Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dış politikamız ve ekonomik etkileri

20.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2020 yılında Türk ekonomisinin sadece iç ve dış finans piyasalarındaki gelişmelerden etkilenmeyeceği ve dış politika ilişkilerinin de bu konuda çok önemli bir rol oynayacağı açıktır. Bunlar arasında, ABD, AB, Libya ve Suriye ile ilişkilerimiz en önde gelenleridir.

ABD ile ilişkilerimiz son derece kötü bir durumdadır. Geçen hafta, Temsilciler Meclisi’nden sonra Senato’da da kabul edilen 2020 yılı savunma bütçesinde ülkemiz aleyhinde olumsuz maddeler bulunmaktadır. Başkan Trump tarafından imzalanması halinde, F-35 savaş uçakları, yükümlülüklerimizi yerine getirmiş olmamıza rağmen, ülkemize verilmeyecektir. Rusya’dan aldığımız S-400 hava savunma sistemine bir tepki olarak CAATSA (ABD çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunanlara karşı uygulanacak yaptırımları düzenleyen yasa) yaptırımları uygulanacaktır. Güney Kıbrıs’a uygulanan silah ambargosu kaldırılacaktır. Türk Akımı ve Kuzey Akımı 2 projeleri ile ilgili kişilere ve kurumlara yaptırım uygulanacaktır. Zaten 1915 yılında Ermenilere soykırım yapıldığı iddiası da daha önce kabul edilmiştir.

Kabul etmek gerekir ki, uygulanması halinde, ekonomimizin göreceği zarar, yaptırımların kapsamına ve süresine bağlı olacaktır. Tam da bu günlerde Başkan Trump’ın görevinden azli konusunun gündeme gelmesi, alınacak yaptırım kararlarının kapsamını hafifletecek gibi görünmemektedir. Özellikle finansal akışlar konusunda dikkatli olmak gerekebilir.  Savunma sanayii etkilenebilir. 100 milyar dolarlık dış ticaret hacmi gerçekleşmeyebilir. Bazı ihraç ürünlerimizin gümrük vergisi arttırılabilir. Serbest ticaret anlaşması imzalanması gündemden kalkabilir. Genel Preferanslar Sistemine yeniden dönüşümüz mümkün olmayabilir.

AB ile olan ilişkilerimiz de çok olumlu değildir. Geçen hafta Brüksel’de toplanan AB liderleri, Türkiye-Libya anlaşması nı reddetmiş, buna karşılık Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a sismik araştırmalar ve sondaj faaliyetlerinde tam bir destek vermiştir. Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de yürüttüğü benzer faaliyetlerden ise rahatsızlığını belirtmiştir. Türkiye, söz konusu Anlaşmayı Birleşmiş Milletlerce meşru kabul edilen Trablus Hükümeti ile yapmıştır ve anlaşıldığı kadarıyla bu Anlaşma askeri işbirliğini de kapsamaktadır. Oysa Rusya ve Fransa, Trablus Hükümetini değil isyancı bir generali desteklemektedir. Rusya’nın bölgede askeri varlığı da bilinmektedir. Bu durumun Rusya ile olan ilişkilerimizi ne ölçüde etkileyebileceği bilinmemektedir.

İngiltere’nin son seçimlerden sonra AB’den ayrılacağı kesinleşmiş gibidir. Ayrılıktan sonra bu ülkeye yönelik ihracatımıza, AB Ortak Gümrük Tarifesi değil, İngiltere’nin normal gümrük vergileri uygulanacaktır. Bu durum rekabet gücümüzü azaltacaktır. İngiltere, ihracatımızda ikinci sıradadır. Çözüm, İngiltere ile bir serbest ticaret anlaşması yapılmasıdır. Ancak AB mevzuatına göre, bunu yapabilmemiz için önce İngiltere ile AB arasında böyle bir anlaşmanın yapılması zorunludur. O halde bile İngiltere, AB isteği ve baskısı olmadan, Türkiye ile bir serbest ticaret anlaşması imzalamak zorunda değildir. AB ile bugünlerdeki ilişkilerimiz, lehimize sonuçlar yaratacak bir görünümde değildir. Böyle bir ortamda, Gümrük Birliği revizyonu da pek mümkün görünmemektedir.

Suriye’deki durum da ekonomimize ivme kazandıracak durumda değildir. Güvenlik ve mültecilere yönelik harcamalarımız yanında, nakliye ve ihracat gelirlerimizde gerilemeler muhtemeldir.

Türkiye kendi güvenliğini ve geleceğini korumak için elbette gerekli adımları, bedeline bakmaksızın atacaktır. Öyle de yapmaktadır. Ancak yine de, dış ilişkilerinin planlanmasında olası ekonomik etkileri dikkate alınmak durumundadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test