Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye turizmde vakit kaybediyor…

29.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ekonomisinde “Turizm Sektörü”nün tartışmaya yer bırakmayacak kadar önemi vardır. Ülkenin her köşesi, turizm potansiyelini barındırıyor.

Türkiye’de turizm sektörüne yatırımlar, 1965 yılında başladı ve bugüne kadar da devam etmiştir. Ama sektörde asıl devrim, 1980 sonrasında başladı. Dönemin iktidarı ve bürokrasisi sektörün gelişmesine olumlu katkı yaparak önünü açmıştır. Bu sayede sektör yeni yatırımlarla adeta çağ atladı, havalanan uçak gibi gelişti, büyüdü ve kanatlandı.

Hızla gelişen sektörde arada duraksamalar da oldu. “Körfez Savaşı” bunlardan biriydi. Ciddi sıkıntılar yaşandı. Bunun yanı sıra ülke ve küresel ekonomide zaman zaman yaşanan krizler, Türk turizmini olumsuz etkilese de sektör hep bir yol bularak bugünlere geldi

Bunlar herkes tarafından bilinmektedir.

Küresel ve ulusal ekonomide dönem dönem krizler yaşansa da turist geliyor. Bazen sayı düşüyor, bazen de artıyor. Türkiye turist sayısında ve kazancında istediği rakamlara ulaşması için yapılması gerekenler var. Her sene toplantılar yapılıyor, eksik ve gedikler konuşuluyor, “Stratejik” planlar yapılıyor. Türkiye’nin turizm sorunları her bölge ve şehir itibariyle biliniyor. Ancak bu toplantılarda tespit edilenler çoğunlukla hayata geçirilmiyor.

 

Turizmde gelişim ve yeni trendlerin takipçisi olmalıyız

Türkiye turizmde önemli bir mirasa sahiptir. Bugün dünyada turizm adı altında yapılmakta olan etkinliklerin yüzde 90’ı Türkiye’de yapılıyor. Sektör her şeye sahip, tamam ama esas olan gelen turistin kaldığı sürenin sonunda memnun ayrılmasıdır. Ülkemize gelen turisti memnun edecek şartları ve güvenli ortamı sağlamalıyız.

Sektörün sorunlarının başında altyapı eksiklikleri, ulaşım, yaşam tarzlarına saygı, temiz bir çevre geliyor. Turist bu konuların yanı sıra eğlence ve yeme içmenin yanında, konaklamalarda tatmin ve memnuniyet arıyor. Türkiye’de bu memnuniyeti de buluyor, ancak yeterli değildir.

Turizm ekonomisinin amacı turist sayısını artırmanın yanında, geliri de artırmaktır. Üst gelir grubuna sahip, kişi başı fazla harcama yapan turistin sayısını artırmamız gerekiyor.

Sektör, sezon biterken, yeni sezon öncesinde “ne yatırım yaptım, ne kazandım” maliyet hesabıyla kendisine yol çizmelidir. Türkiye turizmi kendisini dünyaya ispatlamıştır. Sektör bundan sonra gelir artırıcı plan ve programlar yapmalıdır.

Türkiye’de en çok turist, İstanbul, Antalya, İzmir, Kapadokya bölgesi ile diğer kıyı ve arkeolojik bölgeleri tercih ediyor. Sektör için topyekun bir organizasyona ihtiyaç vardır. Yerel yönetimler, sektör temsilcileri ve hükümet işbirliği içinde hareket etmelidir.

Bu ortak harekatta vatan ve millet menfaati olduğundan kişisel rekabetlerden önce gelir.

Turizm kişisel menfaatlerden etkilenen bir sektördür.

 

Sonuç…

Evet sektör her yıl değerlendirme ve yeni hedeflere yönelik toplantılar yapmalıdır. Ancak aşağı yukarı aksayan hususlar bellidir. Bu sorunlar arasında öncelikli olanlar da yıllardır biliniyor. Neşter vurmak ta zor değildir.

Ancak bakıyorum yapılan toplantılarda, hemen her sene aynı konular gündeme getirilip tartışılıyor.

Turizm bir “Moda”dır. Unutmayalım modanın vasfı değişkendir. Türkiye eksiklerinde ısrar ederse zamanı geçen bir moda ile zarar görür.

Zaman kaybı yaşanıyor. Türkiye sektörü daha da ileriye taşıyacak vasıflı insan gücü ve potansiyele sahiptir. Biraz ciddiyet ve gayret derim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test