Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Toplu intiharlar…

29.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İntiharlara yönelik toplumsal l stres faktörü her zaman olmakla birlikte son zamanlarda görülen aileye yönelik tümden yok oluş şekli derin bir acıya yol açtı. Peşi sıra devam eden ve siyanür (hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzları) kimyasalının kullanıldığı İstanbul Fatih ve Bakırköy ilçeleri ile Antalya’daki aile intiharları hepimizi etkiledi.

Gazetelere yansıdığı kadarı ile üç aile intiharı da ekonomik temelli görünmekte. Bir ülkede yaşanan ekonomik krizler, bir kısır döngü gibi üretimi o da işgücü istihdamını etkiler, dolayısı ile işsizlik oranları artar. İşsizlik, bilindiği gibi, ekonomik olduğu kadar sosyopsikolojik de bir parametre olarak elbette depresyon ve intihar nedeni de olabilir.

İntiharlar, genel olarak bazı gruplarda daha fazla görülebilir, örneğin, kendisinde veya ailesinde daha önceden ruhsal sorunlar yaşadığı bilinenlerde, kronik alkol ve uyuşturucu kullanıcılarında, tedavi imkanı bulunmayan hastalığı olan bireylerde ve kimsesiz yaşlılarda.

Günümüzde psikiyatrik perspektif de İntihar eden bir kişileri amoksendromu, affektif psikoz, histerik kişilik, psikotik depresif ve manik depresif psikoz, yaşdönümü depresyonu vb. gibi hastalıkların grupları içinde değerlendirme çabasını diğer açıklamaları içinde yapmaktadır. Bunlardaki gerçeklik elbette inkar edilemez; ancak bu kişilik yapılarının oluşmasında da kişinin ailesinin, çevresinin ve içinde yaşadığı toplumun önemli etkileri vardır ve bunları dikkate almadan intiharın nedenlerini açıklamak eksik kalacaktır.

Tarihsel gelişimin bu görüşe ulaşması zaman almıştır. Bourdin ve Esquirol gibi Fransız psikiyatristleri intiharı patolojik sayarlar ve Esquirol, intihar eden kişi bu davranışı aşırı bir hezeyan halindeyken yapar diye açıklar. Daha sonraları intiharı psikopatolojik yoldan açıklamaya çalışan Delmas, sosyolojik teorileri reddeder ve bireysel devamlı bir çöküntü hali üzerinde durur. Delmas, dış nedenler ve özellikle sosyal faktörlere, bireyin aşırı heyecan haline bir şok etkisi yapmasıyla intihara neden olduğu ölçü derecesinde önem verir.

Freud’un psikanalätik teorilerinde ise intihar için tam bir açıklama yapılamayacağı vurgusu önemle belirtilir, sadece intihara zemin hazırlayan psişik durumlar üzerinde durulur. Hatta Freud, intiharı saldırganlık olarak ele alır ve çöküntü halinin dinamikler üzerine yoğunlaşır.

Fromm ise bilindiği gibi Marx’ın yabancılaşma kuramından çok etkilenmiştir ve ona göre, “İnsan kendini etkin bir şekilde diğer kişilere ve doğaya bağlayamazsa doğal olarak kendini yitirir, sonuçta güdüleri de insan niteliğinden çıkar; sakatlanmış bir yaratık olur” der intihara giden yolu açıklarken.

İntiharın toplumsal nedenleri için ise Durkheim ve sonrası çalışmaları beklemek gerekmiştir. Durkheim ile sosyoloji alanında intihar konusu iki teori ile açıklanmıştır: Sosyal Etkileşim Teorileri ve Sosyal Bütünleşme Teorileri. Meraklı okuyucularımız konu ile ilgili okumalar yapabilir.

Ülkemizde, 2000’lerin başında yıllık 2 binli rakamlarla ifade edilen intiharlar, 2012’den itibaren 3 binli sayılara ulaştı. TÜİK verilerine göre, 2002-2018 dönemi arasındaki 17 yılda, 50 bin 378 kişi hayatına son verdi. Tüm dünyadaki araştırmalar, intiharların savaş ve ekonomik kriz dönemlerinde arttığını gösteriyor.

Son on yıllar, Ülkemizde kırdan kente göçün arttığı, kentleşmenin doruğa çıktığı zamanlardı. Dayanışma ve ortaklaşma duygusunun yoğunluğuna yaşandığı kırsal ortamdan bireyleşme ve kişisel çıkarın zirve yaptığı kent dokusunda yaşamı devam ettirebilme güçlüğü, destekleyici sosyal politikaların olmadığı ve işsizliğe bağlı umutsuzluğun arttığı konjonktürde öz benliği yok eden ve intihara sürükleyen çıktılara yol açabilmekte.

Göçe bağlı aşırı kentleşme, endüstrileşme, kültürel erozyon, ekonomik krizler ve bunlara bağlı kronik bireysel psikolojik travmalar, toplu intiharlar konusunda ciddiyetle araştırılarak, sosyal politikaların güncellenmesi ve uygulamaya geçirilmesi sağduyunun gereği olarak karşımızda durmaktadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test