Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çok riskli bir adım atılıyor

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye doğu Akdeniz’deki yalnızlığına bir ölçüde çare bulmak amacıyla Libya ile geçtiğimiz Kasım ayı sonunda deniz alanlarının sınırlandırılması için bir anlaşma imzalamıştır. Bilahare Libya'nın isteği üzerine, gerek duyulduğunda Türkiye'den askeri yardım alınabileceğine dair bir anlaşma daha imzalanmıştır. Her iki anlaşma da Trablus'u elinde tutan Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayez al Saraj ile imzalanmıştır. TBMM'de kabul edilen tezkere gerektiğinde bu askeri olanağı sağlamaya yönelik bir düzenlemedir.

Libya, 2011 yılında Kaddafinin devrilmesinden bu yana bir türlü istikrara kavuşamamış durumdadır. Ülkede devam eden çatışmalar ülkenin öngörülemez niteliğini ortaya koymaktadır. Libya batık devlet (faile state) kategorisinde sayılan ülkeler arasındadır. Başkent Trablus'a hakim olan Sarraj yönetimi her ne kadar BM tarafından tanınan meşru yönetim olarak kabul edilse de, uluslararası alanda desteği çok azdır. Buna mukabil Bingazi merkezli General Hafterİn arkasında Rusya, Fransa, Suudi Arabistan, Mısır ve BAE bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Hafter'in DEAŞ ile mücadelesinden övgü ile söz eden Trump'ın yaklaşımı da dikkat çekmiştir. Dolayısıyla Türkiye Sarraj Hükümeti ile anlaşarak karşısına geniş bir kesim almış durumdadır.

Libya'da çarpışan taraflar arasında Libyalı olmayan çok sayıda savaşçıların (profesyonel askerlerin) bulunduğu bildirilmektedir. Türk askeri böyle bir ortama gitmek durumunda kalırsa çok riskli bir adım atılmış olacaktır.

Bugün yapılan oylamada muhalefet partileri tezkereye red oyu vermişlerdir. Barış Pınarı harekâtı için sağlanan destek bulunmamaktadır. Saadet partili milletvekilinin red oyu vereceğini açıklarken yaptığı 2003 tezkeresine benzerlik vurgusu dikkat çekmiştirTürk askerinin Libya'ya gönderilmesi durumunda ne elde edileceği de belli değildir. Hafter'in başarı kazanması durumunda Türkiye'nin imzalamış olduğu anlaşmaların geçersiz ilan edilmesi ihtimal dahilindedir. Bu durumda Türkiye'nin içine düştüğü yalnızlık daha da derinleşecektir.

TBMM oylamasının akabinde Mısır lideri Sisi uluslararası topluma Türkiye'yi kınama çağrısında bulunmuştur. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias Aralık ayının son günlerinde Bingazi'de Hafter'i ziyaret etmiştir.

Son gelişmelerin 8 Ocak günü Ankara'ya gelmesi planlanan Putin ile Erdoğan arasındaki görüşmelerde ele alınacağı ve Rusya'nın tavrını ortaya koyabileceği beklenmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Ekim 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Prof. Dr. Hüsnü Erkan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir yazı kaleme aldı.

Yazarımız Ali Naili Erdem, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir yazı kaleme aldı.

Yazarlar
Website Security Test