Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İmamoğlu’nun 2050 İstanbul turizm hedefleri

22.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yurt dışında sorulduğunda Türkiye’nin en bilinen şehri hiç kuşkusuz İstanbul’dur. Bu metropol şehir, hem turizmiyle, hem sanayisiyle hem de tarihiyle öne çıkıyor.

Malum, 31 Mart’ta yapılan ve daha sonra tekrarlanan yerel seçimde Ekrem İmamoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Seçimlerin üzerinden yaklaşık 8 ay geçti. Sayın İmamoğlu, şehrin geleceğini planlamak için projelerini hayata geçirmeye başladı. Bu projelerden biri benim de davetli olduğum “İstanbul Turizm Platformu Tanıtım Toplantısı”nı izleme fırsatı buldum. İstanbul’un turizm hedefi, potansiyelini kapsayan bir toplantıydı.

 

Toplantı için Sayın İmamoğlu, belli ki hayli hazırlık yapmış. Davet edilenlerin seçkin bir “bilenler” topluluğu olduğu belliydi.

Toplantıda, öncelikle sektörün yetkili isimleri görüşlerini, beklentilerini ve eleştirilerini dile getirdi.

Konuşmacıları dinledikten sonra kürsüye gelen Sayın İmamoğlu, İstanbul’un turizm hedeflerini anlattı. Uzun vadeli bir ufuk çizdi. İstanbul’un turizmde 2050 projeksiyonu hakkında bilgi verdi. Hedefinin İstanbul’un Avrupa’da “marka şehirler” arasında ilk beşe girmek olduğunu anlattı. Hatta birinciliğe göz kırpmadı da değil.

İstanbul’un, “Turizm Stratejik Planı”nın hazırlanması gerektiğini, bu toplantının bir ilk adım olduğunu kaydetti. Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul’u turizmde bölgenin “yıldızı” ve coğrafyanın lokomotifi” haline getirmek istiyor. Uzun vadeli, ortak akılla hazırlanan projeleri hayata geçireceklerini kaydetti.

Kişiye özel kararlar almayacaklarını, sektör bileşenlerinin ortak kararıyla projeler hazırlayacaklarını ifade etti.

 

İstanbul’un kültür ve eğlence yanında, yeşil bir şehir ve doğal değerlerini muhafaza ederek her alanda gelişeceğini söyledi. Kültürel etkinlikleri artıracaklarını kaydetti. İstanbul’da 11 tiyatro ve gösteri merkezi olduğunu belirten İmamoğlu, Londra’da 115 tiyatro ve gösteri kültür mekanı olmasının kendileri için de bir hedef olması gerektiğine atıf yaptı.

İstanbul’da küçük dokunuşlarla turizmde gelirlerin yüzde 50 artabileceğini, şehir için yapılan istatistik rakamlarını sağlıklı olmadığını, Belediye bünyesinde, “İstanbul İstatistik Ofisinin” yılbaşından sonra açılacağını müjdeledi.

 

Ayrıca “Küresel Kent Akademisi” kurulacağını burada eğitim faaliyetlerinin geliştirileceğini, kadın çalışan nüfusun artması hedefi için Belediye çalışanların kendisi dahil bir turizm eğitiminden geçmesinin şart olduğunu söyledi. Ayrıca “Turizm Gönüllüleri Platformu”nun kurulacağını anlattı.

Şehrin en önemli sorununun “Trafik” ve “Temizlik” olduğunu, bu iki konuya bütünsel bir yaklaşımla çare aradıklarını dile getirdi.

2020 yılında yapılacak “Turizm çalıştayı” için ciddi hazırlıklar yaptıklarını söyledi. Çalıştaya sektörün tüm bileşenlerinin davet edileceğini turizmde yeni yol haritasını ortak akılla şekillendireceklerini dile getirdi. Sayın İmamoğlu, konuşmasında önemli bir ayrıntıya da dikkat çekti. İstanbul’u “Turizm Ağırlık Merkezleri”ne ayırarak planlama yapacaklarını ve şehrin 2050 yılını planlayacaklarını anlattı.

Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu, toplantıda İstanbul için çok iyi bir vizyon çizdi. Başkan sakin ve kararlı bir siyaset adamı profili çiziyor. En önemli özelliği de “bireysel” kararlar almıyor, “ortak akılla” planlamalar yapmak istiyor.

Hevesli, saygılı ve mütevazi bir kişiliğin yanında kararlı ve takipçi bir karakteri olduğu, bu toplantıda dikkatimi çekti. İstanbul’da turizm için çizdiği vizyonun gerçekleşmesinin ön önemli koşullarından biri de işin maliyet ayağıdır. Çok iyi bir “bütçeleme” gerektiriyor.

Belediye gelirlerinin çok parlak olmadığını biliyoruz. Merkezi bütçeden kaynak bulunabilir mi zaman gösterir.

Bunun kolay olmadığı ortadadır. Sayın İmamoğlu’nun Hükümet ve Sayın Devlet Başkanımız ile çok iyi ilişkiler kurması başarının anahtarı olacaktır.

Ayrıca dış kaynak da Devlet garantisi olmadan zor görünüyor.

Ben Sayın İmamoğlu’nun heyecanından, azminden ve hitap başarısından çok etkilendim. 

Bütüncül ve ortak akıl yaklaşımına çok fazla atıf yapmasını da olumlu buldum. Dilerim başarılı olur. Güzel bir konuşma yaptı. Ümitlendim ve diğer belediye başkanlarına da örnek olmasını diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test