Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Devrim arabalarından TOGG yerli otomobiline

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

16 Haziran 1961 günü, Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinden 20 mühendis Ankara’ya, “ordunun binek ihtiyacını karşılamak üzere” bir otomobil geliştirmek için çağırıldı. Mühendislere yalnızca 4,5 ay süre, ve 1.400.000 TL bütçe verilmişti. Bu sürede, bu kadar bir bütçeyle sıfırdan bir otomobil geliştirilebilir miydi? Çağırılan mühendislerin bile büyük çoğunluğu projede yer almaktan onur duyacaklarını, fakat 4,5 ayın yetersiz olduğunu vurgulamıştı.

“İmkansız” denileni başarmıştı Türk mühendisi. İki yerli otomobil, 29 Ekim 1961’de Türk Büyük Millet Meclisi binasının önünde Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’e sunulmak üzere yola çıktı. Sözde protokol gereği araçlarda, trenle seyahat etmeden çok daha az benzin bulundurulması gerekiyordu. Otomobiller Meclis binasının önüne getirildiğinde, ilk araca benzin konuldu, fakat ikinci araca konulamadan Cemal Gürsel Meclis’in önüne gelmişti. Arabalar yola çıktı, 100 metre kadar sonra ikinci araç tökezleyerek durdu. Gürsel’in “Ne oldu?” sorusuna direksiyonda oturan Yüksek Mühendis Rıfat Serdaroğlu, “Paşam benzin bitti” cevabını verdi. Gürsel ikinci araca geçti ve sorunsuz bir şekilde Anıtkabir’e vardı. Aynı gün, iki numaralı araca benzin yüklenmiş ve bir numaralı devrim ile hipodromdaki geçit törenine katılmıştı. Fakat basında Devrim arabaları “100 metre gidip bozuldu” olarak yer aldı. Gürsel’in Anıtkabir’e diğer Devrim arabasıyla gitmesinden ve hipodromdaki törenden kimse bahsetmiyordu.

Türkiye’nin yerli otomobil üretim girişimleri böylece haksız yere baltalanmış oldu.

Gelelim günümüze. Geçtiğimiz hafta Türkiye Otomobil Girişim Grubu (TOGG)’nun ürettiği yerli otomobiller tanıtıldı. Gebze’de tanıtılan otomobiller 400 beygir güç ile 4,8 saniyede 0-100 km/s hızlanabiliyor. Otomobiller, 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarının yanı sıra güncellemeleri uzaktan alabilmesi için 4G/5G bağlantı gücüne sahip. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun açıklamalarına göre 15 yılda en az 22 milyar lira yatırım yapılacak. Otomobiller rahatlıkla yol üzerlerinde, evlerde ve istasyonlarda şarj edilebilecek. 2022’de piyasaya sunulacak yerli otomobilin “Şimdi yurtdışında şansı var mı” diye konuşuluyor.

Eğer elli yıl önce Türk potansiyelinin önü kesilmeseydi, belki de şimdi Türkiye’nin dünya çapında satış yapan yerli otomobil firmaları vardı…

Günümüzde Türk otomotiv şirketlerinin 150’ye yakınının “dünyanın ileri gelen araç firmaları için parça ve sistem üretimi yapan” fabrikaları bulunuyor. 60’lı yıllarda üretimden vazgeçen, hatta vazgeçtirilen Türkiye’nin, TOGG ile başlayarak bu alanda farkı hızla kapatacağı kuşkusuz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test