Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasal medcezir - Dünya dalgalanıyor!..

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyanın dört bir yanından toplumsal hareketlenmelerle ilgili haberler ardı ardına geliyor. Birçok ülkede huzursuzluk had safhada… Artık insanlar, kendilerine dayatılan yaşam koşullarına boyun eğmek istemiyorlar. İşte bu nedenle de, seslerini yükseltiyorlar, alanlara ve meydanlara çıkıyorlar.

İçinde bulundukları ekonomik ve sosyal koşullar, insanları bunaltıyor. Birçok ülkede tepkiler her geçen gün daha da artıyor. Özellikle gençler, daha iyi yaşam koşulları için seslerini yükseltiyor ve mücadele veriyorlar. Kısacası, bugünlerde bütün dünya, son zamanlarda görülmediği ölçüde dalgalanıyor!..

 

İşsizliğe, pahalılığa ve baskılara karşı ayaktalar

Ülkemizdeki ve dünyadaki ekonomik-politik gelişmeleri her daim dikkatle izlemeye çalışan bizler bile, artık bütün toplumsal hareketleri izlemekte ve kavramakta zorlanıyoruz. Daha doğrusu hepsini izlemeye yetişemiyoruz bile.

Latin Amerika’nın ilginç ülkesi Şili’de ulaşıma yapılan zamları protesto amaçlı başlayan kitle gösterilerinin boyutu her geçen gün yükseliyor. Salvador Allende’nin ülkesinde, şimdilerde, yapılan kitle gösterilerinde, Pinochet’in askeri cuntası döneminde parmakları kırılarak öldürülen ünlü gitarist Victor Jara’nın şarkıları yüksek sesle söyleniyor.

Lübnan’da iletişim zammına karşı başlayan meydan gösterileri, bir başka Ortadoğu ülkesi Irak’a uzanıyor. Irak’ta ve Lübnan’da gençler ayağa kalkıyorlar. İngiltere, Fransa ve İspanya gibi geleneksel Avrupa ülkelerinde de siyasal ve sosyal huzurluksuzlar var.

 

Gerileyen ekonomiler ve bozulan dengeler

Bütün bu hareketlenmelerin temelinde, dünyada her geçen gün ekonomik dengelerin daha da bozulması gerçeği var. Ekonomik sorunlar artıyor ve sosyal dengeleri de bozuyor. Toplumsal sınıflar ve kesimler arasındaki dengesizlik büyüyor. Gelir dağılımındaki adaletsizlikler, giderek adeta bir uçuruma dönüşüyor. 

Tabii yalnızca ekonomik sorunlar değil, aynı zamanda başta iklim ve çevre konuları olmak üzere ekolojik olumsuzluklar da hayatı zorluyor ve giderek sürdürülemez hale getiriyor.

Uluslararası finans çevrelerinin uzmanları ve danışmanları da, yaşanan toplumsal gelişmelerin öneminin ayırdına varıyorlar. Hazırladıkları finansal raporlarla, ekonomi çevrelerini uyarıyorlar. Uluslararası kuruluşlarca, durumun ivediliğine ve yakıcılığına dikkati çeken raporlar ardı ardına yayımlanıyor.

 

Gençlerin iletişim devrimi 

Bütün bu toplumsal hareketlerin genel karakteristiğini, çoğunlukla kendiliğinden meydana gelen ve örgütlenen organizasyonlar oluşturuyor. Protestocular, özellikle de gençler, internet ortamında haberleşerek tepkilerini birleştiriyorlar ve iktidarlara yansıtıyorlar. Bilişim, iletişim ve teknoloji alanlarındaki yenilikler, gençler tarafından çok iyi kullanılıp değerlendiriliyor.

Birçok ülkede yaşanan toplumsal olaylar, aslında uluslararası ekonomik düzenin tıkandığının da bir göstergesi oluyor. Doğrusu bu tıkanma, öyle kolay kolay aşılacağa da benzemiyor. Genel olarak ekonomideki resosyon ve durgunluk, siyasal yönetimleri de aşağıya çekiyor. Var olan ve giderek büyüyen ekonomik sorunlara çözüm üretilemiyor. Sözün özü, son dönemde, ülkemizde ve dünyada çok önemli ekonomik ve siyasal gelişmeler yaşanıyor.

 

Otoriterliğe karşı demokrasi 

Bütün bu yaşananların elbette siyasete dönük yansımaları da var. Birçok ülkede siyasal yönetimler ardı ardına sarsılıyor. Başta Ortadoğu ve Suriye’de olmak üzere, emperyalist amaçlı savaşlar, çatışmalar yeni boyutlar kazanıyor. Ekonomide ve toplumsal yaşamda adaletsizlikler artıyor. İnsanlar yeni arayışların peşine düşüyorlar.

Bütün bu yaşananlar, gerginlikleri ve huzursuzlukları artırırken; aynı zamanda mevcut yönetimlerin otoriter tutumlarını daha da sertleştirdiklerine tanık oluyoruz. Elbette benzeri gelişmeler ülkemizde de yaşanıyor. Otoriter yönetim anlayışı, bir yandan her türlü toplumsal gelişmeyi kontrol etmeye çalışırken, diğer yandan halkın demokrasi özlemini de büyütüyor.

Böylece günümüzde, dünyada oluşan yeni toplumsal dalgalanmaların, otoriter ve baskıcı yönetimlerle demokrasiyi talep eden kitleler arasında ‘siyasal medcezir’e dönüştüğüne tanık oluyoruz.

Bakalım bu dalgalanmalar, önümüzdeki süreçte, ne gibi siyasal sonuçlar yaratacak? Doğrusu biz de büyük bir merakla bekliyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test