Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mauritius ve Seyşeller

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir arkadaşım "Allah Mauritius'u kopyalayıp Cenneti yaratmış" mealinde bir şey demiş. Ben de" Ahir ömrümde bir gidip göreyim" dedim.

Mauritius ve bilhassa Seychell adaları olmak üzere 10 kadar ada ve adacık gördüm ve doğrusu ruhum dinlendi.

Arkadaşım'a da içimden şöyle söylendim: "Sağolasın sayende buraları gördüm ama... Behey Zındık! Bilmeden, Seychelleri görmeden konuşmuşsun!"

Ne var ki, O'nun pek alınacağını sanmam, çünkü bu dostum ben doğmadan 40 yıl önce hakkın rahmetine kavuşup cennete varmış.

Samuel Longhorne Clemens yani kısaca Sam, Seyşel adalarını görse idi herhalde "Cennetin kalbi" olarak adlandırırdı.

Mauritius civardaki en büyük ada.(Kreolce Moris) Bir buçuk milyon nüfus. Tüm Seyşeller'de, ki 300 küsur ada ve adacık var, nüfusun beş misli.

Mauritius'dan, dağdan Reunion Adası iyi havada gözüküyor. Bir Fransız tatil köyü gibi olan küçük kardeş Reunion bir Fransız "departmanı". Orada da gene Seychellerin veya Seyşellerin neredeyse 3 misli kadar insan var.

Mauritius'da uçan tilki (bir yarasa türü) hâlâ var, nesli tükenmiş Dodo paytak kuşu ulusal sembolleri. Belki bin veya en fazla 500 yıllık(?) küçük taş piramitleri var. İlginç çok güzel bir ada.

Buraları ilk Arap kaşifler keşfetmiş orta çağda. O zamandan beri yerleşim var. Önce Hollanda, sonra Fransız ve İngiliz kolonisi imiş.  Bu Piramitler Mısırdakiler gibi büyük değil, basit taş 15-20 m yığmaları olarak düşünün, daha arkeolojik araştırma bulamadım. Bizim Urla adaları hakkındaki, İnkaya veya Kocadağ mağarası hakkındaki bilgimizin azlığına bakılırsa şaşırmamak gerek.

Uçak ile Reunion yarım saat. Seychellere ise iki buçuk saat.

Seyşelllerde bir tane kent var: Viktoria. İlk gemiciler "Bolluk diyarı" demişler buraya, ilk karaya çıkınca. Fransız, sonra İngiliz sömürgesi olmuş. Şimdi de özerk. 1700'lü yılların başlarına kadar hiç insan yokmuş. Fransızların ilk yerleşme çabası 1770 yılında başarısız olmuş. 1790'daki bir sayımda ise Seychellerde 572 insan yaşıyor: 65 beyaz ve 507 köle!

Bin kişiden fazla sayılara 1800'lerde varmışlar. Şimdi üçyüz bin üstü ve üç tane büyük adada yaşıyorlar. % 80'i ana ada Mahe de, gerisi de diğer adalarda. Mahe 26 km uzun ve157 km2 bir ada. En yüksek dağı 900 m.

İkinci ada Praslin tam bir cennet: 12 km uzun ve 38 km2.

Üçüncü ada ise La Dique 10 km2 ve 5 km uzunluğunda. Burası da cennetin dibi. Burada birkaç yıl öncesine kadar sadece bisiklet ve öküz arabası var imiş. Yani kağnının lastik tekerlisi. Ben internet özürlü olduğumdan, bilmeden ilk oteli burada ayırtmışım. Maalesef tek bir öküz arabası görebildim ama bol bisiklet! Bolca kamyonet ve araç, artık sanki büyünün bozulmasına şahit oldum. Mahe'den burası 2 saatte tekne ile. Arada Praslin var.

Tabii helikopterin inebildiği veya tekneyle gidilebilecek 30-150 nüfuslu tek veya bir iki pansiyonlu bir sürü adacık daha.

Gerek Mahe gerek Praslin'de bolca otobüs seferi var. Bu kadar gıcırdayan otobüs freni görmedim. Otobüsler Hint malı. Gayet güzel soldan trafik. İngilizce, Fransızca ve Kreolce konuşuluyor. Nerede ise tüm bakkallar Hintli.

Bu cenneti bu kadar geç keşfedebildim diye hayıflanarak ayrılıyorum. Gene de dostum Sam'e bir teşekkür göndererek, siz onu herhalde daha ziyade takma adı ile tanırsınız: Mark Twain. O. Henry ile Sam en eski ABD'li dostlarım.

Mark Twain'in Ekvator seyahatnamesine tekrar bir göz attım. Adamın günahını almışım, bir sürü edebiyatçının ve gazetecinin birbirinden kopyaladığı ve bir küsur milyon Moris'linin (Kreolcesi) sandığı gibi bir şey de dememiş. Oralı birinin söylediğini tekrarlamış esasında.

Esas söylediği Batı ülkelerinin yerlilerin memleketlerini birbirinden çaldığı. Ve Madagaskar'ın Fransızlarda kalmasına hayıflanması.

Mauritius ve Seyşeller muhteşem bir tatil yöresi ve denizler yükselince de ayakta kalacak dağları var. Cennet tatil beldeleri. Madagaskar uzun Fransız idaresi ile neredeyse Anadolu büyüklüğünde bir ada. Tüm yöreyi etkiliyor. Buraları kesin Afrika ama denizin isminin vadettiği gibi (Hint Okyanusu) Hintlerin ekonomik etkisi de giderek artacaktır.

*Mauritius ve Şeyşeller Afrika'nın ve Madagasgar Adası'nın doğusunda Hint Okyanusu'nun güney batısındadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test