Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şehir hastaneleri ve Brexit

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, Brexit ve sonrası süreç ile bilgilendirmelerde bulunmak üzere, geçenlerde İzmir’e bir dizi ziyaret gerçekleştirmişti. Avrupa Birliği ile ülkesi arasında zorlu görüşmeler sonrası imzalanan anlaşma, eğer takvimine uygun ilerleseydi, İngiltere 29 Mart 2019 tarihinde Birlik’ten ayrılmış olacaktı! Elbette bu işlem, doğası gereği uzun soluklu ve belki de 2020’li yıllara kadar uzanacak. Ancak, bilindiği gibi AB hiçbir yaptırım olmadan, İngiltere’nin resmi istemi ile ayrılık kararını yok sayacağını açıklamıştı! Bakarsınız tüm Brexit süreci bu aşamada noktalanır. Çünkü AB’nin istenilen değil ayrılınan bir proje algısının olması ciddi bir prestij kaybı, ayrıca bunun İngiltere için maliyetlerinin fazla olacağı da ortaya çıkmış durumda.

Brexit konusu bana, İngiltere orijinli bir başka projeyi anımsattı: Ülkemizin son yıllarda gündeminden düşmeyen şehir hastanelerini! Bu modeli, Avrupa’da, ilk kez İngiltere uygulamıştı. Private Finance İnitiative şeklinde tanımlanıyor. 29 yıl önce İngiltere’de hayata geçmişti, 1990’larda. Esasında genel terminolojisi PPP olarak biliniyor yani Kamu Özel Ortaklığı (Public Private Partnership). 1970’lerde Thatcher hükümetlerinin özelleştirme politikaları başta sağlık sektörü olmak üzere kamu hizmetlerine doğru kapsam alanını arttırdı ve Başbakan Blair döneminin üçüncü yol siyaseti ile ivmelendi.

Hatırlanacağı gibi 1970-1990 arasında, devletin tüm sektörlerde, yapan değil, düzenleyen ve denetleyen bir işlevde olması sıklıkla dile getiriliyordu. Buna paralel olarak, yoğun özelleştirmeler ile devletin ekonomik alandaki ağırlığı ve kamu harcamaları azalmış, PPP’ler ile genellikle mega altyapı projeleri hayata geçirilmişti. Özelleştirmelerden farklı olarak PPP, risk ve kazanımların, özel sektör ve kamu arasında ortak paylaşılması esasını öncelemektedir. Böylelikle, kamunun önemi nedeni ile bazı sektörlerden çıkmadan ama aynı zamanda devası boyutlardaki finansman sorununa bir çözüm olarak kurgulanmıştır.2010’lara kadar, Avrupa Birliği odaklı PPP uygulamaları kapsamında,326 projenin toplam tutarı 130 milyar Euro’yu geçmiş durumda idi ve bunun İngiltere için payı 10 milyar euro düzeyindeydi. PPP projeleri, ülkelere göre sektörel değişim göstermiştir. İspanya’da başta otoyol, Portekiz’de havaalanı, Yunanistan’da öncelikle tren yolları olmak üzere ulaşım ve İngiltere’de de Hastane yatırımları gibi.

Ülkemizde de, sağlık hizmet sunum kalitesi artışına yönelik olarak şehir hastaneleri adı altında 30 büyük proje oluşturulmuş, maliyet için de 30 milyar dolar öngörülmüştür. Mersin, Adana, Yozgat, Isparta ve Kayseri şehir hastaneleri açılmış ve hizmet vermektedir.  Ankara Bilkent, Manisa, Elazığ ve Eskişehir şehir hastaneleri de bu yıl içinde açılışları yapılmıştır. 30 Şehir hastanesi projesinin tamamı 42 bin 459 yatağı kapsıyor.

İzmir’de, temeli geçen yıl atılan İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nin inşaatı, TÜRKERLER ve GAMA Holding ortaklığında devam ediyor. Proje bitim süresi 36 ay olarak öngörüldü. Yatırım tutarı toplam 1.638.022.646 TL ve 622.530 metrekarelik bir alanda çalışma söz konusu. 573.546 metrekare toplam inşaat alanında 2.060 yatak sayısı ile devasa bir hastane olacak. Proje, 715 yataklı genel hastaneyi, 424 yataklı kadın, doğum ve çocuk hastanesini; 380 yataklı kardiyovasküler cerrahi hastanesini; 141 yataklı onkoloji hastanesini; 300 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesini ve 100 yataklı psikiyatri hastanesini kapsıyor. Proje, inşaatın bitmesi akabinde, TÜRKERLER ve GAMA Holding İş Ortaklığında 25 yıl boyunca hastanenin işletilmesini de içeriyor.

Elbette bazı eleştiriler de dile getiriliyor,örneğin İngiltere orijinli olmasına rağmen sürdürülebilir maliyet, finans ve verimlilik referanslı negatif sonuçları nedeni ile bu ülkede bu sistemin terkedilmesine vurgu yapılırken ,hastane yatak sayısı olarak optimum işletme rakamın 200 ila 600 olduğu,oysa şehir hastanelerinde 1200-2500  yatak kapasiteli olarak çok hantal olacağı ya da çalışanların kamu/özel iş çalışma esasları açısından iş güvencesi sorunları yaratabileceğine kadar…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Nisan 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Nisan 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Nisan ayı burç yorumları. 6-12 Nisan haftası burçları neler bekliyor?

Yazarımız eski Milli Savunma ve Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ve CHP'li belediyelerin yardım toplamasıyla ilgili...

Emekli Albay Soner Aydın, İdlib’de çatışmanın riskine dikkat çekerek, bölgedeki gelişmeleri Gözlem için yazdı…

Yazarlar
Website Security Test