Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Antisosyal kişilik!

20.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen ay, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Ceren Özdemir’in, evine gireceği esnada, kendisini hiç tanımayan bir cani tarafından bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi hepimizi derin bir acıya boğarken, bu tür vakalarla profesyonelce uğraşan krimonologları bile dehşete düşürdü. Katil zanlısının yakalanması sonrası gerek ifadesi gerekse kişisel geçmişi bir suç makinesi olduğunu ortaya çıkardı. Babasının da cinayet işlediği, cezasını çekip hapisten çıktıktan sonra bir akrabası tarafından öldürüldüğü, kendisinin, bu olay sonrası akrabaları tarafından çocuk yurduna teslim edildiği biliniyor.

Tüm bu süreçte, haber metinlerinde anti sosyal kişilik, psikopati, empati eksikliği, madde bağımlılığı terminolojileri sıklıkla gözümüze çarpmakta. Esasınsa, değişik sosyal ortamlarda asosyal ya da sosyopat olarak adlandırılarak günlük dile giren, anti sosyal kişilik bozukluğuna dair bir niteleme yaygın olarak duyuluyor.

Doğrusu suçlulara yönelik psikoanaliz ve çözümlemeler yüzyıllardır yapılıyor. Suçun oluşumuna dair bu çabaları Theoder Reik ve Hugo Staub’a, Sigmund Freud’a kadar birçok psikiatri müellifinde görmek mümkündür. Gelinen noktada, suç için, suçlunun öz yaşamından ve etkileşimde bulunduğu toplumsal yapılardan ortaya çıkan bir profile odaklanılmaktadır.

Psikoanalitik suç açıklamaları kapsamında gerçek akıl hastalıklarına yönelik araştırmalar ise daha çok  psikozlar, psikopatlar, nevrozlar, zeka gerilikleri ile alkol ve uyuşturucu bağımlıları üzerinde yapılmıştır. Bu çalışmalardan Amerikalı nörolog Damasio’nun 20 yılı aşkın bir vaka serisi sonrası ön beyin hasarı sonucu, ahlak ve acıma duygularının yok olduğu ve ceza ile ödüllendirme tepkisizliğine yönelik saldırgan kişilik tasviri öne çıkmaktadır. Her ne kadar psikopatolojik suç düşüncesi, suçun ruhsal hastalık ya da normalden sapmalar üzerinden anormal karakterlere özgü bir anlama çabası olsa da psikopat suçlulara uygulanacak ceza hukuku açısından da birçok tartışmaya zemin oluşturma potansiyeli taşımaktadır. Mc Cord’a göre, psikopatiklerdeki saldırgan, asosyal, yüksek heyecanlı ve kusur algısının olmadığı duygusuzluk durumu, suç eylemini tetikleyebilmektedir. Kronik alkolizm de suç oluşumunda bir başka faktör maalesef. Kronik alkoliklerde; kıskançlık cinayetlerinden kadına karşı ölümcül olmayan saldırılara kadar cinsellik tabiatlı birçok eylem, tespit edilen adli suçlara örnek olarak verilebilir. Genel olarak suç eylemi içinde bulunan insanların %7’sinde alkolün tespit edilmesi de bir başka antitedir.

Anti sosyal kişilik kavramı da özel bir başlık olarak ele alınabilir. Ahlâk, pişmanlık ve suçluluk duygularını geliştiren ve olgunlaştıran üstbenlik, kişinin toplumsallaşmasında en temel güçtür. Üst benlik ile ne yapmamız gerektiğine dair ideal duruma yaklaşırken, yanlış bir davranışımızda ortaya çıkan suçluluk duygusunu da geliştiririz. Suçta, kişinin ruhsal doğasının anormalliğinden toplumsal etkilere kadar geniş bir spectrum ele alındığında, annesiz büyüyen 34 yaşındaki Sanna Marin’i Finlandiya Başbakanı yapan toplumsal kurumların dinamiği ile bir cani oluşturan sosyal ceza ve ıslah sisteminin analizleri serinkanlılıkla ele alınabilmelidir.

Suç, elbette hep olagelmiştir ve her toplumun uğraştığı problemlerdendir. Ancak, suçluları takip etmek, rehabilite etmek, onları hak ettiği cezaların almasını sağlamak da toplum olarak hepimizin görevidir. Ama en önemlisi de, gencecik değerlerimizi canilerden korumak için gerek suçluları çok yakından izleyen, gerekse potansiyel kötülük halinin ortaya çıkmasına fırsat vermeyecek güvenlik altyapısını hayata geçiren adli ve kolluk güç yapılanması da bir zarurettir. Burada suçun önlenmesi (crimeprevention) konusuna atıf yapmak istiyorum. Bu, ceza kanunlarında suç olarak ayrıntısı verilen fiillerin işlenmeden önce engellenmesi için ortaya konan tüm faaliyetleri kapsar. İlk paragrafta bahsedilen vakanın, çocukluk yaşlarındaki cinayeti, ardından askerlik yapmasına engel psikiyatrik tanıları ve hapiste bulunduğu sürede isyan ve  firar dahil suç dosyası göz önüne alındığında özel bir program dahilinde, resmî gözetleme (formalsurveillance) ve  tabiî gözetleme (naturalsurveillance) sistemlerinin entegre edildiği yüksek riskli suçlu takip ve önleme prosedürlerinin varolduğu bazı yeni uygulamaları yapılandırmak gereği ortada durmaktadır. Suçun işlenmeden önlenmesi için spesifik polis birimlerinden kurulmasından eğitim, sosyal ve adli yeniden yapılanmaları kapsayan çok ciddi bir kurumsal iyileştirmelerin yürütülmesi bir zorunluluktur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test