Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarihin gördüğü en müstesna önder: Atatürk

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mustafa Kemal Atatürk büyük bir asker ve devlet adamı olarak yaşadığı yüzyıla ve takip eden yüzyıla damgasını vurmuş bir liderdir.

Osmanlı İmparatorluğunun çöküş dönemini gözlemiş ve ülkenin işgal faciasını yaşamış bir asker olarak kurtuluş mücadelesini halkına güvenerek başlatmış, tarihin ilk kurtuluş mücadelesini zaferle sonuçlandırarak Türk milletine gurur ve güven kazandırmıştır. Asırlarca padişahın kulları vasfını taşıyan halk millet olma bilincine Atatürk sayesinde kavuşmuştur. Oysa Osmanlı tebası olan diğer halklar 19. yüzyıl sonundan itibaren millet bilinciyle birer birer imparatorluktan kopmuşlardır.

Atatürk'ün Türk milletine armağanı, en büyük eserim dediği Cumhuriyettir. Bu Cumhuriyetin güçlü ve saygın olması için gereken rehberliği de Atatürk yapmış, korunması için gerekli ipuçlarını vermiş ve bu kutsal görevi Türk gençliğine emanet etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliklerinin başında çağdaş ve akılcı oluşu, ulus egemenliğine dayanması gelir. Cumhuriyetin ilânı ile birlikte başlatılan devrimler, Atatürk'ün halkı çağdaş uygarlığa ulaştırma yolundaki adımlarıydı.

Atatürk'ün toplumun yeniden imarı çalışmalarında en önem verdiği husus dinin istismar konusu yapılmaması, halkın hurafelere, şeyhlere, tekkelere tutsak olmamasıydı.

Balkan, Libya, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarının yorucu ve yıpratıcı uzun yıllarını yaşamış olan muzaffer komutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal, millet hayatı tehlikede olmadıkça savaşın cinayet olduğunu söylemek erdemini de göstermiştir.

Türkiye Cumhuriyeti ilk 15 yılını Atatürk'ün sağladığı uluslararası saygın konumda yaşamıştır. Gazimiz, Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerine önem vermiş, Balkan (1934) ve Sadabad (1937) paktları ile son derece hassas bir coğrafyada bulunan ülkemizin önemli ilişkiler dengesi kurmasını başarmıştır.
Atatürk Arap alemini çok iyi tanıyan bir asker ve devlet adamı olarak, Türkiye'nin Araplar arası ihtilaflardan uzak durmasını tavsiye etmiştir.

Avrupa'nın ikinci büyük savaşa gittiğini gören Atatürk, Hitler tehlikesini çok önceden fark ederek gerekli uyarılarda bulunmuştur.

Hiç bir lider Atatürk gibi halkına, milletine bu kadar çok boyutta ve kapsamda rehberlik etmemiştir. O'nu sonsuzluğa uğurladığımız 10 Kasım'da milletimizin ve özellikle gençlerimizin bunun bilincinde olması, minnet ve şükran duyarak Cumhuriyete sahip çıkması gerekmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Ekim 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yayın kurulu üyemiz ve yazarımız Prof. Dr. Hüsnü Erkan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir yazı kaleme aldı.

Yazarımız Ali Naili Erdem, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için bir yazı kaleme aldı.

Yazarlar
Website Security Test