Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Belediye başkanlarının izinleri bitiyor

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

31 Mart Yerel Seçimlerin üzerinden 9 ay geçti. Seçilen belediye başkanları 270 günü aşkın süredir görevdeler. Kabuller, tebrikler epey zaman aldı.

İzmir’de Büyükşehir ve Konak belediye başkanları tecrübeli isimler. İzmir’de ikinci dönemini yaşayan birkaç ilçe başkanı daha var. Seçimin üzerinden geçen zaman, yeni seçilen başkanların belediyeciliğe alışması ve kadrolarını kurmaları için yeterli bir süre. Şimdi hizmet için kolları sıvama zamanı. Alışma dönemi ve kadro gibi mazeretlerin dillere pelesenk edilmemesi gerekir.

Halk artık hizmet bekliyor. Bahane yok, mazeret dönemi geride kaldı. Başkanlar sorumluluk alanlarında, halkın beklentileri doğrultusunda öncelikli yatırımları bütçe imkanları dahilinde programlarına almaları gerekir.

Yatırım kararı almanın kolay olduğu sanılmasın. Hele İzmir gibi bir şehirde… Liberal ve hür yaşama meraklı İzmirlilerin beklentilerini karşılayacak yatırımlar hayata geçirilmelidir. İzmirliler sonuç odaklıdır, oyalanmalara pek pirim vermez. Eğlenceyi sever ancak tadında bırakılmasını ve istismarından da hoşlanmaz.

İzmir’de gelmiş geçmiş tüm belediye başkanları tabi ki hizmet ettiler. Hata ve sevapları ile mazideler.

İzmirli artık sabırsız…

İzmirliler yıllardır yerelde iktidar partisi yerine, muhalefete oy veriyor. İktidar partisi AKP, İzmir’de yerel seçimleri kazanmak için neredeyse bütün kozlarını ortaya sürdü, ama yine de kazanamadı. İktidar partisi bu nedenle İzmir’i dikkatle takip ediyor. Başkanların her icraatını yakından izliyor. Bu nedenle başkanların yapacakları yatırımlarda çok dikkatli davranmaları gerekir. AKP teşkilatı ile bir koordinasyon içinde olmalarında yarar olduğu kanısındayım. Böyle bir koordinasyonun, yatırımlar için gerekli kaynağı da sağlayacağını düşünüyorum.

 

İzmir ve İzmirlinin öncelikleri neler olabilir acaba?

İzmir, sanayi, tarım, turizm, hizmet sektörlerindeki yatırımlarla öne çıkıyor. Yapılacak altyapı yatırımları ve verilecek teşvikler yatırımcıların iştahını kabartmalı. Ben en önceliğinden başlamak isterim.

1. İzmir’de çok ciddi termal imkanlar mevcut. Bu zenginliği barındıran ilçelerin başında Balçova geliyor. Şehrin merkezindeki bir termal zenginliktir. Ne yazık ki, turizm yönünden yapılan yatırımlar ikiye bölünmüş  iki otel halinde gereken kapasite ve termal tesisleri fonksiyonlarını kaybetmişlerdir.. Bunun sahibi “İzmir Valiliği’dir. Yapılması gereken iki tesisin, Termal Otel ile Kaya Termal Oteli’nin birleştirilip, tek tesis haline getirilmesidir. Burası 1500 yatak kapasitesiyle tedavi ve diğer tamamlayıcı fonksiyonları ile tam bir merkez haline getirilmelidir.

Çeşme, Seferihisar, Foça, Dikili, Bergama ve Selçuk yine termal açısından zengin ilçelerimiz. Buralarda irili ufaklı tesisler de var. Buralar sağlık turizmi için bir hazinedir.  Bu tesisler ve altyapıları da koordinasyon içinde ele alınmalıdır.

2. İzmir “Kültür Park” şehrin bir mücevheridir. Adı üstünde “FUAR VE KÜLTÜR PARK” fonksiyonu bugün adeta normal bir park halindedir. Kopenhagdaki gibi bir “Tivoli Parkı “ örneği yaratılması mümkün. Bir şaheser eğlence kültür, sanat alanımızdır. Tabiat müzemiz gibidir. Pekâlâ yapılabilir.

3. Şehrin otel yatırımı yeterli değil. Yeni otel yatırımlarının yanı sıra, bunları besleyecek kongre ve fuarlar sayısını artırmalıyız. Fuar İzmir’in yanında bir “Kongre kampusu” ise olmaz ise olmazıdır İzmirimizin.

4. Şehir içindeki trafik her geçen gün daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Trafiği rahatlatacak yatırımların acilen yapılması şehrin öncelikli sorunu olarak gündemdedir.  İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyeleri dahil tarım alanında yaptıkları çalışmalar takdire şayandır. Güzel adımlar atılıyor. Birliktelik şehre çok şey katacaktır. Şehrin tanıtımı ve pazarlanmasında ortak hareket edilmesinde fayda vardır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin liderliğinde “Belediyelerimizin “İzni” bitmektedir. Yeni yılda herkese başarılar diliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test