Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İslam: Kur’an, Hadis ve akıldır

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çok şükür Müslüman’ız, Allahlı Kitaplı insanız; kıblemiz belli. Biz Türk, Müslüman laik olarak Kuran ile doğduk, yaşıyoruz ve bu dünyaya da Kuran ile veda edeceğiz.

İslam’ı Sayın Cumhurbaşkanının yorumu gibi gören bir anlayış bir ekol vardır. Bu anlayış Türkiye’de olduğu gibi İslam dinini kabul etmiş ülkelerde de mevcuttur. Bu görüşe Selefi Eşarilik görüşü denmektedir. Selefi Eşarilik’e göre İslam, Kuran, hadis ve nakilden ibarettir. Buna göre Kuran’ın herhangi bir virgülünün dahi yerini değiştirmek mümkün değildir.

Bu anlayış içerisinde insanları kudretiyle yaratan Allah’tır. Bu nedenle insanlar eylemlerinde hür değildir. İnsanların iyiliği ve kötülüğü; günah ve sevabı Allah tarafından yaratılmıştır. Bu görüş ‘Selefi Eşarilik’ dediğimiz görüştür. Bu görüş Farabi tarafından itiraza uğramıştır. Farabi, ‘Her türlü yaratma izni iki kaynaktan gelmektedir’ demiştir. Bu kaynaklardan bir tanesi ilahi kaynak bir diğeri ise insan kaynağıdır. Bu görüşü paylaşan İmam-ı Hanefi, Buhari, İmam Maturidi, Hoca Ahmed Yesevi, Hacı Bektaşi Veli ve Atatürk’tür.

Atatürk’ün de benimsediği bu İslam anlayışının temeli, Kuran, Hadis ve akıldır. O itibarla İslam’da yüzyıllardır bu yorum farklılığı süregelmektedir. İrade-i külliye Allah’ındır; irade-i cüziyye insanındır. İnsan bulunduğu şartların içerisinde hareket edebilir.

‘Düşünmüyor musunuz?’ Kuran bu kelimeyi ısrarla tekrarlamaktadır. Demek ki düşünme ve akıl etme Kuran’ın ana unsurunda bulunan durumlardır. Allah’ın yarattığı müstesna varlık olan insanın aklıyla ve ruhuyla Kuran’ın yorumunu yapabilmesi gerekmektedir. İçinde bulunduğu toplumun şartlarına göre de bu durumu düzenlemelidir.

İlmin olduğu yerde araştırma var demektir. Araştırma demek de sorgulamak demektir. Araştırmak ve sorgulamak demek aklın devre içinde olması demektir. Öyleyse kendi irademle, bulunduğum ortama göre hayatımı düzenlemek hakkımdır demektir. Bunda İslam’dan ve İslam’ın ana özünden kopuş yoktur. Bu durumda bana göre Rabbin bize verdiği değerin su yüzüne çıkma hali vardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test