Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vladimir Putin’in Hegemonyası

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Olayın özeti şu; “Rusya ve Türkiye Kuzey Suriye’yi kapsayan bir anlaşmaya imza attı. Türkiye Suriye’yi, Kürtleri bölgeden çıkartmak için Amerika’nın bölgeden çekilmesiyle ‘işgal’ etmişti. Artık Rus ve Suriye orduları Kürtlerin 30 kilometrelik alandan çekildiklerine emin olacak, yine Rus ve Türkiye orduları bölgede ‘devriyede’ kalacaklar. Fakat, Türkiye’nin ‘tampon bölgesi’ umduğu kadar geniş değil.”

Yabancı medya, büyük bir çoğunlukla, Suriye gündemini geçtiğimiz günlerde ana hatlarıyla böyle özetledi ve Barış Pınarı Harekatı’nı  ‘işgal’ olarak betimlenmeye devam ediyor.

 

“‘Putin’in Dünyası” 

Economist’e göre, Batı’nın Rusya Devlet Başkanı’ndan öğrenecek çok şeyi var. Yabancı basın Putin’i ‘soğuktan gelen ajan’ olarak görüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Ekim’de Suriye’nin kaderini belirlemek için Putin’in Soçi’de bulunan evindeydi; Amerikan Başkanı Trump’ın Miami’deki “şatosunda” değil. Putin’in aynı evi, bundan tam bir gün sonra, 23 Ekim günü sayıları 40’ı aşkın silah ve para arayışında olan Afrika liderlerini ağırlamıştı.

Putin’in Erdoğan ile görüşmesi, Rusya’nın Orta Doğu’daki hakimiyetini sağlamlaştırmakla kalmadı, Batı ülkelerine de yükselen Rus hegemonyasını göstermiş oldu.

 

“Anlaşmacı Vlad” 

Vladimir Putin, yabancı basının manşetlerini farklı farklı şekillerde süsledi, fakat ortak mesaj aynıydı: “Putin, Amerika’nın stratejik hatalarından veya yarattığı boşluklardan yararlanıyor ve o boşlukları doldurmaktan asla geri kalmıyor. Rus askeri güçleri ve Suriye sınır askerleri kuzey ve güneyden Suriye’ye girerek YPG’nin bölgeyi terk ettiğine emin olacak ve 29 Ekim günü başlayan süreç ile Rus ve Türk güçleri bölgede varlıklarını sürdürecekler. Rusya’nın Türkiye ile yaptığı anlaşmanın ana hatları böyleydi.

Üç haftadan kısa bir sürede Putin, Suriye Devlet Başkanı Esad’ın Kuzeydoğu Suriye’de önemli bir bölge almasına yardım etmiş, arabulucuyu oynayıp Türkiye ve NATO müttefiki Amerika arasında gerginliği arttırmış ve bir kez daha Amerika’nın hatalarından üstünlükle yararlanabildiğini göstermişti.

Öte yandan Türkiye’nin arası Beyaz Saray’da Trump hariç herkes ile “açıldı”. Yabancı basın, Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye silah yardımının kesilmesini defalarca vurguluyor. Fakat yine yabancı basında, Macaristan Başbakanı Orban'ın Türkiye'nin Suriye'deki Barış Pınarı Harekatı operasyonuna destek verdiğine fazla önem verilmedi. Macaristan, geçtiğimiz ay Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi’nin Türkiye’yi kınama girişimini engellemişti. Batı medyası, Türkiye’yi “yalnız” göstermeye çalışmakta ısrarlı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 8 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Batman'da Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen tarihi Hasankeyf ilçesindeki yeni görüntü sosyal medyanın gündeminde. Proje sahipleri ve yerel yönetim proje sonras...

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV ekranlarında sosyal medyada gündem olan sözler söyledi. Gültekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yakınındaki kaynaklara dayandırdığı iddias...

Günlük Burç Yorumları Aşk 7 Temmuz 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 6 Temmuz 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test