlıklı olarak Türkiye’yi tercih ederler. Özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri, İsviçre, Hollanda, Belçika da dahil Türkiye tercihlerinde ilk sırada yer alır. Salgın nedeniyle bu ülkeler vatandaşlarına “yurt dışına gitmeyin” çağırısı yaparsa Türk turizmi o zaman çok ciddi etkilenir.

Türkiye’nin olasılıkları dikkat alarak turist stratejisini yeniden ortaya koyması kaçınılmazdır. Bakanlık ve sektör temsilcileri gelişmeleri dikkatle izlemelidir. Bunun için bir “Kriz masası” kurularak gelişmelerin izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sayın Bakan Mehmet Nuri Ersoy, sektörün içinden gelmektedir ve bu tecrübeleri geçmişte yaşamıştır. Evet, bir salgın var ve dünyayı etkilemeye başladı, “teğet geçmesi” için tedbirlerimizi alalım derim.

Turizm sektörün içinde 50 yıllını geçirmiş biri olarak sektör mensuplarına tavsiyem: Bu yıl iç turizmi ihmal etmeyiniz. “2020 Çok iyi geçecek” hesapları yapılıyordu, her şey alt üst olabilir. Doğru planlamayla olumsuz etkilerini en aza indirebiliriz.

UMARIM BU KRİZ ÇOK YAYILMAZ. ZİRA SAĞLIK KONUSUNDAKİ TEREDDÜT VE KORKULAR ARTARSA İŞİN BOYUTLARI, TÜRK TURİZMİNDE PEK ÇOK ŞANSI GÖLGELİYECEĞİ DE UNUTULMASIN.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Yazarlar
Website Security Test