Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni yılın düşündürdükleri

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Aralık ayı ilginç bir aydır. 22 Aralık’tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlar. Kadim Türk kavimleri bu günü güneşin yeniden doğuşu anlamında Nurdogan bayramı olarak kutlar, yeryüzünün tam ortasında olarak tanımladıkları akçam ya da hayat ağacını süslerlerdi.

Katolik ve Protestan kiliseleri İsa Peygamberin doğum günü varsayılan 24 Aralık’ı, Doğu Ortodoks kiliseleri ise 25 Aralık gününe denk gelen 6 Ocak akşamlarını Noel Bayramı olarak kutlarlar. 

Yılbaşı ise 31 Aralık’tan 1 Ocak’a geçildiği an kutlanır. Neden böyledir? Çünkü 1582’de Papa 13. Gregorius, dünyanın güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zaman dilimini 1 yıl olarak kabul ederek bugün kullandığımız “miladi takvimi” oluşturdu. Etyopya dışında, dünyanın ezici çoğunluğunda, bu gün bir dönüm noktası kabul edilerek geçmiş muhasebesi yapılır, geleceğe yönelik istek ve tahminler yürütülür.

Sanal bir dönüm noktasıdır yılbaşı. Sanaldır ama insanı bir muhasebe yapmaya yönlendirir. Fırsat bu fırsat, yılbaşı yaklaştıkça medya organları Fransız bilici (kâhin) Nostradamus gibi saçma sapan kişilerin “kehanetleri” ile dolup taşar. Ama kimse bu falcıların bir yıl önce ne dediklerini anımsamak istemez. Örneğin Nostradamus’un 2019 kehanetine göre, Türkiye ile Yunanistan arasında savaş çıkacak, büyük depremler yaşanacaktı!

Kargaşa içinde bir yıl

Dünyadaki kargaşanın giderek arttığı bir yıldı 2019. Bu nedenle kafalar, duygular, tavırlar karmakarışık oldu. Bir bakıyorsunuz, Trump, can düşmanları Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-un ile kolkola poz veriyor. Aynı Trump Amerikan Temsilciler Meclisindeki Demokratlarla boğaz boğaza… İngiltere’nin BREXİT bilinmezi, çöken bir denizaşırı imparatorluğun kara komedisi gibi oluşumuna çok bel bağlanan Avrupa Birliğini belirsiz noktalara itekliyor.

Bu karmakarışık dönemde başta ABD olmak üzere emperyalist devletlerin tetiklediği ‘proxy’ (velayet) savaşlarında milyonlarca can feda edildi, ediliyor. Afganistan, Suriye, Irak, Yemen, Sudan, Somali, Libya vb. bu acıların en şiddetle kendini gösterdiği ülkeler. Bolivya, Venezuela, Şili gibi Güney Amerika ülkelerinde yaşananların nereye varacağı belli değil. Bu nedenle Batıya fazla bel bağlamış olan bazı ‘entelektüel’lerin moralleri çok bozuk. Bu kaotik gidişi Lübnan asıllı yazar Amin Maalouf, “Uygarlıkların Batışı” kitabında özetlemeye çalışmış. Atlantik’te batan Titanik’e benzettiği “insanlık gemisinin”, “tehlikeden bihaber ve yok edilmezliğine inanmış bir halde mahvoluşa doğru seyretmesi”nden söz ediyor karamsar bir havada.

Türkiye ise, ABD ve AB’nin arka çıktığı PKK, FETÖ ve onların uzantılarının tehdidi altında sıkıntılı bir yıl geçirdi. Suriye’nin kuzeyinde emperyalizmin maşası bir Kürdistan kurma planlarına şimdilik dur dendi ama dur durak bilmeyen zamlar halkın yaşam koşullarını iyice kötüledi. Halkın buna cevabı, İstanbul, Ankara, Antalya, Kırşehir gibi Büyükşehir Belediyelerindeki AKP sultasına son vermek oldu. İstanbul seçimlerinin yinelenmesi, hem AKP hem de seçim tarihimiz açısından tam bir yüzkarasına dönüştü ama umduklarını bulamadılar. Şimdi de bir rant kapısı olarak görülen ‘İstanbul Kanalı’ kaosu var gündemde. Umarız siyasi iktidar aklını başına toplar da ülkeyi yıllarca büyük sıkıntılara sokacak bu girişimden vazgeçer.

Güzel örnekler

Güzel gelişmelerden söz etmek için yazıya başlarken yine can sıkıcı konulara girdik ister istemez. Geçtiğimiz yıl medya geri plana atsa da, Türk sporcuları, özellikle de kadın sporcular çok önemli başarılar elde ettiler. İrem Yaman, 2. kez Dünya Tekvando şampiyonu oldu. Vakıfbank Kadın Voleybol takımı, FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonasında 3. kez birinci oldu. Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda ise ‘Filenin Sultanları’, gümüş madalya kazandı. Dünya Paralimpik Yüzme şampiyonasında 2. olan Sümeyye Boyacı göğüslerimizi kabarttı. Jimnastikte, Dünya Şampiyonu olan İzmirli İbrahim Çolak da öyle…

Geçen yıl öne çıkan bir Türk kadını da 'kara delik'i görüntüleyen 20 kişilik ekipte yer alan Feryal Özel oldu. Bilimde çığır açan bir başarıya ortaklık etti, katkı koydu.

Bilimde çığır aşma yolundaki bir bilim insanı da İzmirli Osman Kibar. Kelliğe, yaşlanmaya, kansere çare olacak ilaçları üretme peşinde. Los Angeles’te kurduğu Samumed firmasının piyasa değerinin15 milyar dolara ulaşacağı söyleniyor. Tüm dünya gibi, biz de eski Belediye Başkanlarımızdan Osman Kibar’ın torununu heyecanla izliyoruz.

Askeri ve siyasi gerginliklere, iklim değişikliğinin sıkıntılarına, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorunlarına, olası mülteci krizlerine karşın 2020 yılına umutla bakıyorum. Umutluyum, çünkü başaramayacaklar!

Yeni yılda esenlikler dileğiyle…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

İbrahim Yüncü

05.01.2020 - 11:14
Nurdoğan, yeni yıl demekten daha sıcak geldi bana. Kökü nur! Nar ise çoğalan anlamında olmalı diye düşünüyordum. Sokaklarda Arap giysi ile dolaşıp Türkçe bildiri dağıtan insanlar bana da bir kağıt vermek istediler. Onlara daha önce okuduğumu verme dedim ama sanki algı ya da işitsel bir arızaları var. Arap kültürünü yayma çalışması bu... Yarın başka bir din havarisi de çıkar karşımıza.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Nisan 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 9 Nisan 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Nisan 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Yazarlar
Website Security Test