Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TANAP'tan TAP'a giden yol

6.12.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

İpsala'da yapılan açılış töreninde Dr. Akkan Suver, televizyon kanallarına büyük buluşmayı anlattı

Geride bıraktığımız 30 Kasım günü İpsala'da Recep Tayyip Erdoğan ve İlham Aliyev'in eliyle TANAP ile TAP birleştirildi. Bir başka deyişle enerjinin İpek Yolu Türkiye'den, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya üzerinden Avrupa'ya ulaşmanın kapısını araladı. Ben bu aralayışı önemsiyorum ve bir Türk olarak gurur duyuyorum.

Zira gerçekleşen bu buluşma ile ülkem Türkiye enerji üreten ve tüketen ülkeler arasında stratejik bir konuma ulaşacak ve bundan böyle Avrupa'ya enerji arzında artık söz sahibi olacaktır. Ayrıca önümüzdeki günlerde ticari gaz akışının başlamasıyla birlikte bu açılan yeni koridor üzerinden Azerbaycan, Avrupa'nın gaz tedarikçileri arasında baş aktör olacak ve arz kaynaklarının çeşitlendirilmesine büyük kaynak sağlayacaktır.

Gelecek yıl Türkiye'ye 6 milyar metreküp doğalgaz sağlayacak olan bu koridor TAP'ın hazır olmasıyla birlikte en geç 2023 yılında ulaşacağı tam kapasiteyle 16 milyar metreküplük bir taşıma hacmine ulaşacaktır.

Bunlar TANAP'ın başarısıdır.

Pekiyi bu başarı hikayesinin sahibi TANAP nedir?

TANAP, Botaş demektir. TANAP, Socar-Türkiye demektir. TANAP, BP demektir.

TANAP'ın Azerbaycan'ın Türkiye'deki yatırımları arasında yeri özeldir. Zira dünyanın teknik açıdan ikinci büyük projesi olan TANAP projesi geleceğimize ayrı bir güvence vermektedir.

Bu proje Avrasya'nın enerji tarihinde bir devrimdir.

Zira, gelecekte Avrupa'nın gaz açığını önemli ölçüde kapatacak olan TANAP'la ülkemiz de bir enerji merkezi haline gelecektir.

Bu proje ile Azerbaycan ve Türkiye Balkanların ve Avrupa'nın enerji güvenliğinde söz sahibi olacaklardır.

Yine yakın bir gelecekte Avrasya enerji haritası ve enerji jeopolitiği yeniden şekilleneceğe benzemektedir. Zira bu hat gelecekte yalnız Hazar gazı için değil, anlaşma ve uyum sağlandığı takdirde Doğu Akdeniz, Türkmenistan ve Kuzey Irak gazı için de başlıca nakil boru hattı olma potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla, bu proje ile enerji bir çatışma, bir tehdit olmaktan ziyade işbirliği ortamına dönüşecektir.

Hasılı bütün bu projeler Azerbaycan-Türkiye işbirliğinin dünyaya örnek yüksek bir başarısıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test