Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Geçmiş gerilimliydi, gelecek fırsatlar sunabilir

17.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarih boyunca Türk-Rus ilişkileri genel olarak gerilim içinde gerçekleşmiş, pek çok savaş yaşanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası Sovyet tehdidine karşı Türkiye Batı blokuna yaklaşmış ve NATO üyesi olmuştur. Sovyetler Birliğinin çökmesi ve Rusya Federasyonunun kurulmasıyla ikili ilişkiler canlı bir döneme girmiştir. Özelikle ekonomik ilişkiler kapsam kazanarak gelişmiştir.

Rusya'da devlet başkanı Putin durumunu güçlendirdikçe Çarlık döneminden beri stratejik hedefler olan Gürcistan ve Kırım'a yönelmiş ve işgale girişmiştir. Putin dünyaya ve özellikle ABD'ne ülkesinin güçlü ve uluslararası konularda söz sahibi olduğu mesajını vermektedir.

Türkiye Kırım Savaşı’nda İngiltere ve Fransa ile ittifak yaparak Rusya'ya karşı savaşı kazanmıştır. Bu vesileyle Türkiye yönünü batıya çevirmiştir denilebilir. Osmanlı İmparatorluğu güçler arasında denge siyaseti izlemiş, Birinci Dünya savaşına gidilen dönemde varlığını sürdürmeye gayret etmiştir.
Suriye'deki savaş vesilesiyle Rusya bölgeye geniş ölçüde yerleşmiştir. Bu gelişme karşısında Türkiye Rusya ile işbirliğine yönelik bir politika izlemiştir ve bu politikayı sürdürmektedir. Ancak ikili ilişkileri gölgeleyen gelişmeler de olmuştur. 2005 yılında Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma, sözde Ermeni soykırımını kabul eden bir karar almıştır. YPG'nin Moskova'da büro açmasına izin verilmiştir.

2015 yılında Rus uçağının düşürülmesi ilişkileri sarsmış, Putin'in "Atatürk mezarında ters dönmüştür" açıklamasına yol açmıştır. Bilahare Rusya'ya vizesiz seyahat uygulaması Ocak 2016'da kaldırılmış, Türk tarım ürünleri ithalatı durdurulmuştur.

İlişkileri olumsuz etkileyen diğer talihsiz olay Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'un silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olmuştur.

Tüm olumsuz gelişmeler karşın yakın ilişkiler devam etmektedir. Bunun nedenini iki ülkenin özellikle bölge gelişmeleri açısından birbirlerine olan ihtiyacında aramak gerekir. Batılı ülkeler Türkiye ve Rusya yakınlaşmasını kaygıyla izlemektedirler. S-400 hava savunma sisteminin satın alınması NATO'da ve ABD'de geniş tepkiye yol açmıştır.

Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşması Batılı ülkelerden ve özellikle ABD'den terörle mücadele ve Suriye sınır güvenliği konularında beklediği anlayış ve yakınlığı görememesinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde anlayış ve işbirliği gösterilirse Türkiye mensup olduğu ittifak ilişkisini bozmak niyetinde değildir.

Rusya ile olan ilişkilerde rekabetten ziyade işbirliği olanaklarının değerlendirilmesi gerekmektedir. Türk Akım projesi bu doğrultuda başarılı bir örnek oluşturmuştur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 23 Ocak 2021 Cumartesi. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test