Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İçerisi ve dışarısı

13.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Yaşamı ciddiye alıp önemseyen ve kendi çapımızda küçük çabalarla anlamlı kılmaya çalışan bireyler olarak; çevremizde yaşanan gerginliklerden, olumsuzluklardan çokça etkileniriz. Bu etkilenmenin boyutları bazen yaşam sevincimizin gölgelenmesine bile neden olabilir.

İşte böylesi durumlarda, alıp başımızı gideriz… Bir yönümüzle iç yolculuklarımıza çıkarız; edebiyatın, romanın, öykünün, yazın denizinin derinliklerinde kulaç atıp, kendimizle hemhal oluruz… Bir diğer yönümüzle de, olabildiğince dışa açılıp; sergilere, etkinliklere, iyi ve güzel olana yöneliriz… Kültüre, sanata, edebiyata, sinemaya, tiyatroya, hayatın anlamlı güzelliklerine sığınırız. Sözün özü; yeni yerler keşfetmeyi, yeni güzelliklere ulaşmayı her daim severiz ve düşleriz…

İsterseniz gelin bu hafta, farklı bir şey yapalım; ekonomiden, siyasetten biraz uzaklaşıp, hayatın farklı yönlerine değinelim…

Arter, İstanbul’da yeni bir sanatsal dünya

 

Bugünlerde, kısa bir zaman diliminde de olsa, kendimizi ülke siyasetinin boğucu atmosferinden kurtarıp, yeni sanatsal mekânların ve etkinliklerin keşfine yönelince; İstanbul’da karşımıza Arter çıktı.

Eşimle ortak bir geleneği sürdürmek adına, kapanmadan önce Bienal sergilerini gezip, yolumuzu Dolapdere’de yeni açılan Arter Kültür Merkezi’ne düşürdük. Koç Grubu’nun İstanbul’a kazandırdığı Arter’de, sanatsal yaratıcılığın ve tasarımın en zengin örneklerini doyasıya gözledik.

Arter’de sergilenen eserler arasında; çalışmalarıyla Türkiye’nin yakın dönem siyasi tarihine ve kültürel sorunlarına işaret eden İzmirli sanatçı Hale Tenger’in sanatsal yerleştirmesi, doğrusu bizi yüreğimizden çarptı ve alıp derinliklere sürükledi. Bizce müthiş bir felsefi duyarlılığa ve derinliğe sahip olan çalışma; çizdiği sınırlarla iç-dış ayrımını karmaşıklaştırıp, hem mekânsal ve hem de zamansal olarak zengin çağrışımlarla yüklü... Sanatçı, içinde fotoğraf da çekildiğimiz yerleştirmesini, ünlü şairimiz Edip Cansever’in dizeleriyle tanımlamış: “İçeri girmedik çünkü hep içerideydik / Dışarı çıkmadık çünkü hep dışarıdaydık”

 Bomonti ve Ara Güler

 

İstanbul’da Şişli tarafında yer alan ve bir zamanlar adını verdiği bira fabrikasıyla anılan Bomonti, şimdilerde bambaşka bir çehreye bürünmüş. Hilton’un hemen yanındaki bu eski İstanbul semtinde ilginç mekânlar oluşmuş. Bir kültür vadisi gibi düzenlenen alanın en çarpıcı yeri, yakınlarda kaybettiğimiz ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler’in adının verildiği sergi alanı.

Ara Güler’in eserlerinin sergilendiği bu alanda, farklı sanatçıların sergileri de açılıyor. Bomonti bira fabrikasının üretim kazanları da alanda korunmuş ve sergileniyor. Onların hemen yanında, ilginç yeni eğlence mekânları yer alıyor. Herhalde bu düzenlemeleri, popüler kültürün günümüzdeki yansımaları olarak değerlendirmek gerekiyor.

İstanbul’da çok farklılaştığını düşündüğümüz ve adeta yeniden keşfettiğimiz başka ilginç yerleşimler Fener ve Balat semtleri oldu. Haliç’in kıyısında yer alan ve bir zamanlar fabrikalarla, depolarla, işliklerle dolu olan İstanbul’un bu eski semtleri, şimdilerde yepyeni çehrelere bürünmüş.

 

Eskişehir’de, çağdaş kent yaşamını solumak

 

Geçtiğimiz günlerde, yeniden keşfetmeye çalıştığımız bir başka kent de, artık ismi Yılmaz Büyükerşen hocayla birlikte anılan Eskişehir oldu. Daha önce Eskişehir’e gidip, çağdaş kent anlayışını hayata geçirmek adına yapılanlarını incelemiştik.

Uzunca bir aradan sonra yeniden yolumuzu Eskişehir’e düşürdük. Bu kez özellikle Balmumu Eserleri Müzesi ile OMM’yi (Odunpazarı Modern Müzesi) görmek istiyorduk. Doğrusu eşimle, İstanbul’daki Arter’le Eskişehir’deki OMM’yi karşılaştırıp, hangisi daha iyi konusunda karar veremedik. Ama Eskişehir’e gidilince mutlaka OMM gezilmeli deriz.

Eskişehir, geçen gidişimizden bu yana modern bir kent olma yolunda daha büyük mesafeler almış. Bu bölgede yeni gördüğümüz bir başka ilginç alan da, Eskişehir yakınlarındaki Frigya dönemi kalıntıları oldu. Gerçekten Eskişehir ve çevresinde, insan, hem tarihi ve hem de modern yaşamı iç içe yaşayıp, birlikte içselleştiriyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 'beyaz cennet' Pamukkale travertenlerindeki görüntü sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Ankara bir diş hekimi ile hamile karısı, iddiaya göre Muğla'nın Fethiye ilçesine giderken yolda darp edildi. Hamile kadının düşük riskinin olduğu belirtildi.

Günlük Burç Yorumları Aşk 5 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 4 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ağustos 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ağustos ayında burçları neler bekliyor? Burçların ağustos ayı aşk hayatları.

Yazarlar
Website Security Test