Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni seçim, yeni Özbekistan

27.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Özbekistan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Mirza Uluğbek Abdusalomov ile Dr. Akkan Suver

Geride bıraktığımız hafta, Özbekistan'daydım. Özbekler geleceklerini şekillendirecek bir seçim yaptılar. Ben de sivil toplum kimliğimizle Marmara Grubu Vakfı'nı temsilen Gözlemci statüsünde seçimleri izledim.

Özbekler büyük bir sorumluluk içinde sandığa gittiler.

Taşkent'te 26 ayrı merkezde sandıkları gezdim. Sandık Başkanlarıyla, iktidar ve muhalefet gözlemcileriyle ziyaretlerimde ayrı ayrı sohbet etme imkanı buldum.

Yine sandık ziyaretlerimde özellikle gençlerin ve kadınların dalga dalga oy kullanmaya gittiklerine şahit oldum. Bir Türk olarak, Özbek kardeşlerimizin yarınlarına sahip çıkmaları bana ayrı bir gurur verdi. Sandıkların başında ise, kadınların çoğunlukla görev üstlendiğini ve gençlerle birlikte seçimlere aktif olarak katıldıklarını da belirtmek isterim.

Özbekistan bu seçimlere "Yeni Seçim, Yeni Özbekistan" sloganıyla girmiş. Bu sloganın ilk örneğini seçilen kadınların şu an itibariyle sayısında gördük. İlk etapta 36 kadın milletvekili seçildi. İlk etapta diyorum, zira Özbek Anayasası'na göre seçilen adayın yüzde ellinin üzerinde oy alması gerekiyor. Dolayısıyla ikinci tura gidilecek yerlerde de kadın milletvekillerinin seçileceğine inanıyorum.

Gene 150 kişilik parlamentonun yüzde on beşine konan bir kotayla çevrecilerin parlamentoya taşınmasını de önemsiyorum.

Ayrıca sandık başlarında özgür, açık ve şeffaf olarak batı standartlarına uygun oy kullanıldığını ben de, benim gibi gözlemci olan yabancı arkadaşlarım da ayrı ayrı tespit ve müşahede ettik. Yaklaşık 13,5 milyon seçmenin sandık başına gittiği ve katılım oranının yüzde yetmiş bir düzeyinde olduğu seçimlerin huzur ve sükun ortamı içinde tamamlanmasını, Özbekistan'da demokratikleşme sürecinin başarıyla ilerlediğinin ayrı bir işareti olarak gördük. Bir ayrı güzellik de, ilk defa oy kullanan kadınlara, Sandık Başkanının "gül" sunmasıydı. Hastalar içinse ayrı bir çare bulmuşlar. Seçimden önce, "evde yatan hastamız var" diye müracaat edenlerin evlerine Sandık Heyeti kapalı bir kutuyla giderek, zabıt altında oyunu alıyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yabancı ülkelerdeki Özbek vatandaşlarının diplomatik temsilciliklerde kurulan sandıklarda oy kullandıklarını da ayrıca öğrendik. Gerçekte bunlar uygar ülkelerin standartlarından başka bir şey değildir. Özbekistan bu standardı başarmıştır. Bu önemli bir başarıdır.

Bu önemli başarıda Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in üstlendiği rol de değerlidir. Zira Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ülkenin batı normlarına ulaşmasına büyük önem atfetmektedir.

İnanıyorum ki, geride bıraktığımız pazar günü yapılan seçimler Özbekistan'ın gelişmesine ve demokrat dünyada kabulüne ayrı bir ivme de getirecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test