Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sıradan aletlerle mükemmellik yakalanmaz

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkenin yönetici kadrosunun liyakati ön plana getirecek bir anlayış içerisinde olması gerekiyor. Devlet; hiçbir partinin devleti değildir, bütün bir milletin devletidir. O sebeple o mevkilere gelenlerin millete uygun liyakate sahip olmaları gerekmektedir. Parti sadece kendini ön planda tutarsa ve devleti kendinin sayarak milleti unutursa ortada liyakat diye bir şey kalmaz ve bunun sonucunda devlet çarkı dönüyor gibi görünür ama dönmez.

Devleti partisine göre değil olması gerektiği gibi millete göre yönetecek liyakat sahibi insanların seçilmesi gerekiyor. Ülkeyi yöneten kadrolarda bulunan insanlar ülkeyi sadece kendi partilerinin pencerelerinden görürlerse bu durum ‘tombala tutmaya’ ve oradan da sadece kendi istediği adamları çekip almaya benzer. Devlette liyakati aramadığımız sürece çağdaş olmamızın ve Türkiye’nin işlerinin yönetilmesinin imkânı yoktur.

“Parti memuru olmaz Devlet Memuru olur”
Süleyman Demirel 1965 yılında ilk Bakanlar Kurulu toplantısında bize, “Sizden partimin memurlarını istemiyorum, devletin memurlarını istiyorum.” dedi. Devletin memurları liyakat sahibi insanlar demektir, öyle olmak zorundadır. 12 Eylül’den sonra ‘seçen ne ise; seçilen öyle olmalıdır’ denince seçilenlerin ayrı bir süzgeçten geçirilmesi gerektiği düşünülmedi. Bu demokrasinin çoktan vazgeçilmiş bir maddesiydi. Avrupa toplumlarında seçilen isimler belli bir süzgeçten geçirildikten sonra liyakate göre seçilir. Bu durumdan 12 Eylül’de vazgeçildi ve devletin başına liyakati olmayan insanların geçebilmesinin önü açıldı.

Atatürk; Parlamento, “Bir milletin en iyi yetişmiş elemanlarının bir araya getirildiği yerdir.” Diyor. Batı Dünyası da bunun bilincinde ve ona göre hareket ediyor. Eğitimini mükemmele getirmiş ülkelerin demokrasileri, parlak bir yıldız olarak devam ediyor. Eğitimini mükemmele getirememiş toplumlarda ise demokrasi, bir profesörün söylediği gibi “Ayak takımının despotizmi” oluyor. Şu an parlamentodakileri küçümsemiyorum bu aklımın ucundan bile geçmiyor. Fakat eskilerin söylediği çok güzel bir söz vardır “kem âlât ile kemâlât olmaz” yani "sıradan aletlerle mükemmellik yakalanmaz." mükemmeli arıyorsak yönetenlerin mükemmel olması gerekir.

Ev tamiratımız için en iyi tamirciyi, hasta olduğumuzda en iyi doktoru, bir davamız olduğunda da en iyi avukatı arıyoruz. Kendimize layık gördüğümüz ‘en iyiyi’ devlete nasıl layık görmüyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test