Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mars'a Yolculuk; bunda bir akıl var mı?

29.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Biliyor musunuz kaç tane Mac Donald Köftecisi var dünyada? Yaklaşık kırk bin. Ama birinci sırada onlar yok. Subway denilen sandviççi var. Sonra, yirmi küsur bin şubeleri ile tavukçu Kentucky Fried Chicken, kahveci Starbucks geliyorlar.

Çoğu evde artık bir elektronik ürün var ve bu ürünleri üretenler dünya sahnesinde robotlara "ayar veren" hoşgörüsüz politikacılardan falan daha önemli bir rol oynuyorlar.

Artık Microsoft sahibi, Facebook sahibi, Tesla sahibi falan küresel olarak özenilen insanlar. Mega starlar. Gençlere ufuk çizgisini gösteren insanlar.

Çok zengin insanın sesi illa çok güzel değildir. Hepsi illa çok yakışıklı değildir. Çok zengin olan insan illaki sorumlu değildir. İllaki akıllı da değildir. Ama gençlere heyecan verici birer örnek oldukları kesin.

Belki Bill Gates bu rolü akıllıca oynayabilir. Buffet ile hayır yapma konusunda saf tutabilmesi çok hayran olunacak bir yaklaşım. Facebook sahibi vizyonunun yetersiz olduğunu baştan gösterdi. Marsa giden roketin fikir babası Elon Musk ise sanki daha bir aklı başında insan görünümündeydi. Ama korkarım o da sukutu hayale uğrattı. Zıpırca fikirlerle illa ki iyi bir satıcı ve iyi bir şovmen ama biraz derinliğe inince gerek "Zombilere karşı alev makinası" (Tehlikeli oyuncak!) satışı ile gerek bu Mars'a giden Tesla arabası ile işadamlığının ne kadar önde olduğunu gösterdi.

Mars'a gitmekte bir akıl, bir mantık var mı? Kesin var da, yerleşmek için? Tabii ki yok. Gezegenimizdeki yaşamı bir yandan öldürmek için el birliği ile gayret ederken 3-5 zenginin Mars'a gitmesi için çabalamak ise en azından ahmakça bir girişim. Evini çöp götüren bir insanın giyinip kuşanıp macera aramasına benziyor. Sürekli bir gelişme için evini düzenli kılıp dışarıya çıkması gerekirken.

Pekiyi biz kendi evimizi nasıl düzene sokabileceğiz? Bu sorunun yanıtı da belli!

Dünya bir organizma ve artık kaldıramayacağı kadar çok insan var. Bilinçli olarak nasıl birçok hastalığın tedavisinin daha az yemek ve kilo vermek olduğunda hemfikir isek, dünyamızdaki insan sayısını tedricen azaltmamız gerektiğinde anlaşmamız gerek.

İlkini yaptıktan sonra her insanın bir çocuk sahibi daha olma hakkı olduğunda mutabık kalmak gerek. Yani her çiftin 2 çocuğu. Bu sayede insan nüfusu bu gezegende tedricen inecektir. Önce 7 milyar nüfusu hedeflemek gerek. Bu hedefe dümen tutunca neticesini çok çabuk alacağız. Bu denklemde uzlaşabildikten sonra bilimsel çalışmalar neticesine göre, atmosferdeki karbon düzeylerine göre, denizlerin pH sına göre belki '6 milyar'ı hedeflemek. Bunları esasen "Ortak Akıl için Kuğu şarkısı" veya "Önyargılar Güzeldir" (Basılmış Kitapların) diye yazdım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Şubat 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Şubat 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 25 Şubat 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk'ün gazetemizde yayınlanan ''Atatürk’ün adını silme projesinin devamı'' başlıklı yazısıdır.

Günlük Burç Yorumları Aşk 24 Şubat 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni haftada burçları neler bekliyor? 24 - 28 Şubat haftalık burç yorumları.

Yazarlar
Website Security Test